EUR 24.920

USD 21.909

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.920

USD 21.909

16. 02. 2022

Další průzkum potvrdil dobré postavení České republiky v oblasti zavádění a využívání umělé inteligence

 

Česká republika obsadila v regionu východní Evropy druhou pozici v zavádění umělé inteligence (AI) do veřejné správy. Vyplývá to z právě publikovaného indexu Government AI Readiness Index 2021 sestavovaného společností Oxford Insights. První příčku v tomto regionu získalo Estonsko. Celosvětově se Česká republika při uplatňování umělé inteligence ve veřejné správě umístila na 27. místě.

Loading



 

 „Umělá inteligence je fenomén, který prosakuje prakticky do všech sfér našeho života, a to od jednoduššího a bezpečnějšího bankovnictví, přes průmysl, energetiku, softwarový vývoj, zdravotnictví až třeba po ochranu životního prostředí nebo efektivnější veřejnou správu a smart city. Je pro nás povzbuzující, že Česká republika v této oblasti drží krok s nejvyspělejším světem a že naše společnost, jako světový leader v oblasti analýzy dat a umělé inteligence, může být při rychlém prosazování AI v podnikatelském i veřejném sektoru,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Kromě vlastní národní strategie pro umělou inteligenci zavedla česká vláda v posledních letech také plány otevřeného přístupu a vzdělávání spolu s inovační strategií v souladu s předchozími digitálními strategiemi. Politická podpora rozšířila rozsah digitálních služeb, zvýšila množství dat využívaných vládou a zlepšila podmínky, které podporují připravenost na využívání umělé inteligence.

Vláda například spustila nové zdravotnické portály a IT systémy pro řízení a koordinaci zdravotnické komunikace (včetně mobilní aplikace Tečka). To bylo doplněno inovací v oblasti kybernetické bezpečnosti. Z průzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že prioritní investice směřují do datové a kybernetické bezpečnosti, zejména pro malé a střední podniky.

To, že Česko patří ve využívání umělé inteligence k evropské špičce, potvrzují i data Eurstatu. Podle výsledků Indexu digitální ekonomiky a společnosti Digital Economy and Society Index (DESI) za rok 2021 dominuje ČR v oblasti umělé inteligence (AI), kde s přehledem obsadila první pozici. Zároveň je Česká republika podle Světové federace robotů 15. největším světovým trhem průmyslové robotiky.

REKLAMA

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj

Nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde průměrná hrubá mzda na konci loňského roku dosahovala 42 203 korun a bylo možné za ni pořídit 1,47 metru čtverečního staršího bytu. Následují Moravskoslezský, Liberecký a Karlovarský kraj, kde za průměrnou měsíční mzdu koupíte alespoň jeden metr čtvereční staršího bytu. Nejlevnější nemovitosti pořídíte ve městech jako je Litvínov, Most, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2025

Ceny bytů loni vzrostly o silných sedm procent na nový rekord

Ceny všech kategorií nemovitostí v roce 2024 výrazně rostly. Na nový rekord se vyhouply byty, které v posledním loňském čtvrtletí zdražily mezikvartálně o dalších 3,4 procenta, a dokonce tak překonaly předchozí cenové maximum z třetího kvartálu 2022. Za celý loňský rok stouply ceny bytů o celých sedm procent, vyplývá z dat ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2025

Komentář: Bytový deficit v Praze se nadále prohlubuje

Podle aktuálních dat ČSÚ bylo loni v Praze povoleno celkem 8191 bytů, z toho 6967 v bytových domech. Meziročně jde o výrazný nárůst (+ 43 %), to je však dáno nízkou srovnávací základnou roku 2023. Podstatnější ale je, že se ani loni nepodařilo prolomit 10tisícovou hranici, udávající minimální počet bytů, které hlavní město pro svůj […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2025