EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

17. 08. 2022

0 komentářů

Kdo je zodpovědný za „nezodpovědnou“ umělou inteligenci?

 

Odpovědná umělá inteligence (AI) nebo etika umělé inteligence – to jsou témata, která jsou jedněmi z hlavních výzev dnešní doby. Analytika, strojové učení a umělá inteligence vycházejí z minulost, aby mohly rozhodovat o budoucnosti. Pokud jsou však data z minulosti neobjektivní nebo nedostatečně reprezentativní, mohou ovlivnit budoucí rozhodnutí, která jsou rovněž neobjektivní a mají nezamýšlené důsledky.

Loading 

„Analytika nerozumí našim cílům ve společnosti. Když se snažíme zlepšit zdravotní péči, soudnictví, ekonomický růst a životní prostředí, musíme informovat analytiky o našich cílech, abychom zajistili, že cílů dosáhneme správně a spravedlivě. Navíc s tím, jak se analytika, strojové učení a umělá inteligence stávají ve společnosti všudypřítomné, jsou přijímána automatizovaná rozhodnutí ve prospěch většiny,“ upozornil Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Společnost a svět, ve kterém žijeme, jsou zároveň neuvěřitelně dynamické a prochází neustálými změnami. Organizace a společnosti využívající umělou inteligenci musí být ve stavu neustálého učení. Každý, kdo vyvíjí technologii, která automatizuje rozhodování pro ostatní, by měl nést odpovědnost za transparentní a správné výsledky.

Etika v oblasti umělé inteligence začíná zaujímat přední místo zejména ve dvou oblastech – zdravotní péči a soudnictví. Například ve zdravotnictví mohou inovace zlepšit péči o pacienty, stanovit způsob léčby a identifikovat abnormality z lékařských diagnostik.

„Pro nás je nejdůležitější, abychom zajistili, že kdekoli se technologie SAS objeví, neškodí, ale naopak pomáhá lidem prosperovat,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023

Podle vlády má hypoteční turistika skončit. Je to dobře?

Žijeme v době, kdy si dlužník vcelku bez starostí sjedná s bankou víceletý hypoteční úvěr. Klidně s víceletou fixací sazby a ceny peněz. Znalý dlužník v pozici spotřebitele ví, že zákon o spotřebitelském úvěru stojí na jeho straně – úvěr bude moci podle stávající praxe refinancovat před dobou refixace jen s administrativním poplatkem. Stávající praxe to umožňuje. […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

10. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *