EUR 25.080

USD 21.849

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.080

USD 21.849

16. 03. 2023

SAS: Etické využívání dat je základem rozvoje umělé inteligence

 

Trh s GAI (generativní umělá inteligence) poroste podle odhadu společnosti SAS meziročně o 34 procent. Do roku 2030 dosáhne objemu 110 miliard dolarů. Generativní umělá inteligence je označení, které se používá k popisu jakéhokoli typu umělé inteligence (AI), kterou lze použít k vytvoření nového textu, obrázků, videa, zvuku, kódu nebo syntetických dat.

Loading



 

Experti SAS proto připomínají veřejnosti nebezpečí nevhodného používání technologií, které vytvářejí audiovizuální, grafický a textový obsah. Pro vlády, podniky a mezinárodní instituce by mělo být vytvoření rámce pro regulaci etického využívání dat prioritou.

„Velká moc vyžaduje velkou zodpovědnost. Nejdůležitější je uvědomit si, že všichni vytváříme a spotřebováváme data. Každý z nás musí být odpovědný za jejich etické použití. Prvním krokem je zvýšit obecné povědomí o problémech datové etiky v organizacích. Pak bychom prostřednictvím spolupráce mezi byznysem, vládami a organizacemi dospět k vývoji systémových řešení a regulací, které zajistí, že algoritmy, jako každý jiný nástroj, budou používány zodpovědně a že jejich závěry a dopady budou plně vysvětlitelné,“ uvedl ředitel české pobočky SAS Institute Petr Šlajchrt.

Podle odborníků SAS by se zásady a předpisy související s umělou inteligencí měly zaměřit na data, která jsou základem algoritmů. Společnosti vytvářející inovace založené na umělé inteligenci se musí postarat o jejich etické shromažďování a používání. Všichni by se v této oblasti měli řídit jasnými pravidly.

Pozornost by měla být věnována také potřebě odpovídajících právních předpisů. Silně regulovaná odvětví – jako jsou finanční služby a zdravotnictví – mají různé priority, pokud jde o zpracování a ochranu údajů, které uchovávají. Například v bankovnictví bude primárním cílem nejen z etického důvodu, ale také obchodního, zabránit phishingu a vyhnout se diskriminaci zákazníků.

REKLAMA

„S daty z IoT zařízení (internet věcí) z domova bychom neměli zacházet na stejné úrovni jako s lékařskými nebo finančními daty. Realita je taková, že stále určujeme, jak budou tyto soubory dat v budoucnu využívány. Jen si představte využití dat z chytrých pečících trub a ledniček ke studiu stravovacích návyků pro životní pojištění. Řada data se rychle stane vysoce citlivými. Proto je tak důležité s nimi zacházet eticky,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Společnost SAS navrhuje etický model založený na orientaci na člověka, transparentnost, soukromí, bezpečnost a inkluzivitu jako výchozí bod pro odpovědné používání generativní umělé inteligence.

Zatímco termín generativní umělá inteligence je často spojována s ChatGPT a padělky, tato technologie byla zpočátku používána k automatizaci opakujících se procesů používaných při digitální korekci obrazu a digitální korekci zvuku.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj

Nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde průměrná hrubá mzda na konci loňského roku dosahovala 42 203 korun a bylo možné za ni pořídit 1,47 metru čtverečního staršího bytu. Následují Moravskoslezský, Liberecký a Karlovarský kraj, kde za průměrnou měsíční mzdu koupíte alespoň jeden metr čtvereční staršího bytu. Nejlevnější nemovitosti pořídíte ve městech jako je Litvínov, Most, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2025

Ceny bytů loni vzrostly o silných sedm procent na nový rekord

Ceny všech kategorií nemovitostí v roce 2024 výrazně rostly. Na nový rekord se vyhouply byty, které v posledním loňském čtvrtletí zdražily mezikvartálně o dalších 3,4 procenta, a dokonce tak překonaly předchozí cenové maximum z třetího kvartálu 2022. Za celý loňský rok stouply ceny bytů o celých sedm procent, vyplývá z dat ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2025

Komentář: Bytový deficit v Praze se nadále prohlubuje

Podle aktuálních dat ČSÚ bylo loni v Praze povoleno celkem 8191 bytů, z toho 6967 v bytových domech. Meziročně jde o výrazný nárůst (+ 43 %), to je však dáno nízkou srovnávací základnou roku 2023. Podstatnější ale je, že se ani loni nepodařilo prolomit 10tisícovou hranici, udávající minimální počet bytů, které hlavní město pro svůj […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2025