EUR 23.640

USD 22.060

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.640

USD 22.060

22. 07. 2022

0 komentářů

Finanční instituce nemají jednotnou metodu pro odhalování podvodů

 

 Banky a pojišťovny v České republice přistupují k boji proti podvodům velmi různorodě. Finanční instituce chápou význam sofistikovaných řešení pro boj proti podvodům s využitím umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML), ale nesdílejí společný pohled na to, jaká řešení, technologie nebo operační modely by měly být nasazeny. Zjištění vyplývá z analýzy poradenské firmy IDC pro lídra v oblasti analýzy dat a umělé inteligence společnost SAS.

Loading



 

Většina českých finančních institucí se primárně zaměřuje na zvýšení efektivity svých stávajících řešení pro boj proti podvodům prostřednictvím digitalizace a automatizace. Mnoho finančních subjektů tvrdí, že tradiční pokusy o podvody v oblasti úvěrů a majetkového, úrazového a životního pojištění a pojistných událostí jsou již dobře odhalitelné a relativně vzato nevyžadují tolik zvláštní pozornosti jako jiné hrozby. Finanční subjekty zároveň uznávají, že by měly více nasazovat řešení proti podvodům, která využívají umělou inteligenci a strojové učení.

„Podvodníci používají pokročilé techniky ke krádeži peněz nebo dat. Krádež identity je nedílnou součástí jejich schémat. Banky tak stojí před otázkou, jak v době, kdy se o půjčky žádá prostřednictvím digitálních kanálů, rozpoznat oprávněný požadavek klienta od podvodného jednání na základě zneužití osobní identity klienta. Efektivní využívání technologií je zásadní pro jejich odhalení,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

IDC se domnívá, že stále celá řada finančních subjektů plně nevyužívá analytické a kognitivní technologie k předvídání chování klientů, odhalování potenciálních podvodů. Bankovní a pojišťovací průmysl nesdílí jednotnou metodu rozhodování, pokud jde o přijímání technologických řešení pro boj proti podvodům. Řada bankovních a pojišťovacích subjektů na českém trhu je součástí globálních či regionálních skupin, ale nemusí uplatňovat stejné modely fungování proti podvodům jako jejich mateřské společnosti. Některé subjekty jsou silně závislé na globální centrále. Jiné mají velkou míru svobody činit vlastní rozhodnutí.

„Celkově vzato se zdá, že větší instituce s větší pravděpodobností chápou hodnotu sofistikovaných analytických řešení, která dokáží držet krok se stále rafinovanějšími postupy podvodníků,“ doplnil Petr Šlajchrt.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Nižší ceny nemovitostí přitáhly silnou poptávku

Migrace Pražanů do Středočeského kraje v míře, jaká tu ještě nebyla. Pokračující zlevňování v Brně a na jižní Moravě, kde ceny bytů odmazaly skoro dva roky posledního vývoje a nepřestaly hledat dno své aktuální cenové Macochy. Ale také obtížně prodejné nekvalitní nemovitosti a tvrdý propad cen kdysi drahých druhých domovů v rekreačních oblastech. Tak by se ve zkratce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

04. 05. 2023

Jak na sousedské spory? U soudů tvoří desetinu všech kauz

Drobné neshody způsobené rozdílností životního stylu, ale i rozsáhlé soudní spory kvůli porušení zákona – sousedé mezi sebou řeší širokou škálu problémů častěji, než byste možná čekali. Sousedské neshody a potíže spojené s bydlením se sice k soudu dostávají až v krajních případech, přesto ale podle průzkumu agentury IPSOS a D.A.S. pojišťovny právní ochrany tvoří okolo […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

02. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *