EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

31. 08. 2020

Motýlí efekt na realitním trhu. V Praze je více nabídek k pronájmu, regiony zlevňují

 

Pandemie koronaviru zapříčinila mimo jiné i krizi ekonomickou. Na začátku tohoto období se zdálo, že se zastaví developerské projekty a nemovitosti budou ležet ladem a těžko budou hledat své kupce. Ale opak je pravdou. 


Po skončení nouzového stavu způsobeného Covidem, se realitní transakce vrátily na svá předkrizová čísla. Některé výsledky hovoří zároveň o nárůstu realitních transakcí. To je dáno především tím, že transakce, které se nevyřídily v nouzovém stavu se začaly vyřizovat po jeho skončení. Tím došlo tedy k nárůstu,“ vysvětluje Kamila Houšková z portálu Bydlisnami.cz.
Ten, kdo chtěl koupit nemovitost si v době nouzového stavu raději nechal na nové bydlení zajít chuť. Jenže s postupným uvolňováním se touha po novém bydlení vrátila a lidé se do nákupu nemovitostí znovu pustili. Zvlášť ti, které koronakrize finančně nijak nezasáhla. Poptávka po nemovitostech je totiž podle Bydlisnami.cz stejně silná jako před krizí, ne-li dokonce silnější.
Nouzový stav nás naučil žít trochu jinak. Mnoho lidí zjistilo, že k životu nepotřebují vůni dálek, ale stačí jim rodná hrouda, respektive chata v příjemné dojezdové vzdálenosti.
Chaty a chalupy se dostaly do hledáčku kupujících zákazem cestování. V současné době se chata či chalupa v téměř jakémkoli stavu na trhu moc neohřeje, tedy pokud není kupující s představami o ceně ve sci-fi sféře.
V Praze je draze, v regionech už méně
Krize většinou cenu nemovitostí srazí, ale letos bylo patrné jen mírné zhoupnutí. „V poslední době na realitním trhu sledujeme nárůst nabídky prodejů v panelových domech a nabídku nájemního bydlení v Praze. Všem je nyní jasné, že zvýšení nabídky pronájmů je způsobeno sníženou činností Airbnb,“ popisuje Houšková.
Větší nabídka pronájmů v hlavním městě ovlivňuje i chod života v regionech. Ceny pronájmů se v jiných městech snížily, a to právě kvůli zvýšené nabídce v Praze. Podle Bydlisnami.cz se například byt 2+1 v Mostě v dobré lokalitě před krizí nabízel až za 12 tisíc korun. V současné době se tato nabídková cena snížila o 10–20 procent.
Mnoho lidí z regionu severních Čech pracuje přímo v Praze a toto snížení ceny pronájmů způsobilo migraci za bydlením pracovní síly z regionů do Prahy, místo předchozího dojíždění,“ dodává Houšková.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.