EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

27. 11. 2018

0 komentářů

Kdy čerpat oblíbený úvěr ze stavebního spoření?

 

Pořízení vlastního bydlení je zodpovědným finančním rozhodnutím. Vyřízení úvěru je pro většinu lidí naprostou nutností, čekat dokud se nenašetří nelze. Nabídka na hypotečním trhu je pestrá. V řadě případů se vyplatí čerpat úvěr ze stavebního spoření. Jaké jsou jeho výhody?

Loading



 


V rodinném finančním plánování by mělo mít stavební spoření své nezastupitelné místo. Vhodné je smlouvu uzavřít i dětem a pravidelným spořením jim následně umožnit čerpat v dospělosti výhodný úvěr ze stavebního spoření. Pokud se děti v dospělosti rozhodnou čerpat peníze jiným způsobem, tak není problém, neboť po šesti letech od uzavření smlouvy je možné naspořené peníze použít libovolným způsobem. Spoření je však výhodné, neboť každoročně náleží státní podpora ve výši 10 % z naspořené částky, maximálně ve výši 2 000 Kč. Od října letošního roku jsou finanční požadavky na žadatele o hypotéku vyšší než v minulosti, důvodem jsou doporučení ČNB, proto stoupá atraktivita úvěrů ze stavebního spoření pro vyšší částky. Úvěrem ze stavebního spoření je možné financovat nákup bytu či domu v plném rozsahu.
Úrokové sazby stoupají
Aktuálně úrokové sazby u hypotečních úvěrů stoupají, jedním z důvodů je i postupné zvyšování repo sazby ČNB. Ekonomická situace tedy ovlivňuje i úrokové sazby u hypoték, které na změny rychle reagují. Uzavřením smlouvy o stavebním spoření si lze však zajistit i výhodnou úrokovou sazbu pro čerpání budoucího úvěru. „Již při uzavření smlouvy o stavebním spoření klienti vědí, s jakou úrokovou sazbou mohou počítat při čerpání úvěru v budoucnu. V současné době je základní úroková sazba pro spořící fázi u stavebního spoření zpravidla 1,0 % a pro čerpání úvěru 4,0 %,vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Smlouvy lze kombinovat
Smlouvu o stavebním spoření může mít v rodině uzavřenu každý člen domácnosti. V případě čerpání úvěru se následně lze dostat k vyšší částce, neboť smlouvy lze za účelem čerpání úvěru kombinovat. Během splácení řádného úvěru je možné kdykoliv poslat mimořádnou splátku úvěru nebo řádný úvěr předčasně celý splatit, vždy je potřeba tento krok se stavební spořitelnou administrovat. „Pro čerpání řádného úvěru ze stavebního spoření musí být na smlouvě dostatečné vlastní úspory, k penězům se lze však dostat i dříve formou čerpání překlenovacího úvěru, kdy se dospoří požadovaná částka a platí se úroky, následně se přejde do úvěrového režimu. Úroková sazba u úvěru ze stavebního spoření je garantovaná po celou dobu splácení, což je pro řadu klientů velmi důležité,vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Daňový odpočet u stavebního spoření
Zaplacené úroky během roku na smlouvu o stavebním spoření snižují daňový základ stejně jako zaplacené úroky z hypotéky. Podmínkou je řešení vlastní bytové situace v souladu s § 15 zákona o dani z příjmu. Od základu daně je možné odečíst zaplacené úroky až o částku 300 000 Kč. Daňový odpočet je možné uplatnit buď v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo v daňovém přiznání. Stavební spořitelny zasílají svým klientům příslušné potvrzení, které je nutné přiložit k daňovému přiznání nebo předat mzdové účetní. „Např. zaplacená částka úroků ve výši 40 000 Kč přináší daňovou úsporu ve výši 6 000 Kč a o tuto úsporu je vhodné snížit v kalkulaci celkové náklady spojené se splácením úvěru,doplňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Rekonstrukce nemovitosti
Pro financování změn a vylepšení bytu či domu je úvěr ze stavebního spoření ideální. Pro částky do limitu není u úvěru ze stavebního spoření nutné zajištění nemovitostí, úroková sazba je nižší než u spotřebitelských úvěrů nebo neúčelových úvěrů a vyřízení úvěru je poměrně rychlé. Již při uzavírání smlouvy o stavebním spoření je vhodné vybrat u smlouvy tarif, který nejlépe odpovídá požadavkům na případné čerpání úvěru v budoucnu. „Uzavřít smlouvu o stavebním spoření má tedy s ohledem na čerpání výhodného úvěru smysl i pro lidi v předdůchodovém věku, kteří si chtějí ještě před odchodem do penze svoje bydlení zmodernizovat,dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Tisková zpráva FINFOCUS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *