EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

07. 03. 2023

0 komentářů

Mezi Čechy se rozevírají ekonomické nůžky. Tři čtvrtiny lidí na jaře vyrazí na dovolenou nebo zainvestují do bydlení, jiní si půjčí i na zaplacení účtů za energie

 

Podle pravidelného průzkumu IPSOS pro Zonky plánuje 40 % Čechů během letošního jara vynaložit výdaje převyšující 10 tisíc korun především na své bydlení, ať už na rekonstrukci, nové vybavení zahrady, nebo třeba na pořízení fotovoltaiky. Další téměř třetina se potom chystá cestovat. Naproti tomu přes 16 % dotázaných se zase plánuje vypořádat s dosavadními závazky, mezi které patří i vyúčtování za energie. Nejčastěji k tomu využijí vlastní úspory, část z nich si ale půjčí peníze v rodině nebo využije spotřebitelský úvěr. 

Loading 

„Pokrýt větší výdaje z vlastních zdrojů plánuje 80 % dotázaných, tedy téměř o 6 % více lidí než podle našeho obdobného průzkumu z podzimu loňského roku. Souvisí to s aktuální ekonomickou situací, kdy se lidé snaží nezadlužovat se více, než považují za nutné. Pokud ale sami nemají dostatečnou rezervu, často se přiklánějí k půjčkám v rodině anebo k nákupům na splátky přímo u prodejců, jako je tomu třeba při pořizování spotřební elektroniky,“ vysvětluje Veronika Benešová, vedoucí oddělení půjček a pojištění Air Bank a Zonky.

Zatímco zvelebovat své bydlení se na jaře chystají především obyvatelé menších obcí, vycestovat na dovolenou zase nejčastěji plánují respondenti z hlavního města, a to zejména ti mladší – ve věku od 25 do 34 let. Vedle toho se také více než pětina Čechů chystá po zimě zainvestovat do opravy svých automobilů a motorek nebo je rovnou vyměnit za nové. Pozadu nezůstávají ani plány na pořízení nového mobilního telefonu, stolního počítače nebo notebooku (17 %). Jen nepatrně menší podíl lidí (16 %) zase plánuje během jara splatit různé závazky, ať už jde o spotřebitelské úvěry, anebo právě o vyúčtování za energie. A necelá desetina (8 %) oslovených se chce pustit do osobního rozvoje, vzdělávání, rekvalifikace, nebo dokonce studia v zahraničí.

Na rozdíl od průzkumu pro Zonky ze září loňského roku ale mají dotázaní častěji jasno v tom, jak budou své plány pro nadcházející měsíce financovat. Jakým způsobem plánované větší výdaje zaplatí, zatím totiž neví jen 8 % oslovených. Ostatní naproti tomu už vědí, že použijí buď vlastní úspory, anebo různé půjčky, a to i v rámci rodiny. A například právě k půjčování mezi svými nejbližšími se častěji přiklánějí muži než ženy.

Průzkum pro Zonky zpracovala v lednu 2023 agentura IPSOS formou online dotazování na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů ve věku 25 až 55 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Průzkum: 42 % lidí žijících v nájmu si chce časem pořídit vlastní bydlení

Většina Čechů bydlí ve vlastním, pronájem využívá jen 22 % z nich. V Německu nebo Rakousku je přitom toto číslo více než dvojnásobné. Z lidí, kteří žijí v nájmu, v něm plánuje 40 % zůstat trvale a zhruba stejný podíl (42 %) si chce po čase pořídit vlastní dům či byt. Většina nájemníků (88 %) bydlí v bytech, dům má pronajatý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *