EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

17. 06. 2021

Praha přerozdělí téměř 170 milionů na modro-zelené projekty. Součást širšího záměru v boji proti dopadům změny klimatu, slibuje Hlubuček

 

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém dnešním zasedání schválilo rozdělení téměř 170 milionů korun mezi 107 adaptačních projektů městských částí. Návrh zastupitelstvu předložil náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN). Jde o součást širší strategie naplňování cílů Klimatického závazku hl.m. Prahy i Strategie adaptace hl. m. Prahy na změnu klimatu. 


Drtivá většina ze 107 finančně podpořených projektů bude realizována na území jednotlivých městských částí. Konkrétně budou podpořeny projekty ve 42 městských částech. „Jsem rád, že zastupitelstvo finančně podpořilo zelené projekty městských částí. Pro naplnění Klimatického závazku hl.m. Prahy je naprosto stěžejní, aby se zapojily i jednotlivé městské části. Bez jejich aktivní účasti nemůžeme dosáhnout snížení emisí CO2 v Praze o 45% do roku 2030,“ sdělil po jednání zastupitelstva Petr Hlubuček (STAN), náměstek primátor hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.
Právě Hlubuček návrh na rozdělení 170 milionů na financování projektů zastupitelstvu předložil po jeho schválení Radou hl. m. Prahy v pondělí 14. června 2021. „Schválení zastupitelstvem bylo posledním krokem, abychom mezi zapojené městské části mohli z rozpočtu uvolnit částku bezmála 170 milionů korun. Konkrétně jde o různorodé projekty modro-zelené infrastruktury, obecně mají přispět k ozelenění prostředí kolem nás, zlepšení veřejných prostranství, nebo pomoci snížit dopady sucha. Těší mě, že řada projektů je v režii malých městských částí a že stále intenzivněji hledají způsoby, jak zlepšit modro-zelenou infrastrukturu na území města a přispět tak k naplňování cílů Klimatického závazku,“ dodává náměstek pražského primátora.
Celkem 29 projektů spočívá ve výsadbě nových stromů a keřů, zatímco dalších 21 počítá s obnovou zeleně a záhonů. 32 projektů se týká revitalizací ploch, obnov cest, či městského mobiliáře. V rámci 21 projektů budou realizována řešení na zadržování vody, instalována pítka a mlžítka, či další vodní prvky. Posledních 7 projektů se týká energetiky, a jejich záměrem je dosáhnout energetických úspor za pomoci instalace fotovoltaických panelů, či pilotního zavedení chytré sítě smart grid.
Velké změny čekají například Riegrovy sady, oblíbenou destinaci Pražanů i turistů, která se rozprostírá na území městské části Praha 2. Záměr podpořeného projektu spočívá v rekonstrukci povrchů parkových cest, odvedení srážkových vod do vsakovacích galerií, rekonstrukci stávajících vodních prvků a instalaci nových pítek, či vybudování přírodního amfiteátru. Zároveň se počítá s obnovou romantické části parku a demolicí zázemí pro zahradníky. Tato rozsáhlá revitalizace vyjde městskou část přibližně na 37 milionů korun. Ostatní projekty se mají nést v podobném duchu.
Výběr z podpořených projektů jednotlivých městských částí:

 • Praha 1 – výsadba stromů na Jungmannově náměstí;
 • Praha 2 – revitalizace parku nad ulicí Vozová v Riegrových sadech;
 • Praha 3 – obnova uličního stromořadí;
 • Praha 4 – rekonstrukce fontány na náměstí Generála Kutlvašra;
 • Praha 5 – revitalizace zeleně a prostranství na Chaplinově náměstí;
 • Praha 6 – výstavba retenční nádrže na dešťovou vodu v parku Královka a revitalizace výsadby před hotelem Internacional;
 • Praha 7 – výsadba stromů v Schnirchově ulici a v ulici Milady Horákové;
 • Praha 8 – výsadba stromů, nových květných luk a výstavba poldrů pro zadržování vody;
 • Praha 9 – prodloužení parku Přátelství;
 • Praha 10 – revitalizace parku Solidarita;
 • Praha 11 – revitalizace sídlištních vnitrobloků Chalupkova – Hněvkovského – Květnového vítězství a Jurkovičovi – Jažlovická;
 • Praha 12 – instalace fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny na radnici;
 • Praha 13 – revitalizace parků;
 • Praha 14 – stavba parku podél komunikace Českobrodská;
 • Praha 15 – stavba protipovodňových opatření na Botiči;
 • Praha 16 – revitalizace urnového háje a výsadba nových stromů;
 • Praha 18 – výsadba nových dřevin;
 • Praha 20 – obnova Nolčova parku a parku Chvaly;
 • Praha 21 – revitalizace mokřadů Dubínská;
 • Praha 22 – revitalizace Cukrovarského parku.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.