EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

24. 02. 2016

0 komentářů

Češi jsou spokojeni se svým rodinným životem

 


 

Česká rodina

Pro téměř polovinu dotázaných je pojem RODINA spojený s domovem, láskou a péčí. Více než polovina Čechů vnímá jako rodinu dva rodiče a jedno nebo více dětí, přitom tolerují nesezdané

páry s dětmi, 91 % českých rodin je vnímá jako rodinu. 37 % rodin naopak za svojí součást nepovažuje bratrance a sestřenice a pro celou třetinu Čechů dokonce není součástí rodiny ani tchyně. 

„V minulosti držely rodiny více při sobě, často také v jedné domácnosti žilo více generací. Dnes se mladé rodiny snaží dříve osamostatnit. Logicky se pak mění i pohled na rodinu,“ uvádí socioložka Jiřina Šiklová. Na druhou stranu, průzkum potvrzuje, že české děti mají poměrně pravidelný kontakt se svými prarodiči. Z odpovědí vyplývá, že 60 % dětí se s babičkou nebo dědečkem potká alespoň 1× týdně.  Na čtyři osobní kontakty s prarodiči připadají cca tři kontakty přes telefon nebo počítač. 

Budoucnost dětí je důležitá

REKLAMA

V českých rodinách se rodiče výrazně snaží ovlivnit budoucí život svých dětí, a to jak výběr povolání, tak vzdělání.  Jen čtvrtina rodičů totiž ponechává rozhodnutí o budoucnosti na svých dětech. Zároveň si přejí, aby volili stabilní zaměstnání, pouze 10 % rodičů si totiž přeje, aby jejich děti podnikaly. Představy o vhodném povolání pro děti vidí rodiče následovně: 24 % rodičů chce z dětí lékaře, 11 % právníka, 9 % preferuje učitelské povolání a jen 9 % rodičů si přeje, aby se jejich dítě vydalo cestou volného uměleckého povolání.

Také dosažený stupeň vzdělání dětí zůstává pro rodiče důležitou součástí života, jen 16 % je nepovažuje pro dítě za důležité. „Na druhou stranu celá čtvrtina vysokoškolsky vzdělaných rodičů netrvá u svých dětí na vysokoškolském studiu,“ potvrzuje zájem rodičů o budoucnost dětí Petr Hartoš.

Závěry vyplývají s rozsáhlého průzkumu Nadace Kooperativa, který byl realizován agenturou Perfect Crowd na reprezentativním vzorku českých rodin. Šetření s názvem „ Hodnoty a výchova“ je součástí dlouhodobého projektu „Česká rodina žije“, který se zaměřuje na prozkoumání života současných českých rodin a identifikování problémů, jež by mohl pomoci vyšetřit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *