Úterý 07. dubna. Svátek má Heřman a Hermína.

Hypotéky jdou na dračku. Banky v dubnu rozpůjčovaly o třetinu více než loni

25.05.2015 10:05 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

V dubnu si sjednalo hypotéku 8950 lidí. Loni v dubnu jich bylo o 1757 méně. V meziročním srovnání počet klientů s hypotékou vzrostl téměř o čtvrtinu a celková suma sjednaných úvěrů stoupla o 34 % na 15,96 miliardy korun. Dosavadní rekord z roku 2007 (12,7 mld. Kč) letos banky překonaly o více než 3 miliardy. 

clipboard0740

clipboard0741

Raketový růst objemu sjednaných hypoték souvisí s rostoucí výší půjčené částky. Zatímco loni průměrná částka jen dvakrát vystoupala nad 1,7 milionu Kč, letos se tam drží již 4 měsíce v řadě a v uplynulém měsíci vystoupala na 1,783 mil. Kč. Příčinu nárůstu průměrné výše hypotéky vidíme především v příznivých sazbách hypoték s vyšším LTV, větší intenzity výstaveb rodinných domů a rostoucích cen nemovitostí obecně.

Trh opět zažívá hypoteční boom. Klesající nezaměstnanost, nízké sazby a dostatečně široká nabídka nemovitostí jsou hlavními příčinami růstu zájmu o úvěry na bydlení a oproti roku 2013 mnohem menší roli hraje refinancování, které se na celkovém objemu sjednaných hypoték podílí zhruba 23 %. Po očištění je zřejmé, že suma nově sjednaných hypoték je letos vyšší než v roce 2007, kdy i u nás vrcholila hypoteční horečka, kterou následně zchladila americká hypoteční krize. Ačkoliv nyní je situace odlišná, ČNB vývoj na trhu pozorně monitoruje a zvažuje omezení maximální výše a doby splatnosti úvěrů.

clipboard0742

Komerční banka soupeří s Českou spořitelnou o druhou příčku

Portál iHNed.cz zveřejnil neoficiální hypoteční statistiky Ministerstva pro místní rozvoj za 1. kvartál. Největší podíl na celkovém objemu sjednaných hypoték měla v prvním čtvrtletí Hypoteční banka (10,2 mld. Kč) následovaná Komerční bankou (9,57 mld. Kč), která v tomto čtvrtletí těsně předběhla Českou spořitelnu 9,4 mld. Kč. Následují Raiffeisenbank (3,01 mld. Kč), UniCredit Bank (2,48 mld. Kč), Wüstenrot hypoteční banka (1,48 mld. Kč), Sberbank (0,56 mld. Kč) a GE Money Bank (0,31 mld. Kč). V datech Ministerstva pro místní rozvoj však nejsou zahrnuty výsledky Expobank, Equa Bank, mBank, Airbank, Oberbank a WSPK. V součtu tyto banky během prvního čtvrtletí podle našeho expertního odhadu sjednaly hypotéky za zhruba 2,5 – 3 miliardy korun.

clipboard0743 clipboard0744

Stavební spořitelny po dlouhé době v úvěrech rostou

Stavební spořitelny v dubnu navýšily objem sjednaných úvěrů a celkově rozpůjčovaly svým klientům 3,951 miliard korun. V meziročním srovnání toto číslo značí nárůst o 19 %. Stavební spořitelny v dubnu konečně vykročily z řady a meziročně se jim daří již 2 měsíce po sobě růst. Největší podíl z celkových 3,95 miliard si připsala si jako obvykle Českomoravská stavební spořitelna – 2,25 mld. Kč. Druhá skončila Raiffeisen stavební spořitelna (0,644 mld. Kč). Překvapením tohoto měsíce je Modrá pyramida, která se v objemu sjednaných hypoték dorovnala na Buřinku (0,46 mld. Kč). Pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna se 134 miliony Kč.

Banky a spořitelny letos na bydlení rozpůjčují přes 200 miliard Kč

V součtu za první čtyři měsíce činí suma sjednaných hypoték činí 54,5 miliardy korun, což – jak ilustruje následující graf – je stejná částka, jako loni za stejné období poskytly banky společně se stavebními spořitelnami. Nyní mají banky a spořitelny již rozpůjčováno 67,6 miliardy korun, což je o 22 % více než v dosud rekordním roce 2013.

Na základě dat, která trh vykazuje, jsme aktualizovali náš odhad pro letošní rok a při naplnění konzervativního scénáře očekáváme celkovou sumu sjednaných hypoték na zhruba 175 miliardách korun a objem úvěrů ze stavebního spoření na zhruba 42 miliardách Kč. V úhrnu tedy v letošním roce očekáváme, že budou poskytnuty úvěry na bydlení v celkové částce 200 miliard Kč!

clipboard0745 clipboard0746

Při stávajícím rychlém tempu nárůstu nových obchodů se obáváme, že některé banky mohou narazit na hranici svých kapacit a především v letních měsících, kdy zaměstnanci čerpají dovolené, může docházet k prodlužování doby schvalování úvěrů. Zároveň také nevylučujeme, že banky začnou prostřednictvím ceny korigovat příliv poptávky a úrokové sazby mohou v některých bankách vzrůst. V tuto chvíli průměrná nabídková úroková sazba činí 2,15 %, v praxi však klient může získat úrokovou sazbu o více než půl procenta nižší. Jen je třeba mezi bankami pečlivě vybírat. 

Zdroj: GOLEM FINANCE, realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ) 

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *