Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Nestresujte se až do jara kvůli zlodějům a vandalům. Pojistěte svou chatu nebo chalupu

24.10.2016 04:10 Tisková zpráva: ČSOB Pojišťovna

Riziko vloupání do chat a chalup se na podzim a hlavně v zimě prudce zvyšuje. Jsou totiž vzhledem k odlivu lidí snadným terčem zlodějů. Své o tom vědí hlavně majitelé chat ve Středočeském a Jihočeském kraji, kde dochází k loupežím nejčastěji. Myslete na opatření, která pomohou vaši nemovitost ochránit.

„Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta, kdy jsou chaty a chalupy trvale nebo v pravidelných intervalech obývány. Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po ‚zimním spánku‘ opět vypraví na chatu nebo chalupu,“ uvedl Michael Neuwirth, ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB Pojišťovny.

Zvláště pokud máte na chatě cennosti a hodnotnější vybavení, vyplatí se investovat do bezpečnostních dveří, kvalitních, těžko překonatelných zámků, pevných, zvenku neodmontovatelných okenic, mříží nebo alarmu. Zloději jsou bohužel vynalézaví a někdy překonají i to nejlepší zabezpečení. Zcela klidný spánek si tak zajistíte, když svou nemovitost pojistíte.

 „Čeští chataři a chalupáři ve svých letních sídlech obvykle nenechávají mnoho cenných věcí. Nejčastější pojistnou událostí tak u nás nejsou odcizené věci, ale škoda způsobená při samotném vniknutí zlodějem do rekreačního objektu. Průměrná škoda za poslední roky činí 9 735,– Kč. Pojišťovna nepředepisuje, jak má být objekt chráněn. Jako u každého rizika i zde platí, že čím vyšší limity plnění, tím lépe musí být nemovitost zabezpečena,“ uvedl Michael Neuwirth z ČSOB Pojišťovny.

Největší riziko vloupání do rekreačních objektů hrozí tradičně ve Středočeském kraji, nejnižší v Karlovarském. Z  2553 krádeží vloupáním do chat, které se staly během loňského roku, jich na Středočeský kraj připadá 672. Nejméně se vykrádaly chaty v Karlovarském kraji. Nemalé jsou i škody, které takto zloději způsobí. Loni se vyšplhaly přes 40 milionů korun.

Krádeže vloupáním do rekreačních objektů v roce 2015

(v závorce údaj o způsobených škodách v tis. Kč)

Středočeský kraj

672 (12 843)

Jihočeský kraj

240 (5 099)

Plzeňský kraj

224 (3 857)

Liberecký kraj

207 (2 910)

Jihomoravský kraj

170 (2 010)

Ústecký kraj

155 (3 065)

Olomoucký kraj

150 (1 753)

Kraj Vysočina

140 (2 492)

Moravskoslezský kraj

118 (1 851)

Královéhradecký kraj

114 (1 753)

Zlínský kraj

99 (1 320)

Pardubický kraj

98 (1 049)

Praha hl. město

96 (1 144)

Karlovarský kraj

70 (1 405)

Celkem

2553 (42551)

Zdroj: ČSOB Pojišťovna na základě statistik Policie ČR

Desatero klidného chalupáře

1)     Vypusť vodu z bojleru, čerpadel apod.

2)     Vypni přívody vody, elektřiny a plynu

3)     Zajisti plně funkční hromosvod

4)     Tvá střecha ať nepropustí ani kapku, trámy ať unesou tíhu sněhu a okna i dveře ať pořádně těsní

5)     Zlikviduj nebo bezpečně ulož veškeré chemikálie (benzin, olej…)

6)     Neskladuj potraviny, které lákají hlodavce

7)     Zbav se spadaného listí a vyčisti okapy

8)     Třikrát se ujisti, že jsou všechny dveře dobře zamčené, okna i okenice dovřené a petlice funkční

9)     Cenné věci si odvez s sebou do města (elektroniku, jízdní kola, nářadí…)

10)  Pokud můžeš, kontroluj objekt alespoň jednou za měsíc, raději však častěji. Požádej třeba souseda či bližního svého

Nezapomínejme na pojištění

K preventivním opatřením patří i pojištění rekreační nemovitosti. To sice nezabrání vzniku škody, ale pomůže alespoň finančně s odstraňováním jejích následků, popřípadě umožní pořídit si věci nové bez citelného dopadu na rodinný rozpočet.

Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako pojištění rodinných domů. Každá chata nebo chalupa by určitě měla mít pojištění pro případ požáru a výbuchu, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (například propan-butan).

Dalším pojištěním, na něž by správný chatař nebo chalupář neměl zapomenout, je pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Nejčastější přírodní škody, které u chat a chalup pojišťovny registrují, jsou právě škody způsobené těmito pojistnými nebezpečími, a jak ukazují statistiky posledních let, četnost těchto škod kvůli nevyzpytatelnému počasí narůstá.

Pokud se chata nebo chalupa nachází v blízkosti lesa nebo u ní stojí vzrostlé stromy, mělo by se sjednávané pojištění vztahovat i na škody způsobené pádem stromů. A protože hodně chat v minulosti vyrostlo na březích řek, potoků a rybníků, rozhodně by zodpovědný chatař neměl zapomenout ani na pojištění povodně a záplavy.

ČSOB Pojišťovna nabízí i speciální pojištění zahradní architektury (okrasných stromů, keřů, živých plotů, trávníku, jezírek, květinových záhonů či skalek).

Kromě toho je nutné pamatovat i na „lidský faktor“ a pojistit nemovitost také proti krádeži a vandalismu. Důležité je například, aby se pojištění vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí při vloupání třeba rozbitím oken, poškozením okenic nebo dveří.

Pojištění chaty nebo chalupy se obvykle vztahuje pouze na hlavní nemovitost. Pokud k ní patří i nějaké vedlejší stavby, jako například oplocení, studna, samostatná garáž, bazén nebo čistička odpadních vod, je nutné je připojistit, což se dá ale zpravidla snadno udělat v rámci jedné pojistné smlouvy.

Výše uvedená pojištění chrání vlastní objekt (stavbu), nutné je však myslet i na jeho vnitřní vybavení, pro jehož pojištění proti krádežím i živelním škodám platí víceméně stejná pravidla jako pro pojištění stavby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *