EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

22. 07. 2022

0 komentářů

Finanční instituce nemají jednotnou metodu pro odhalování podvodů

 

 Banky a pojišťovny v České republice přistupují k boji proti podvodům velmi různorodě. Finanční instituce chápou význam sofistikovaných řešení pro boj proti podvodům s využitím umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML), ale nesdílejí společný pohled na to, jaká řešení, technologie nebo operační modely by měly být nasazeny. Zjištění vyplývá z analýzy poradenské firmy IDC pro lídra v oblasti analýzy dat a umělé inteligence společnost SAS.

Loading



 

Většina českých finančních institucí se primárně zaměřuje na zvýšení efektivity svých stávajících řešení pro boj proti podvodům prostřednictvím digitalizace a automatizace. Mnoho finančních subjektů tvrdí, že tradiční pokusy o podvody v oblasti úvěrů a majetkového, úrazového a životního pojištění a pojistných událostí jsou již dobře odhalitelné a relativně vzato nevyžadují tolik zvláštní pozornosti jako jiné hrozby. Finanční subjekty zároveň uznávají, že by měly více nasazovat řešení proti podvodům, která využívají umělou inteligenci a strojové učení.

„Podvodníci používají pokročilé techniky ke krádeži peněz nebo dat. Krádež identity je nedílnou součástí jejich schémat. Banky tak stojí před otázkou, jak v době, kdy se o půjčky žádá prostřednictvím digitálních kanálů, rozpoznat oprávněný požadavek klienta od podvodného jednání na základě zneužití osobní identity klienta. Efektivní využívání technologií je zásadní pro jejich odhalení,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

IDC se domnívá, že stále celá řada finančních subjektů plně nevyužívá analytické a kognitivní technologie k předvídání chování klientů, odhalování potenciálních podvodů. Bankovní a pojišťovací průmysl nesdílí jednotnou metodu rozhodování, pokud jde o přijímání technologických řešení pro boj proti podvodům. Řada bankovních a pojišťovacích subjektů na českém trhu je součástí globálních či regionálních skupin, ale nemusí uplatňovat stejné modely fungování proti podvodům jako jejich mateřské společnosti. Některé subjekty jsou silně závislé na globální centrále. Jiné mají velkou míru svobody činit vlastní rozhodnutí.

„Celkově vzato se zdá, že větší instituce s větší pravděpodobností chápou hodnotu sofistikovaných analytických řešení, která dokáží držet krok se stále rafinovanějšími postupy podvodníků,“ doplnil Petr Šlajchrt.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *