EUR 24.345

USD 21.452

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.345

USD 21.452

12. 12. 2018

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Praha se utrhla regionům: Krize má vliv i na ceny bydlení ve starší zástavbě

 

Rozdíly v cenách nových a starších bytů jsou v Praze jedny z nejnižších v republice. To je kromě rychlého nárůstu cen nových bytů a jejich velmi omezené nabídky dalším z důvodů, proč se bydlení v Praze stává stále méně dostupné pro střední třídu. Ve většině regionů totiž ceny nového bydlení sice také rostou, byt ve starší zástavbě lze ale pořídit výrazně levněji. Bydlení je tak v regionech díky tomu dostupnější. V Praze dá občan s průměrným příjmem za nový byt své celkové příjmy za 14,4 roku a na starší bydlení spoří jen o 2,5 roku méně. Vyplývá to z výpočtů Central Group z dat ČSÚ a společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. 


Rozdíl průměrných cen novostavby a starší zástavby je tak v Praze 2. nejnižší z celé ČR. Hlavní město v tomto ukazateli předčí jen Jihomoravský kraj, kde situaci velmi ovlivňuje Brno, a to řeší podobné problémy jako Praha. V ostatních regionech jsou rozdíly nových a starších bytů výraznější. Nejvyšší je v Ústeckém kaji, kde novostavba vyjde na trojnásobek srovnatelného staršího bytu.
Dostupnost bydlení v regionech – počet ročních platů potřebných na pořízení nového bytu
 
Zdroj: Výpočty Central Group, data ČSÚ, Trigema, Skanska Reality, Central Group
V důsledku velmi omezeného přílivu nových bytů do nabídky vyrostly v Praze za poslední tři roky skokově o více než 60 procent ceny nových bytů. A kvůli přetrvávající vysoké poptávce se pak začaly zvedat i ceny bytů ve starší zástavbě a nájemné. „Postupně jsme tak svědky situace, kdy se mladí lidé musejí poohlížet po bydlení za Prahou a do zaměstnání v hlavním městě dojíždět. Zvýšená poptávka po bydlení v okolí Prahy se již podepsala také na růstu cen tamních novostaveb, které jsou po Praze 2. nejvyšší v republice,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. I přes poměrně vysoké průměrné příjmy tak Středočeši šetří na novostavbu 11,3 let, což je 2. nejhorší výsledek v republice hned po Praze. „Navíc častější dojíždění za prací do Prahy klade stále vyšší nároky na kolabující infrastrukturu,“ poznamenala.

Zdroj: Praha – Trigema, Skanska Reality, Central Group, regiony – Trigema
Fakt, že rozdíly v cenách nových a starších bytů nejsou v Praze až tak dramatické, se projevuje na poptávce, kdy lidé v poslední době častěji obměňují své starší bydlení za novější. Využívají tak cenového boomu, který je ideálním právě pro prodej bytu. Většinou volí stejnou velikost nebo o pokoj větší dispozici a lokalitu přizpůsobují svému současnému bydlišti.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce za posledních 13 let

Rezidenční trh v Brně zažil v uplynulém roce období plné extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů od ekonomické krize – celkem 1192, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Po dlouhé době se ovšem zlepšila […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 01. 2022

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *