EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

25. 02. 2020

Subjekty:
EKOSPOL

Krize s povolováním staveb pomáhá vestavbám, jen v Praze v nich loni vzniklo takřka 400 bytů

 

25. 2. 2020 Praha – Zablokovaný proces povolování nových staveb a nedostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu vede zájemce o bydlení i firmy k hledání alternativních cest. Postupně se tak vrací k dříve velmi oblíbenému rozšiřování už stojících bytových domů o takzvané nástavby, přístavby či vestavby (dále jen vestavby). Jen v Praze loni firmy tímto způsobem dokončily podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 382 nových bytů, což jen druhý nejlepší výsledek za posledních sedm let. Lepší byl jen rok 2018, kdy se ve vestavbách pražských domů dokončilo dokonce 413 nových bytů. Celkem se loni v hlavním městě podle ČSÚ dokončilo 6002 nových bytů). 


Podíl bytů postavených k už stávajícím bytovým domům na celkové bytové výstavbě v Praze loni klesl na 6,4 procenta z předloňských 10,3 procenta. V roce 2017 podíl vestaveb na celkové nové výstavbě v hlavním městě činil 6,8 procenta a o rok dříve dokonce jen 3,8 procenta, vyplývá ze statistik ČSÚ.
Vestavby jsou v kurzu také v Jihomoravském kraji, kde v nich bylo loni dokončeno 352 nových bytů. Významná čísla hlásí i Středočeský kraj (308 bytů dokončených ve vestavbách). V celém Česku pak firmy loni ve vestavbách dokončily 1920 nových bytů. Jejich podíl na celkové bytové výstavbě tak dosáhl 5,3 procenta. V roce 2018 tento podíl činil 5,8 procenta.
Zájem o vlastní bydlení byl v minulých letech díky rostoucí ekonomice a prakticky nulové nezaměstnanosti opravdu velmi vysoký. Nelze se proto divit majitelům bytových domů či společenství vlastníků jednotek, že se rozhodli pro rozšíření bytového fondu. V podstatě jakýkoliv nový byt našel velmi rychle svého kupce. Pro hraje také výrazně jednodušší získání všech povolení, protože jde většinou jen o jednotky bytů, vznikající v rámci už existující zástavby. Investorům tak odpadá podstatná část byrokratického martyria,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Byty vzniklé vestavbou sice pomáhají prořídlému rezidenčnímu trhu, novou výstavbu ale plnohodnotně nahradit nemohou. „Poptávka po nových bytech je jen v Praze řádově vyšší, vestavby tak vždy budou pouze malým doplňkem. Zcela zásadní proto zůstává odblokovat výstavbu větších rezidenčních projektů a připravit nové plochy vhodné pro stavbu stovek bytů. Jen tak se může hlavní město vypořádat s rostoucím počtem obyvatel a nutnou obnovou bytového fondu,“ dodává developer Korec.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

kritika nového stavebního zákona

Propad stavebnictví se nezastavil ani letos, v lednu se začalo stavět méně bytů než loni

Foto: Shutterstock České stavebnictví se stále nevzpamatovalo z dlouhodobých omezení způsobených koronavirovou infekcí. Po loňském celoročním propadu pokračovalo ve stejném trendu i první letošní měsíc. Stavební produkce v lednu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla meziročně o 5,2 procenta.

Text: Milan Vodička

15. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.