EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

12. 11. 2019

0 komentářů

Savills: V prvním až třetím čtvrtletí Česko získalo třetinu z investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě

 

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Savills investice do komerčních nemovitostí v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku (CEE-5) překročily v prvních třech čtvrtletích roku 2019 výši 8 miliard eur, což je o 54 % více než pětiletý průměr, přičemž Česká republika získala téměř třetinu tohoto objemu. 


Podle zprávy se investice na trzích komerčních nemovitostí zmíněných pěti zemí od roku 2013 neustále zvyšují, v průměru o 24 % ročně, což odráží rostoucí důvěru investorů v region CEE-5, která vychází z hospodářského růstu přesahujícího průměr EU, klesající nezaměstnanosti a rostoucího konzumního způsobu života.
Polsko jako největší hospodářství, které představuje 46 % celkového HDP zemí střední a východní Evropy, získalo s více než 4,5 miliardami eur v prvních devíti měsících roku 56 % investiční aktivity. Česká republika dosáhla objemu transakcí ve výši 2,36 miliardy eur, což je necelá třetina z celkového objemu, zatímco Maďarsko a Rumunsko představovaly 6 % z celkového objemu a Slovensko 3 %.
Historicky byli v regionu CEE-5 nejsilnějšími hráči přeshraniční investoři. Na těchto trzích tradičně dominovali němečtí, britští a rakouští investoři, kteří představují více než polovinu aktivity, ale za poslední tři roky se podíl amerických a německých investorů snížil, zatímco významný příliv byl zaznamenán z Jižní Afriky (14 % v roce 2018) a Asie (12 % v roce 2018). Zejména v prvních devíti měsících roku 2019 zvýšili svůj podíl jihokorejští investoři, a to na 14 % ze 4 % v loňském roce, přičemž nedávné obchody využívající korejského kapitálu se týkaly i prodeje logistického centra Amazon v Praze, kde společnost Savills působila jako poradce kupujícího.
Kanceláře v prvním a třetím čtvrtletí představovaly více než 60 % objemu investic ve střední a východní Evropě, což byl výrazný nárůst ze 45 % ve stejném období v roce 2018. Investice do retailového sektoru zaznamenaly pokles podílu na 16 % z 38 % v loňském roce, zatímco podíl investic do průmyslových aktiv zůstal stabilní na úrovni 13 %. Podíl transakcí v hotelovém sektoru, zejména v Praze a Budapešti, v prvním až třetím  čtvrtletí se zvýšil na 9 % z 3 % v loňském roce.
Přístup ke kvalitním nemovitostem a silné tržní ukazatele vysvětlují výborné výsledky kancelářského sektoru za první až třetí čtvrtletí. Úrovně obsazenosti v hlavních městech střední a východní Evropy v posledních pěti letech rostly ročně v průměru o 9 %, čímž se snížila průměrná míra neobsazenosti v Praze, Budapešti, Bukurešti a Varšavě. Průměrná míra neobsazenosti kanceláří nyní činí 6,8 %, oproti 13,8 % v roce 2014 a oproti loňskému roku poklesla o půl procentního bodu. Nejnižší dostupnost kanceláří má Praha s 4,6 % neobsazeností, následuje Budapešť s 5,9 %, Bukurešť s 8,0 % a Varšava s 8,2 %.
Vysoký zájem o prémiová aktiva vyvolal v regionu v posledních několika čtvrtletích snižování výnosů. Průměrný výnos z prémiových kanceláří v pěti zemích klesl ve třetím čtvrtletí na 5,24 %, což je o 30 bazických bodů níže než v loňském roce a 14 bazických bodů pod předchozím čtvrtletím. Výnosy z kancelářských nemovitostí jsou nejnižší v Praze, dosahují hodnoty 3,9 %, následuje Varšava (4,5 %) a Budapešť (4,9 %), zatímco vyšších výnosů, tj. 5,75 % a 7,0 %, lze stále dosáhnout v Bratislavě a Bukurešti.
Stuart Jordan, výkonný ředitel a vedoucí oddělení investic Savills Česká republika, uvedl: „Zaznamenali jsme rostoucí zájem různých zdrojů mezinárodního kapitálu vstoupit na český trh, vedený relativně lepším přístupem ke kvalitním nemovitostem a zdravými investičními ukazateli. Objem investic je omezován limitovanou nabídkou prémiových nemovitostí, což se odráží ve výnosech z prémiových kanceláří v centrálních obchodních částech měst (CBD) v Praze, které jsou ve střední a východní Europě nejnižší, tj. 3,9 %. Zatímco výnosy v sektoru prémiových logistických nemovitostí v České republice, po posledních prodejích nemovitostí s dlouhodobými nájmy týkajících se Amazonu a Makra, nyní začínají číslicí 4.“
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Ceny nemovitostí budou stále růst ale pomaleji. Investory láká uchování hodnoty, říká Petr Míka

Letošní realitní trh byl skoro všechno, jen ne nudný. Ceny nemovitostí stále rostou, hypotéky zdražují a výnosnost investic do realit klesá. Jak na tom jsou investoři, kteří chtějí uložit své finance do luxusních nemovitostí a jak se bude vyvíjet trh nadále? Na to jsem se zeptali ředitele realitní kanceláře Boutiq Real Estate, Petra Míky.

Text: František Veselý

Foto: Jana Mensatorová/Bez frází

15. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.