EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

13. 09. 2018

0 komentářů

Investice do pražských nemovitostí nabízejí rekordní výnosy

 

Strmý růst cen nemovitostí na tuzemském trhu v čele s Prahou z nich v posledních letech učinil ještě zajímavější investiční instrument než dříve.

Loading



 


I jednoduchá strategie  v podobě – koupit před třemi lety a prodat dnes, mohla investorovi vynést milion korun a více v závislosti na lokalitě a velikosti bytu.  Nyní začínají velcí, ale i drobní „rodinní“ investoři pečlivě zvažovat, který nákup se ještě vyplatí.
Kdo se před pár lety rozhodl investovat do nemovitostí v metropoli, neprohloupil. Jejich hodnota strmě vzrostla. Pokud někdo například v roce 2015 koupil padesátimetrový byt v novostavbě v Praze 4 – Kamýk za 3,5 milionu korun, vlastní dnes nemovitost v hodnotě 4,75 milionu.
Řada investorů přitom neplánuje byt pouze prodat dráž, než jej koupili, nýbrž ho dlouhodobě pronajímat. Proto nelze opomenout skutečnost, že výrazně vzrostla i výše nájemného.  „Vezměme si byt v panelovém domě pro přehlednost opět v Praze 4 – Kamýk, o velikosti 44 metrů čtverečních, která je nejčastější u bytů 2+KK stavěných za minulého režimu. V roce 2015 investor takový byt po rekonstrukci pořídil za 2,45 milionu korun. Daň tehdy platil prodávající. Za tři roky vzrostlo běžné nájemné v tomto bytě z 9 tisíc korun bez poplatků na 12 tisíc bez poplatků,“ uvádí příklad  Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M Reality. A pro úplnost dodává, že aktuální prodejní cena srovnatelných bytů se pohybuje okolo 3,2 až 3,5 milionu korun a čtyřprocentní daň platí kupující.
Jak dnes vypadá typický investor do pražských nemovitostí? „Investory nelze nějak přesně rozškatulkovat. Ale samozřejmě jsou vidět jednoznačné rozdíly mezi realitním magnátem, který má po metropoli desítky nemovitostí a pronájmy jak krátkodobé, tak dlouhodobé jsou jeho denním chlebem, a drobným investorem, který třeba díky rodinné tradici vlastní několik investičních bytů,“  přibližuje Jan Martina.  Nejdrobnějšími investory jsou pak podle něho manželské páry, které si pořídí na hypoteční úvěr investiční byt.  Nájem jim pomůže hypotéku splatit a oni tuto nemovitost vnímají jako své „důchodové spoření“.
Investičními příležitostmi, které nabízí, láká Praha nejen tuzemské, ale i zahraniční investory. „Dle našich zkušeností zhruba každou pátou nemovitost určenou pro investici kupují občané jiných států.  Rostoucí poptávka zahraničních klientů je každopádně v poslední době patrná, především pak ze strany občanů  bývalého Sovětského svazu v čele s Rusy,“ říká Jan Martina.
Čeští i zahraniční investoři se podle něho nejčastěji zajímají o nemovitosti s udržitelnou hodnotou a dobrým výnosem, především o byty s dispozicemi 2+KK a 2+1  v širším centru Prahy, ideálně takzvaně bezúdržbové, to znamená po rekonstrukci či nové. Žádané bývají balkony, parkovací místa a dobrá dostupnost MHD.
Zajímavostí přitom je, že v uplynulých letech se výrazně zhodnocovaly byty v novostavbách, cihlových domech i na panelových sídlištích.  Při výběru investiční nemovitosti je ale potřeba zvažovat její využití v budoucnu. „Dobře koupený byt v panelovém domě, určený k pronajímání, může dnes svému majiteli vynášet stejně, jako byt v secesním cihlovém domě, s tím rozdílem, že jeho pořizovací cena byla o polovinu nižší,“ upozorňuje Jan Martina. Na druhou stranu v případě panelových sídlišť lze podle něho očekávat dřívější stagnaci, v některých méně žádaných a dnes zjevně předražených lokalitách i mírný pokles cen bytů. Koupit tedy dnes takovou nemovitost za účelem prodeje o pár let později, už by nemuselo být rozumné. Oproti tomu cihlové domy a novostavby v žádaných lokalitách si svou hodnotu přinejmenším udrží i v nadcházejících letech.
„Investoři již začínají více přebírat a zvažovat smysluplnost konkrétních investic. Nákupní šílenství je pryč a investoři jsou si vědomi toho, že nemovitosti v metropoli ve většině případů dosáhly na cenový strop, nebo se k němu blíží. Na druhou stranu investice do nemovitosti určené k pronájmu je stále vnímána jako stabilní uložení finančních prostředků s relativně garantovaným výnosem,“ konstatuje Jan Martina s tím, že při výběru konkrétní nemovitosti určené k investičním účelům je vždy lepší poradit s odborníkem.
Tisková zpráva: M&M Reality

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Ceny nemovitostí budou stále růst ale pomaleji. Investory láká uchování hodnoty, říká Petr Míka

Letošní realitní trh byl skoro všechno, jen ne nudný. Ceny nemovitostí stále rostou, hypotéky zdražují a výnosnost investic do realit klesá. Jak na tom jsou investoři, kteří chtějí uložit své finance do luxusních nemovitostí a jak se bude vyvíjet trh nadále? Na to jsem se zeptali ředitele realitní kanceláře Boutiq Real Estate, Petra Míky.

Text: František Veselý

Foto: Jana Mensatorová/Bez frází

15. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *