EUR 24.690

USD 25.440

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.690

USD 25.440

31. 08. 2020

0 komentářů

Motýlí efekt na realitním trhu. V Praze je více nabídek k pronájmu, regiony zlevňují

 

Pandemie koronaviru zapříčinila mimo jiné i krizi ekonomickou. Na začátku tohoto období se zdálo, že se zastaví developerské projekty a nemovitosti budou ležet ladem a těžko budou hledat své kupce. Ale opak je pravdou. 


Po skončení nouzového stavu způsobeného Covidem, se realitní transakce vrátily na svá předkrizová čísla. Některé výsledky hovoří zároveň o nárůstu realitních transakcí. To je dáno především tím, že transakce, které se nevyřídily v nouzovém stavu se začaly vyřizovat po jeho skončení. Tím došlo tedy k nárůstu,“ vysvětluje Kamila Houšková z portálu Bydlisnami.cz.
Ten, kdo chtěl koupit nemovitost si v době nouzového stavu raději nechal na nové bydlení zajít chuť. Jenže s postupným uvolňováním se touha po novém bydlení vrátila a lidé se do nákupu nemovitostí znovu pustili. Zvlášť ti, které koronakrize finančně nijak nezasáhla. Poptávka po nemovitostech je totiž podle Bydlisnami.cz stejně silná jako před krizí, ne-li dokonce silnější.
Nouzový stav nás naučil žít trochu jinak. Mnoho lidí zjistilo, že k životu nepotřebují vůni dálek, ale stačí jim rodná hrouda, respektive chata v příjemné dojezdové vzdálenosti.
Chaty a chalupy se dostaly do hledáčku kupujících zákazem cestování. V současné době se chata či chalupa v téměř jakémkoli stavu na trhu moc neohřeje, tedy pokud není kupující s představami o ceně ve sci-fi sféře.
V Praze je draze, v regionech už méně
Krize většinou cenu nemovitostí srazí, ale letos bylo patrné jen mírné zhoupnutí. „V poslední době na realitním trhu sledujeme nárůst nabídky prodejů v panelových domech a nabídku nájemního bydlení v Praze. Všem je nyní jasné, že zvýšení nabídky pronájmů je způsobeno sníženou činností Airbnb,“ popisuje Houšková.
Větší nabídka pronájmů v hlavním městě ovlivňuje i chod života v regionech. Ceny pronájmů se v jiných městech snížily, a to právě kvůli zvýšené nabídce v Praze. Podle Bydlisnami.cz se například byt 2+1 v Mostě v dobré lokalitě před krizí nabízel až za 12 tisíc korun. V současné době se tato nabídková cena snížila o 10–20 procent.
Mnoho lidí z regionu severních Čech pracuje přímo v Praze a toto snížení ceny pronájmů způsobilo migraci za bydlením pracovní síly z regionů do Prahy, místo předchozího dojíždění,“ dodává Houšková.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.