EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

18. 10. 2021

0 komentářů

Mladí Češi počítají v budoucnosti s hypotékou, úvěrovou historii však neřeší

 

Mladým Čechům ve věku od 20 do 25 let se nechce příliš zadlužovat. Pokud si chtějí půjčit, preferují bankovní úvěr, anebo si půjčují v rámci rodiny. Nejčastěji si berou úvěr na automobil nebo jeho opravu, na dovolenou či na vzdělávací kurz. Nákup na splátky pak většinou využívají na pořízení dražšího mobilu nebo notebooku. Většina dvacetiletých počítá s tím, že do 5 až 10 let budou řešit hypotéku. Z údajů společnosti Home Credit vyplývá, že mladí Češi netuší, že pozitivní úvěrová historie by jim mohla při žádosti o hypotéku pomoci.  

Raději si půjčí v bance než v rodině. 

Pokud si mladí do 25 let půjčují, tak preferují úvěr od své hlavní banky, jedná se buď o kreditní kartu nebo kontokorent. Hlavním důvodem je dostupnost vyšší částky, která v rodině často není k dispozici. Nechtějí také narušit rodinné vztahy, pokud by měli problémy se splácením. Ti, co si půjčují právě v rodině, uvádějí jako klíčový faktor nulový úrok.

I malá půjčka může pozitivně ovlivnit úvěrovou historii.

Mezi Čechy do 25 let převládá názor, že nulový zápis v úvěrových registrech je ideální. Mohou být pak ale překvapeni, že při žádosti o hypotéku jsou pro banku vlastně jakýmsi nepopsaným listem. „Vhodným řešením pro mladé bez úvěrové zkušenosti, je vyzkoušet si půjčku na nějakém menším produktu, který však znamená větší výdaj, na tom se naučí plánovat a hospodařit s penězi. Zjistí, že dobře nastavené splátky nejsou pro ně problémem, za podmínek, že si půjčí od prověřeného poskytovatele úvěrů a dobře si zváží své možnosti splácení. Až si v budoucnu budou chtít vzít hypotéku, bude jejich úvěrová historie jejich plusem při posuzování hypoteční bankou,“ uvádí Milan Cáder, ředitel divize Produkty a Marketing společnosti Home Credit.

REKLAMA

Rozhodování mladých o půjčce se neliší od pohledu věkově starších zákazníků.

Mladí ve věku od 20 do 25 let, kteří už mají reálnou zkušenost s úvěrem, se stejně jako starší věková skupina rozhoduje podle následujících parametrů:

  • Vyhovující splátka (vím, že budu mít vždy na splácení)
  • Jistota schválení a dobré nabídky v hlavní bance (v porovnávání jsou podobně konzervativní/„leniví“ jako starší zákazníci)
  • Procesně a administrativně jednoduchá žádost (nemusí být nutně online => vyřízení na pobočce nemusí být problém).
  • Úroková sazba.
  • Možnost předčasného splacení.

Mladí lidé do 25 let žijí buď u rodičů nebo v podnájmu, nemají proto důvod investovat do vybavení domácnosti a neřeší ještě situaci, kdy potřebují pokrýt nenadálé výdaje, když se jim rozbije pračka. Do budoucna ale počítají, že si budou muset vzít větší půjčku na pořízení dražší věci na vybavení bytu nebo hypotéku.

Mizivé procento z nich vnímá důležitost úvěrové historie jako plusového kritéria při žádosti o hypotéku. Většina z nich si myslí, že je úplně jedno, zda má zákazník pozitivní nebo nulovou úvěrovou historii, domnívá se, že důležitý je pouze příjem. Při posuzování bankou je ale jedním z významných kritérií právě úvěrová historie žadatele. Ta napoví, jakou má žadatel o hypotéku schopnost splácet, jaká byla jeho platební morálka, jestli se často opožďoval s platbami. Je to jeden z důležitých faktorů, na jehož základě se banka rozhoduje a často také stanovuje úrokovou sazbu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Rozvod a hypotéka: Vypořádání vnosu ze SJM

Platíte ze SJM hypotéku na byt ve výlučném vlastnictví manžela. Jaká máte při rozvodu práva?

Při rozvodu manželství dochází k vypořádání společného jmění manželů. Pokud ovšem manželé neuzavřeli manželskou smlouvu, kterou by upravili majetkový režim odlišně. Jestliže byly finanční prostředky ze společného jmění vynaloženy na výhradní majetek jednoho z manželů, musí se tyto finanční prostředky vypořádávat. Rozhodnutí Nejvyššího soudu z ledna 2021 ale upřesňuje pravidla.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.