EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

02. 02. 2023

0 komentářů

Invesco: Inflace a znovuotevření Číny pomohou trhům v roce králíka

 

V Číně začal nový lunární rok a je to rok králíka. V roce tygra byly trhy „zničeny“, takže doufám, že tento rok přinese na finanční trhy jinou energii.

Loading 

Podle čínské tradice je králík „velmi jemné a chytré zvíře. Není sice nejsilnějším z dvanácti zvířat, ale svým šarmem a rychlostí přitahuje dobré vlastnosti, jako jsou peníze, partnerství a úspěch“. Očekává se obecně, že letošní rok „bude pravděpodobně klidný a mírný a přinese energii, která pomůže těm, kteří hledají vyrovnanější život.“

Mohla by se mírnost králíka promítnout do mírných zisků na trzích? Mohla by být chytrost králíka znamením, že aktivní správa může investorům pomoci v orientaci v tomto roce? To ukáže čas.

Inflace v Evropě a ve Spojeném království je vysoká, ale zmírňuje se

Jednou z oblastí, kde doufám, že dojde k většímu uklidnění, je inflace, která se nyní v eurozóně a ve Spojeném království nadále snižuje. Inflace v eurozóně se v prosinci meziročně snížila na 9,2 % po listopadové hodnotě 10,1 % a říjnovém maximu 10,6 %. Podobně inflace ve Spojeném království za prosinec meziročně vzrostla o 10,5 %, což je méně než listopadových 10,7 % a říjnové maximum 11 %, kdy prudce vzrostly účty za energie pro domácnosti.

Samozřejmě nemůžeme přehlédnout, že tato čísla jsou stále velmi vysoká, a tak není jasné, zda budou dostatečně uspokojivá, aby příslušné centrální banky brzy stiskly tlačítko „pauza“.

Federální rezervní systém omezuje řeči o snižování sazeb

REKLAMA

Stejnou otázku si klade i americký Federální rezervní systém. V poslední době se „Fedspeak“ nese v jestřábím tónu.

Předseda newyorského Fedu John Williams uvedl, že „přeřazování rychlostních stupňů přísnější měnové politiky“ „má žádoucí účinky“, ale že očekává možná víc zvýšení sazeb, než  trh předpokládá: „máme před sebou ještě dlouhou cestu“, než základní úroková sazba Fedu dosáhne „úrovně, která je podle mého názoru dostatečně restriktivní k dosažení našich cílů „.

Místopředsedkyně Fedu Lael Brainardová se pokusila zchladit názor, že Fed brzy začne snižovat sazby: „Politika bude muset být po nějakou dobu dostatečně restriktivní, aby se zajistil trvalý návrat inflace na 2% úroveň.“

Osobně si myslím, že druhá možnost je pravděpodobnější než první a že Fed stiskne tlačítko pauza už letos na jaře. Zároveň se však domnívám, že je nepravděpodobné, že by letos snížil sazby, pokud se stav ekonomiky nezhorší mnohem více, než se očekávalo. Pokud jde o druhou možnost, už se šušká, že se Fed pravděpodobně připravuje na rozhodnutí, jak má vypadat inflace a další údaje, pro stisknutí tlačítka pauza.

Otevření Číny má zásadní význam pro hospodářský růst Asie

Zatímco inflace a politika centrálních bank jsou rozhodujícími faktory, které budou v letošním roce určovat hospodářský růst hlavních vyspělých zásadních ekonomik, domnívám se, že rozhodujícím faktorem pro hospodářský růst Asie bude znovuotevření Číny. S potěšením jsem zaznamenala, že náměstkyně výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gita Gopinathová potvrdila náš názor, že v Číně by od druhého čtvrtletí mohlo dojít k prudkému oživení hospodářského růstu.

Je zajímavé, že mnozí očekávají, že Čína bude v letošním roce rozhodujícím faktorem nejen pro růst v Asii, ale i pro globální hospodářský růst. Kristalina Georgievová, výkonná ředitelka MMF, uvedla, že úspěšné obnovení čínské ekonomiky „je velmi pravděpodobně nejdůležitějším faktorem pro globální růst v roce 2023. Má to obrovský význam.“

Povzbudily mě také komentáře čínského vicepremiéra Liu He na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Ve své výzvě investorům řekl vše podstatné: „Čínská realita ukazuje, že otevření se světu je nutností, nikoliv účelovostí. Musíme se otevřít šířeji a zajistit, aby to fungovalo lépe.“ Kromě toho přítomné ujistil, že „podnikatelé, včetně zahraničních investorů, budou hrát rozhodující roli, protože jsou klíčovými prvky tvorby společenského bohatství“. Někteří mohou být skeptičtí k tomu, že regulační politika v tomto roce splní tato očekávání, ale domnívám se, že zmírnění lockdownů a omezení souvisejících s COVID-19 je velmi přesvědčivé.

REKLAMA

Rychlý jako králík?

Králíci jsou jemní a chytří, ale rychlí. Rychlost bude letos důležitá, protože doufám, že se rychle stanou dvě klíčové věci:

  1. Chtěla bych, aby se centrální banky rychle spokojily s tím, jak moc zkrotily poptávku a kontrolovaly inflaci, a ukončily cyklus zpřísňování dříve, než utlumí poptávku natolik, že to ekonomiku poškodí.
  2. Chtěla bych, aby v Číně rychle klesl počet případů nákazy COVIDem, který tedy pravděpodobně vzroste v důsledku cestování během oslav čínského Nového roku, a uvolnila se tak cesta k silnějšímu hospodářskému růstu.

Výhled do budoucna: Výsledková sezóna a inflace v USA

Dostáváme se hlouběji do výsledkové sezóny, což znamená, že pravděpodobně uslyšíme nějaké neuspokojivé výsledky a dostaneme nějaké pokyny k omezení. To se dá očekávat a neměli bychom se nechat vyděsit volatilitou, kterou to pravděpodobně vyvolá. Je to nešťastný, ale nepřekvapivý vedlejší produkt zpřísňování centrální banky – stejně jako všechny nedávné titulky o propouštění – a je to to, co chce Fed vidět v rámci svého úsilí o ochlazení poptávky.

Například jeden z amerických stavitelů domů nedávno oznámil výrazný nárůst počtu zrušených zakázek ve čtvrtém čtvrtletí, některé velké firmy z oblasti finančních služeb zaznamenávají nárůst úvěrových ztrát. Není však právě toto ochlazování ekonomik tím, co centrální banky chtějí vidět? Musíme to brát tak, že jsme o krok blíže k pozastavení kroků centrálních bank a nakonec k hospodářskému oživení.

Varování před riziky

Hodnota investic a výnosy z nich podléhají výkyvům.

To může být částečně způsobeno změnami směnných kurzů. Investoři nemusí získat zpět celou investovanou částku. Minulá výkonnost není vodítkem pro budoucí výnosy.

Důležité informace

REKLAMA

Tato tisková zpráva je určena pouze pro odborný tisk. Tento dokument má pouze informativní charakter. Názory a stanoviska vycházejí z aktuálních tržních podmínek a mohou se změnit.

O společnosti Invesco

Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Invesco Asset Management Österreich – pobočka pobočky Invesco Asset Management Deutschland GmbH- jsou součástí Invesco Ltd.,

společnosti pro správu aktiv se spravovanými aktivy v hodnotě více než 1 593 miliard USD (k 31. říjnu 2021).

V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby dalších informací se obraťte na společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Valentin Jakubow, telefon +49 69 29807-311.

Obsažené informace nepředstavují investiční doporučení ani jiné poradenství.  Prognózy a výhledy trhu uvedené v tomto materiálu jsou subjektivní odhady a předpoklady

vedení fondu nebo jeho zástupců. Mohou se kdykoli změnit bez předchozího upozornění. Nelze zaručit, že se prognózy uskuteční podle předpokladů.

Vydavatelem těchto informací v České republice je společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, An der Welle 5, D-60322 Frankfurt nad Mohanem.
Red Oak ID: 1958016

Komentář Kristiny Hooper, vedoucí stratéžky pro globální trhy, Invesco Ltd.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Zdraží Green Deal lidem nájmy?

Děje se nebývalá, ale zásadní věc. Láme se mnohaletý trend. Končí jedna éra. Úroky na půjčkách vládám ve světě jsou nejvýše za 15 let. Zdražuje i půjčování české vlády. Bank of America říká, že svět čeká „nový normál“, kdy třeba úrok na desetileté půjčce vládě USA bude trvaleji činit kolem 5 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 08. 2023

Nadešel čas zafixovat si ceny energií?

Raketový nárůst cen elektřiny a plynu v roce 2021 a jejich loňský turbulentní vývoj výrazně zkomplikoval život těm, kdo neměli smluvně zafixovanou cenu. Různé černé scénáře se ale nenaplnily a ceny energií letos klesají. Podle odborníků ale na další poklesy cen už není příliš prostor a pro domácnosti přichází čas na jejich krátkodobou fixaci. Fixovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 08. 2023

Objem poskytnutých hypoték v červenci klesl, v porovnání s rokem 2020 je na polovině

Objem hypoték poskytnutých bankami v červenci meziměsíčně klesl podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) zhruba o pětinu (18 procent). Projevil se tak každoroční prázdninový efekt, kdy v době hlavních prázdnin a letních dovolených pravidelně klesá zájem o hypotéky. Meziročně činí červencový propad čtyři procenta, a to jen kvůli nízké srovnávací základně. Oproti polovině […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *