Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

ČMSS v 1. čtvrtletí zvýšila zisk o 28 procent na 274 milionů

21.05.2018 02:05 Tisková zpráva: Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk
o 28 procent. Za nárůstem stojí především nižší tvorba opravných položek, nákladová disciplína a oživení zájmu o nové smlouvy stavebního spoření.

 

ČMSS hospodařila v 1. čtvrtletí s čistým ziskem 274 milionů korun. Meziročně to představuje nárůst o 28 procent. „V 1. čtvrtletí jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu o nové smlouvy, meziročně jsme uzavřeli o polovinu více nových smluv než o rok dříve. Počítáme s tím, že za celý rok zvýšíme prodej nových smluv minimálně o 20 %, zároveň dojde i k oživení úvěrových aktivit,“ uvedl k výsledkům předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

ČMSS tak do března uzavřela více než 52 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je meziročně o 56 % více. Objem poskytnutých úvěrů pak dosáhl 5,6 miliardy korun.

Na hospodářské výsledky nicméně nadále negativně působí nízké mezibankovní úrokové sazby, které vedly k poklesu úrokových příjmů o 15 % na 497 milionů korun. Oživení v nových obchodech se naopak odrazilo v nárůstu příjmů z poplatků, které se meziročně zvýšily o 12 procent na 161 milionů korun.

K nárůstu zisku v 1. čtvrtletí přispěla především nákladová disciplína a kvalita úvěrového portfolia. Provozní náklady ČMSS meziročně poklesly o 6 procent na 360 milionů korun.

„Stabilita a bezpečnost stavebního spoření se odráží v kvalitě úvěrového portfolia. V 1. čtvrtletí jsme dokonce nevytvářeli žádné nové opravné položky, naopak jsme mohli část dřívějších rezerv rozpustit,“ komentoval výsledky Tomáš Kořínek.

Celková aktiva ČMSS ke konci března dosáhla 149,5 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů činil 112,4 miliardy Kč a objem vkladů 135,8 miliardy korun. „Stavební spořitelny financují úvěry výhradně z přijatých klientských vkladů. Díky tomu můžeme nabídnout zajímavé úrokové sazby a i nadále máme prostor pro další úvěrovou expanzi,“ uzavřel Tomáš Kořínek.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *