EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

24. 03. 2022

0 komentářů

Průzkum: Pandemie covid-19 otevřela Pandořinu skříňku globálních podvodů

 

Nepostradatelným nástrojem pro odhalování podvodů, k jejichž enormnímu nárůstu došlo v souvislosti s prudkým rozvojem digitalizace během pandemie covid-19, je analýza dat. V globálním průzkumu společnosti SAS a Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů (ACFE) téměř všichni respondenti uvedli, že využití datové analýzy bylo přínosné, protože jim pomohla zvýšit objem zkontrolovaných transakcí nebo počet zjištěných případů podezření na podvod (99 %). 

Dotazované společnosti a organizace v 97 % odpovědí rovněž uvedly, že jim kvalitní analýza dat snížila četnosti falešně pozitivních výsledků. Většina (60 %) také očekává, že jejich rozpočty na technologie na boj proti podvodům v příštích dvou letech porostou. Pokročilá analytika je na prvním místě investičního seznamu, zejména umělá inteligence (AI) a strojové učení (uvedlo 26 % respondentů).

„Přestože rozšiřující se online a digitální kanály zvýšily rizika a vytvořily nové lukrativní cesty pro kriminální struktury, je tu jedna výhoda. Tyto kanály umožňují organizacím vyhodnocovat množství různých dat, která lze integrovat pro lepší sledování trendů. To umožní nakonec aplikovat preventivnější postoj proti rychle se měnícím hrozbám. Aby si organizace udržely náskok nejen před rostoucím objemem případů podvodů, ale také včas podchytily nové trendy, je důležité, aby byly flexibilní a proaktivní při zavádění nových nástrojů a procesů,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Vnitřní strukturované zdroje dat zůstávají jádrem analytických iniciativ většiny organizací zaměřených na boj proti podvodům (80 % respondentů). Řada firem a organizací ale využívá také různé externí zdroje dat, včetně veřejných databází (41 %), dozorových orgánů (31 %), sociálních médií (29 %), dat třetích stran (25 %).

Firmy a organizace využívají k boji proti podvodům řadu nových technologií. Průzkum upozorňuje na rostoucí využívání technologií, jako je fyzická a behaviorální biometrie, automatizace robotických procesů (RPA), blockchain a virtuální a rozšířená realita. Současné využití těchto technologií se pohybuje od 7 % (virtuální/rozšířená realita) do 34 % (fyzická biometrie).

REKLAMA

„Dotázaní odborníci na boj proti podvodům jednoznačně uvedli, že jim analytické technologie pomáhají rychleji a přesněji identifikovat více podvodů. Osvědčené techniky, jako je hlášení výjimek a detekce anomálií, zůstávají hlavními pilíři. Rostoucí rozpočty na technologie a 150% nárůst v nasazování umělé inteligence očekávaný během příštích dvou let signalizují, že organizace neusínají na vavřínech,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Budoucí výnosnost investičních bytů: pohled na vývoj výnosnosti z pronájmů i očekávané kapitálové zhodnocení

Od roku 2016 do roku 2021 zaznamenaly ceny bytů na českém trhu výrazné růsty. Silná preference Čechů pro vlastnické bydlení a nízké úrokové sazby, které umožňovaly lidem kupujícím pro vlastní potřebu na hypotéky dosáhnout a investorům zvyšovaly výnosy, poté výrazně vyklonily poptávku ve prospěch vlastnického bydlení. Méně se již diskutovalo, že tomu bylo do velké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2022

Vysoké úroky a refinancování

Lidé se nebojí sjednávat finanční produkty přes internet. Pohodlnost vítězí

V době koronavirové pandemie se většina sjednávání finančních produktů přesunula na internet. S rozvolněním protikoronavirových opatření se lidé ale na pobočky neženou. Stále roste procento klientů, kteří jsou ochotni uzavřít hypoteční úvěr a další finanční produkty přes internet. Ukázal to průzkum společnosti B3 Technology.

Text: František Veselý

27. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.