EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

07. 03. 2023

0 komentářů

Mezi Čechy se rozevírají ekonomické nůžky. Tři čtvrtiny lidí na jaře vyrazí na dovolenou nebo zainvestují do bydlení, jiní si půjčí i na zaplacení účtů za energie

 

Podle pravidelného průzkumu IPSOS pro Zonky plánuje 40 % Čechů během letošního jara vynaložit výdaje převyšující 10 tisíc korun především na své bydlení, ať už na rekonstrukci, nové vybavení zahrady, nebo třeba na pořízení fotovoltaiky. Další téměř třetina se potom chystá cestovat. Naproti tomu přes 16 % dotázaných se zase plánuje vypořádat s dosavadními závazky, mezi které patří i vyúčtování za energie. Nejčastěji k tomu využijí vlastní úspory, část z nich si ale půjčí peníze v rodině nebo využije spotřebitelský úvěr. 

Loading 

„Pokrýt větší výdaje z vlastních zdrojů plánuje 80 % dotázaných, tedy téměř o 6 % více lidí než podle našeho obdobného průzkumu z podzimu loňského roku. Souvisí to s aktuální ekonomickou situací, kdy se lidé snaží nezadlužovat se více, než považují za nutné. Pokud ale sami nemají dostatečnou rezervu, často se přiklánějí k půjčkám v rodině anebo k nákupům na splátky přímo u prodejců, jako je tomu třeba při pořizování spotřební elektroniky,“ vysvětluje Veronika Benešová, vedoucí oddělení půjček a pojištění Air Bank a Zonky.

Zatímco zvelebovat své bydlení se na jaře chystají především obyvatelé menších obcí, vycestovat na dovolenou zase nejčastěji plánují respondenti z hlavního města, a to zejména ti mladší – ve věku od 25 do 34 let. Vedle toho se také více než pětina Čechů chystá po zimě zainvestovat do opravy svých automobilů a motorek nebo je rovnou vyměnit za nové. Pozadu nezůstávají ani plány na pořízení nového mobilního telefonu, stolního počítače nebo notebooku (17 %). Jen nepatrně menší podíl lidí (16 %) zase plánuje během jara splatit různé závazky, ať už jde o spotřebitelské úvěry, anebo právě o vyúčtování za energie. A necelá desetina (8 %) oslovených se chce pustit do osobního rozvoje, vzdělávání, rekvalifikace, nebo dokonce studia v zahraničí.

Na rozdíl od průzkumu pro Zonky ze září loňského roku ale mají dotázaní častěji jasno v tom, jak budou své plány pro nadcházející měsíce financovat. Jakým způsobem plánované větší výdaje zaplatí, zatím totiž neví jen 8 % oslovených. Ostatní naproti tomu už vědí, že použijí buď vlastní úspory, anebo různé půjčky, a to i v rámci rodiny. A například právě k půjčování mezi svými nejbližšími se častěji přiklánějí muži než ženy.

Průzkum pro Zonky zpracovala v lednu 2023 agentura IPSOS formou online dotazování na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů ve věku 25 až 55 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023

Růst nájmů v řadě evropských metropolí zrychlil s negativním dopadem na mladé lidi

Nájmy v Evropě jako by se na řadě míst “utrhly ze řetězu”. Kombinace vysokých cen nemovitostí, vyšších úrokových sazeb a padajících reálných příjmů v hlavních evropských metropolích vedla ke stejnému efektu – výrazně se oživil zájem o nájemní bydlení. Problémem je, že nabídka častokrát nedrží s výrazným nárůstem poptávky po nájemním bydlení (podpořeným oživením trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *