EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

07. 03. 2023

0 komentářů

Mezi Čechy se rozevírají ekonomické nůžky. Tři čtvrtiny lidí na jaře vyrazí na dovolenou nebo zainvestují do bydlení, jiní si půjčí i na zaplacení účtů za energie

 

Podle pravidelného průzkumu IPSOS pro Zonky plánuje 40 % Čechů během letošního jara vynaložit výdaje převyšující 10 tisíc korun především na své bydlení, ať už na rekonstrukci, nové vybavení zahrady, nebo třeba na pořízení fotovoltaiky. Další téměř třetina se potom chystá cestovat. Naproti tomu přes 16 % dotázaných se zase plánuje vypořádat s dosavadními závazky, mezi které patří i vyúčtování za energie. Nejčastěji k tomu využijí vlastní úspory, část z nich si ale půjčí peníze v rodině nebo využije spotřebitelský úvěr. 

Loading 

„Pokrýt větší výdaje z vlastních zdrojů plánuje 80 % dotázaných, tedy téměř o 6 % více lidí než podle našeho obdobného průzkumu z podzimu loňského roku. Souvisí to s aktuální ekonomickou situací, kdy se lidé snaží nezadlužovat se více, než považují za nutné. Pokud ale sami nemají dostatečnou rezervu, často se přiklánějí k půjčkám v rodině anebo k nákupům na splátky přímo u prodejců, jako je tomu třeba při pořizování spotřební elektroniky,“ vysvětluje Veronika Benešová, vedoucí oddělení půjček a pojištění Air Bank a Zonky.

Zatímco zvelebovat své bydlení se na jaře chystají především obyvatelé menších obcí, vycestovat na dovolenou zase nejčastěji plánují respondenti z hlavního města, a to zejména ti mladší – ve věku od 25 do 34 let. Vedle toho se také více než pětina Čechů chystá po zimě zainvestovat do opravy svých automobilů a motorek nebo je rovnou vyměnit za nové. Pozadu nezůstávají ani plány na pořízení nového mobilního telefonu, stolního počítače nebo notebooku (17 %). Jen nepatrně menší podíl lidí (16 %) zase plánuje během jara splatit různé závazky, ať už jde o spotřebitelské úvěry, anebo právě o vyúčtování za energie. A necelá desetina (8 %) oslovených se chce pustit do osobního rozvoje, vzdělávání, rekvalifikace, nebo dokonce studia v zahraničí.

Na rozdíl od průzkumu pro Zonky ze září loňského roku ale mají dotázaní častěji jasno v tom, jak budou své plány pro nadcházející měsíce financovat. Jakým způsobem plánované větší výdaje zaplatí, zatím totiž neví jen 8 % oslovených. Ostatní naproti tomu už vědí, že použijí buď vlastní úspory, anebo různé půjčky, a to i v rámci rodiny. A například právě k půjčování mezi svými nejbližšími se častěji přiklánějí muži než ženy.

Průzkum pro Zonky zpracovala v lednu 2023 agentura IPSOS formou online dotazování na reprezentativním vzorku 1 050 respondentů ve věku 25 až 55 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *