EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

05. 04. 2023

0 komentářů

Průzkum: Systém stavebního spoření je 100 % efektivní

 

Stavební spoření, které existuje na trhu již třicet let, je extrémně efektivní. Poměr objemu úvěrů k naspořené částce totiž vzrostl podle dat Ministerstva financí na konci loňského roku na hodnotu 102,2 %, což je nejvyšší úroveň v historii stavebka. Všechny prostředky, které stavební spořitelny získají na vkladech od střadatelů, tak půjčí na modernizace, rekonstrukce či koupi lepšího bydlení. Jen v loňském roce si sny o bydlení díky stavebku splnilo téměř půl milionu Čechů.

Loading



 

O tom, že stavebko je efektivní a plní svůj účel svědčí i fakt, že poměr úvěrů ke vkladům stále roste. „Aktuálně z každé jedné koruny vygenerujeme 1,02 Kč účelového úvěru pro lepší bydlení. To dokazuje, že systém stavebního spoření je 100% účelový a každá koruna vložená do tohoto systému je využita do výhradně účelových úvěrů,“ řekl Michael Pupala, 1. místopředseda AČSS a generální ředitel Modré pyramidy. „Pět až šest spořících klientů se skládá na jednoho úvěrového klienta, což je vlastně základní myšlenka systému stavebního spoření, kdy na jedné straně máme klienty, kteří spoří, a my tyto prostředky umísťujeme do výhradně účelových úvěrů,“ doplnil Pupala.

Úvěry ze stavebního spoření jsou díky výhodám, které klientům nabízí, unikátní a těžko by je nahradil jiný produkt. Tyto úvěry mají totiž dlouhou splatnost až 25 let a nejsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti. Žádný jiný podobný typ úvěrů na trhu není. V tomto směru se jim nevyrovnají hypotéky ani spotřebitelské úvěry. Úrokové sazby dnes poskytovaných úvěrů ze stavebního spoření se pohybují kolem 3,66 % (průměrná sazba úvěrů ze stavebního spoření podle ČNB v únoru 2023). Oproti tomu spotřebitelské úvěry se v lednu půjčovaly se sazbou kolem 10 %. A co je podstatné – úvěr se stavebního spoření je určený výlučně k vylepšení bydlení.

„Tyto úvěry mají dlouhou splatnost a nejsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti. Žádný jiný podobný typ úvěrů na trhu není. Právě díky výhodným podmínkám hodí úvěry ze stavebního spoření na rekonstrukce nebo na pořízení fotovoltaiky a tepelného čerpadla, které mohou domácnostem přinášet velmi významné energetické, a tím pádem i finanční úspory,“ řekl Pavel Čejka, místopředseda AČSS a generální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny.

Dvě strany téže mince

Stavební spoření a úvěry od stavebních spořitelen jsou dvě strany téže mince, které společně tvoří silný a efektivní systém financování bydlení. Bez stavebního spoření by šlo těžko poskytovat velmi výhodní úvěry na koupi či rekonstrukci nemovitosti. A bez těchto úvěrů od stavebních spořitelen by pro řadu Čechů bylo nemožné realizovat své sny o kvalitním bydlení.

REKLAMA

Stavební spoření se státním příspěvkem je velmi oblíbený spořicí produkt, který patří do finančního portfolia velké části Čechů. A není divu. Od svého vzniku totiž prokázalo vysokou míru bezpečí. A pro klienty obávající se tržního rizika přináší vyšší výnos, než jakého mohou dosáhnout kdekoliv jinde.

Ke spoření, které je nezbytnou podmínkou proto, aby stavební spořitelny mohly poskytovat výhodné úvěry, motivuje nejen výhodné úročení ale i státní příspěvek, díky němuž se úrokové sazby u spoření se stavebkem nyní pohybují nad 6,5 % ročně. Stavební spořitelny tak nabízí v době vysoké inflace jeden z nejvýhodnějších a nejbezpečnějších spořících produktů. Pokud by stát příspěvek zrušil, tři čtvrtiny Čechů by podle výzkumu společnosti IPSOS* o stavební spoření v budoucnosti už zájem neměly. Stavební spoření a úvěry od stavebních spořitelen však tvoří symbiotický vztah, kde jeden prvek podporuje druhý.

*Průzkum Ipsos realizovaný na přelomu srpna a září 2022 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR starší 18 let. Celkem se ho zúčastnilo 1039 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí online panelu Ipsos Populace.cz. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *