EUR 24.545

USD 24.818

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.545

USD 24.818

19. 12. 2018

0 komentářů

Dá se pojistit vánoční pohoda? Jistě, je nejvyšší čas

 

Vánoce jsou svátky plné radosti, rodinných setkání a výjimečné atmosféry. Všichni ale víme, jak stresující může někdy být předvánoční období naplněné shonem a nakupováním. Příprava na vánoční svátky také často znamená velké vydání peněz. Umíte si představit, že do toho všeho ještě zasáhne nepředvídaná událost spojená se škodou na majetku? Je nejvyšší čas se proti následkům nepříjemností pojistit. 


Všichni to známe. V období před Vánoci se obchody a nákupní centra zaplní, všichni spěchají, někdy i zmatkují a nervozita roste. V takové situaci není těžké nedopatřením shodit z regálu na zem třeba láhev drahého alkoholu nebo elektrický spotřebič, případně do někoho nechtěně strčit a způsobit, že upustí například mobil. To vám ještě scházelo… Každá taková nehoda pro vás vedle nepříjemností znamená i finanční výdaje. A ty si nikdo jistě nepřeje ani po zbytek roku, tím méně pak před Vánoci. Jak výdajům v případě škody na majetku předejít? Odpověď nabízí pojištění majetku a pojištění odpovědnosti. Oba druhy pojištění zaručí, že škodu za vás zaplatí pojišťovna a vy si nenecháte zbytečně narušit vánoční atmosféru. Pozor ale na to, aby ve sjednaných podmínkách pojištění nebyl žádný háček.
Srozumitelné podmínky jsou základ
Pojištění majetku oceníte ve chvíli, kdy si nedopatřením zničíte věc, která vám patří. Ať jsou to vaše krásné závěsy, které zapálí svíčka, nebo rozbitá skleněná výplň dveří rázně zabouchnutých průvanem. Pojištění se vztahuje také na stavby a vše, co je může potkat, od živlů až po zloděje nebo sprejery. Se sjednaným pojištěním majetku se dočkáte plné náhrady škody. Jen je třeba zjistit, jestli uzavírané pojištění opravdu pokryje vše, co chcete, a na druhou stranu také zda nebudete zbytečně platit za to, co nepotřebujete.
Příkladem může být otázka, jak pojišťovna zohledňuje stáří zničené věci. Může se vám totiž stát, že za zničenou starší sedačku dostanete jen takovou částku, která na koupi nové stačit nebude. Jinde taková pravidla neplatí. „Zničené věci zčásti umíme nahradit vyplacením peněz. Když se ale rozhodnete, při sjednání smlouvy, můžeme vám zaplatit takovou částku, abyste si mohli koupit věci úplně nové. A nebudeme přitom řešit, jestli jsou staré tři nebo deset let,“ říká Michal Kozub, produktový manažer pojišťovny Direct. Ta vedle samotného pojištění nabízí i asistenční služby, které využijete v případě menších nepříjemností, jako jsou zabouchnuté dveře nebo problémy s počítačem.

Co dalšího by vás mělo při sjednávání pojištění majetku zajímat? „Základem jsou srozumitelné pojistné podmínky, jednoduché sjednání a přehledná smlouva,“ vysvětluje Michal Kozub. Dobrá pojišťovna nabídne také dobře fungující zákaznickou linku, na které se operátoři klientům věnují hned, bez čekání a bez automatu.

Způsobená škoda vás nemusí přijít draho

Co když ale způsobíte škodu někomu jinému? Vytopit sousedy nebo nechtěně rozbít zboží v obchodě není nic složitého, taková nehoda může potkat kohokoliv. V takových případech pomůže pojištění odpovědnosti. To vám kromě financí pokrývajících způsobené škody dodá i pocit, že můžete být v klidu, ať se stane cokoli. A dobrá zpráva pro majitele domácích mazlíčků: pojištění odpovědnosti může zahrnovat i vašeho psa nebo třeba koně.

Na co se zaměřit, když si budete pojištění odpovědnosti srovnávat? Ze všeho nejdříve by vás mělo zajímat, jestli pojišťovna do pojistných podmínek nezahrnula nějaký ten háček, jako jsou například sublimity. Sublimit je část celkového limitu pojistného plnění, která se vztahuje na jednotlivé pojistné události vyjmenované ve smlouvě. „V našem pojištění odpovědnosti nenajdete sublimity nebo překvapivé výluky. Je pro nás samozřejmostí, že má naše pojištění odpovědnosti platnost po celé Evropě a že se na škodě nijak finančně nepodílíte. Zároveň je u nás standardem, že se pojištění vztahuje kromě rodiny i na všechny osoby, které s vámi bydlí,“ uvádí Michal Kozub, produktový specialista pojišťovny Direct.

REKLAMA

Rozhodně je dobré věnovat pozornost limitům, do kterých pojišťovna bude způsobenou škodu hradit. Limity se mohou řádově lišit a jejich výše ovlivňuje i to, jak vysoké pojistné budete platit. Jakou výši limitu ale zvolit? „Pokud sportujete, cestujete a žijete aktivní život, je dobré si zvolit vyšší limit, protože riziko, že někomu újmu způsobíte, je podstatně větší. Pokud se zdržujete spíš doma a na chatě, můžete limit ponechat trochu nižší,“ doporučuje Michal Kozub.

Vždy je zásadní vědět, na co vše se vaše pojištění vztahuje. Pojištění odpovědnosti u pojišťovny Direct zahrnuje nejen odpovědnost ze života, tedy škody způsobené někomu jinému při provozu domácnosti, nakupování, rekreačních sportech a jiných mimopracovních aktivitách, ale také odpovědnost z vlastnictví nemovitosti. K tomu je možné připojistit například i škody na drobné přenosné elektronice, škody na pronajatých věcech nebo odpovědnost za zvíře.

Dobře zvolené pojištění majetku a pojištění odpovědnosti vám tedy umožní zůstat v klidu, ať vás v období Vánoc potká cokoli. A pocit, že máte krytá záda, je k nezaplacení i po zbytek roku.
Tisková zpráva Direct pojišťovny

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Majitelům nemovitostí hrozí podpojištění, růst cen za 2 roky překročil tolerance pojišťoven

Byty v Praze zdražily jen za poslední 2 roky o téměř 30 procent, v dalších krajských městech pak ještě výrazněji. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Pojišťovny přitom připouštějí toleranci ke krácení pojištění do 15, maximálně 20 procent. V případě překročení této tolerance hrozí krácení plnění při pojistné události. Finanční poradci i pojišťovny upozorňují, že na trhu se lze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 03. 2022

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.