Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Průměrná výše hypotéky již přesáhla 2,6 mil. Kč

19.02.2020 03:02 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

V lednu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 6 491 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 36,3 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl o 54,4 % na 16 880 mld. Kč.

„Oproti prosinci 2019 došlo v lednu k poklesu počtu i objemu sjednaných hypoték, což je podle mě nepříliš trefně interpretováno jako pokles zájmu o hypotéky. Na čísla je však potřeba dívat se z nadhledu a vnímat, že i hypotéky mají svou sezónnost a leden důsledku v předcházejícím vánočním svátkům bývá zpravidla produkčně slabším měsícem. Pokud se však podíváme na lednové výsledky předchozích let, je vidět, že letošní lednový výsledek je druhý nejvyšší v historii, což je podle mého názoru více než dobrý vstup do nového roku,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,6 mil. Kč (y/y + 307 000 Kč), což je další nový rekord a také jedna z příčin vysokého objemu sjednaných hypoték.

Obrat ve vývoji úrokových sazeb

Průměrná úroková sazba v lednu sjednaných hypoték vzrostla meziměsíčně o jednu setinu procentního bodu na 2,36 %. Oproti loňskému lednu je tento ukazatel o 64 setin procentního bodu níže. Přepočteno na koruny to znamená 315 Kč rozdíl ve splátce na každý 1 milion korun (počítáno při 20leté splatnosti).

Vývoj nabídkových sazeb, který měříme napříč všemi bankami prostřednictvím našich GOFI indexů, indikuje, že realizační sazby pravděpodobně ještě porostou. Banky totiž v prosinci a v lednu celkem výrazně posunuly sazby vzhůru a nějakou dobu trvá, než se tyto změny propíšou do sazeb reálně sjednávaných hypoték. Tento časový rozdíl je ostatně ve výše uvedeném grafu velice dobře vidět.

„V lednu však na mezibankovním trhu došlo k poklesu ceny peněz, což dává bankám prostor pro zamražení nabídkových sazeb, nebo dokonce jejich snížení. Ostatně včera přišla s novou akcí Hypoteční banka, která klientům po dobu 25 dnů nabízí slevu 0,25 procentního bodu ze standardních sazeb,“ říká Libor Ostatek.

Tip: Přehled aktuálně platných nabídkových sazeb naleznete v našem SROVNÁVAČI SAZEB HYPOTÉK.

Daří se i stavebním spořitelnám

Stavební spořitelny v lednu sjednaly 47 720 ks (y/y +13 %) nových smluv. Celková cílová částka sjednaných smluv činila 19,9 mld. Kč (y/y +23,6 %). Spořitelny zároveň v lednu sjednaly 3 716 ks (y/y +5,7 %) nových úvěrů. Celkový objem úvěrů meziročně rovněž vzrostl a to o 21,1 % na 4 199 mld. Kč. Průměrná výše úvěru meziročně vzrostla o 144 000 Kč na 1,13 milionu Kč.

V souhrnu v lednu banky a stavební spořitelny poskytly na bydlení úvěry v hodnotě 21,1 miliardy korun, což je třetí nejvyšší suma za posledních pět let. Začátek roku se bankám i spořitelnám oproti loňskému roku, který byl v 1. čtvrtletí výrazně ovlivněn novou regulací v oblasti posuzování příjmů, vydařil.

* v datech není obsažena produkce mBank, Oberbank, Fio banky, WSPK a Creditas

Zdroj: hypoindex.cz, ČTK, stavebky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *