EUR 24.460

USD 23.227

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.460

USD 23.227

24. 03. 2022

0 komentářů

Průzkum: Pandemie covid-19 otevřela Pandořinu skříňku globálních podvodů

 

Nepostradatelným nástrojem pro odhalování podvodů, k jejichž enormnímu nárůstu došlo v souvislosti s prudkým rozvojem digitalizace během pandemie covid-19, je analýza dat. V globálním průzkumu společnosti SAS a Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů (ACFE) téměř všichni respondenti uvedli, že využití datové analýzy bylo přínosné, protože jim pomohla zvýšit objem zkontrolovaných transakcí nebo počet zjištěných případů podezření na podvod (99 %).

Loading 

Dotazované společnosti a organizace v 97 % odpovědí rovněž uvedly, že jim kvalitní analýza dat snížila četnosti falešně pozitivních výsledků. Většina (60 %) také očekává, že jejich rozpočty na technologie na boj proti podvodům v příštích dvou letech porostou. Pokročilá analytika je na prvním místě investičního seznamu, zejména umělá inteligence (AI) a strojové učení (uvedlo 26 % respondentů).

„Přestože rozšiřující se online a digitální kanály zvýšily rizika a vytvořily nové lukrativní cesty pro kriminální struktury, je tu jedna výhoda. Tyto kanály umožňují organizacím vyhodnocovat množství různých dat, která lze integrovat pro lepší sledování trendů. To umožní nakonec aplikovat preventivnější postoj proti rychle se měnícím hrozbám. Aby si organizace udržely náskok nejen před rostoucím objemem případů podvodů, ale také včas podchytily nové trendy, je důležité, aby byly flexibilní a proaktivní při zavádění nových nástrojů a procesů,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Vnitřní strukturované zdroje dat zůstávají jádrem analytických iniciativ většiny organizací zaměřených na boj proti podvodům (80 % respondentů). Řada firem a organizací ale využívá také různé externí zdroje dat, včetně veřejných databází (41 %), dozorových orgánů (31 %), sociálních médií (29 %), dat třetích stran (25 %).

Firmy a organizace využívají k boji proti podvodům řadu nových technologií. Průzkum upozorňuje na rostoucí využívání technologií, jako je fyzická a behaviorální biometrie, automatizace robotických procesů (RPA), blockchain a virtuální a rozšířená realita. Současné využití těchto technologií se pohybuje od 7 % (virtuální/rozšířená realita) do 34 % (fyzická biometrie).

REKLAMA

„Dotázaní odborníci na boj proti podvodům jednoznačně uvedli, že jim analytické technologie pomáhají rychleji a přesněji identifikovat více podvodů. Osvědčené techniky, jako je hlášení výjimek a detekce anomálií, zůstávají hlavními pilíři. Rostoucí rozpočty na technologie a 150% nárůst v nasazování umělé inteligence očekávaný během příštích dvou let signalizují, že organizace neusínají na vavřínech,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *