EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

24. 03. 2022

0 komentářů

Průzkum: Pandemie covid-19 otevřela Pandořinu skříňku globálních podvodů

 

Nepostradatelným nástrojem pro odhalování podvodů, k jejichž enormnímu nárůstu došlo v souvislosti s prudkým rozvojem digitalizace během pandemie covid-19, je analýza dat. V globálním průzkumu společnosti SAS a Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů (ACFE) téměř všichni respondenti uvedli, že využití datové analýzy bylo přínosné, protože jim pomohla zvýšit objem zkontrolovaných transakcí nebo počet zjištěných případů podezření na podvod (99 %).

Loading 

Dotazované společnosti a organizace v 97 % odpovědí rovněž uvedly, že jim kvalitní analýza dat snížila četnosti falešně pozitivních výsledků. Většina (60 %) také očekává, že jejich rozpočty na technologie na boj proti podvodům v příštích dvou letech porostou. Pokročilá analytika je na prvním místě investičního seznamu, zejména umělá inteligence (AI) a strojové učení (uvedlo 26 % respondentů).

„Přestože rozšiřující se online a digitální kanály zvýšily rizika a vytvořily nové lukrativní cesty pro kriminální struktury, je tu jedna výhoda. Tyto kanály umožňují organizacím vyhodnocovat množství různých dat, která lze integrovat pro lepší sledování trendů. To umožní nakonec aplikovat preventivnější postoj proti rychle se měnícím hrozbám. Aby si organizace udržely náskok nejen před rostoucím objemem případů podvodů, ale také včas podchytily nové trendy, je důležité, aby byly flexibilní a proaktivní při zavádění nových nástrojů a procesů,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Vnitřní strukturované zdroje dat zůstávají jádrem analytických iniciativ většiny organizací zaměřených na boj proti podvodům (80 % respondentů). Řada firem a organizací ale využívá také různé externí zdroje dat, včetně veřejných databází (41 %), dozorových orgánů (31 %), sociálních médií (29 %), dat třetích stran (25 %).

Firmy a organizace využívají k boji proti podvodům řadu nových technologií. Průzkum upozorňuje na rostoucí využívání technologií, jako je fyzická a behaviorální biometrie, automatizace robotických procesů (RPA), blockchain a virtuální a rozšířená realita. Současné využití těchto technologií se pohybuje od 7 % (virtuální/rozšířená realita) do 34 % (fyzická biometrie).

REKLAMA

„Dotázaní odborníci na boj proti podvodům jednoznačně uvedli, že jim analytické technologie pomáhají rychleji a přesněji identifikovat více podvodů. Osvědčené techniky, jako je hlášení výjimek a detekce anomálií, zůstávají hlavními pilíři. Rostoucí rozpočty na technologie a 150% nárůst v nasazování umělé inteligence očekávaný během příštích dvou let signalizují, že organizace neusínají na vavřínech,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *