EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

11. 05. 2021

0 komentářů

Pandemie zvýšila poptávku po pronájmech větších bytů. Prudce vzrostla i chuť investovat do nemovitostí

 

Během více než rok trvající koronavirové pandemie se na trhu s nájemním bydlením začalo více dařit větším bytům. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která se specializuje na správu nájemních nemovitostí, se proces pronájmu bytů s dispozicemi 3+kk a větších oproti předchozímu období zrychlil řádově o několik dní. Naopak malé byty o velikosti pod 30 m2 se podle společnosti začaly pronajímat pomaleji. Hlavním důvodem je pokles cen nájmů, a tedy dostupnější bydlení ve větších bytech i v centrech velkých měst. Podle interních statistik společnosti se také zhruba dvojnásobně zvýšil počet zájemců o poradenství při koupi investiční nemovitosti. 


Pandemie a s ní související pokles cen dlouhodobých pronájmů bytů zvýšily zájem o nájemní bydlení ve větších bytech s dispozicemi 3+kk a více. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz toho zájemci více využívají i kvůli častější práci v režimu home office. „Lidé využívají toho, že během pandemie se na trhu objevilo mnoho nových bytů určených původně pro krátkodobé pronájmy turistů a ceny nájemného díky tomu obecně poklesly. Během posledního roku evidujeme v průměru o několik dní rychlejší proces podnájmu větších bytů, které spravujeme. Mnohem dostupnějším než dříve se také stalo nájemní bydlení v centrech měst, které dříve bývalo výrazně dražší,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.
Opačná je však situace u menších bytů, typicky garsoniér do velikosti třicet metrů čtverečních. U těchto nemovitostí totiž společnost naopak zaznamenala prodlužují se dobu nájemního procesu. A ačkoliv v počátcích pandemie stouply obavy majitelů bytů o pravidelné platby nájemného, podle Tomáše Suchomela se výrazné rozdíly mezi stavem před pandemií a během ní neobjevily. „Aktuálně měsíčně evidujeme nižší jednotky žádostí o odklad nájemného nebo o speciální dohodu. Nicméně jsme ihned po spuštění první vlny covidu zavedli řadu preventivních a procesních opatření pro řešení problémů s platební morálkou. Ve druhé vlně ale poptávka po odkladu nebo dohodách dokonce ještě klesla,“ doplňuje Tomáš Suchomel.
Investiční nemovitosti lákají více
Společnost také během pandemie zaznamenala až dvojnásobný nárůst počtu zájemců o poradenství při koupi vhodné investiční nemovitosti na pronájem. A ačkoliv ceny nájmů klesaly, ceny samotných nemovitostí naopak rostly – objevil se proto i opačný trend, kdy někteří majitelé začali své nemovitosti se ziskem prodávat. „Lze říct, že díky tomuto jevu je růst cen udržitelný. Někteří majitelé své nemovitosti pro vysokou cenu rádi prodají, jiní si je zase kvůli obavám z inflace pořídí i za více peněz,“ říká Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.
Zájem o koupi investičních nemovitostí ukázal i březnový průzkum společnosti realizovaný prostřednictvím online nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Podle jeho výsledků by si investiční nemovitost z různých důvodů pořídilo téměř osm z deseti Čechů. Téměř polovina dotázaných totiž nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Pro další pětinu potom takový byt nebo dům představuje určitou „záložní variantu“, ať už pro vlastní důchod, anebo pro potřeby své rodiny. Mezi důvody pro pořízení investiční nemovitosti také figurovala možnost poskytnout ji potomkům jako studentské nebo startovací bydlení.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.