EUR 24.885

USD 22.988

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.885

USD 22.988

24. 09. 2020

Smluvní pokuty se vracejí do nájemních smluv. Proč je to dobrá zpráva i pro poctivé nájemníky?

 

Novela občanského zákoníku vrátila od 1. července 2020 pronajímatelům nemovitostí možnost zahrnout do nájemní smlouvy smluvní pokuty. Ty nesmějí dohromady s vratnou kaucí neboli jistotou přesáhnout tři měsíční nájmy, a při jejich uplatnění se posuzuje též jejich přiměřenost danému prohřešku. Možnost smluvní pokuty však neslibuje výhody jen pro pronajímatele. Poctiví nájemníci se díky ní mohou dočkat nižších jistot, což pro ně sníží jednorázovou finanční zátěž spojenou s nájemním bydlením.

Loading



 


Smluvní pokuty byly do konce roku 2013 běžnou součástí smluv o pronájmu nemovitosti. V roce 2014 je však zrušil nový občanský zákoník, aby narovnal nesouměrný právní vztah mezi majitelem a nájemcem. Pokud nájemní smlouva i přes zákaz smluvní pokutu obsahovala, taková pokuta byla neplatná. Letošní novela občanského zákoníku, jež vstoupila v účinnost 1. července, možnost smluvních pokut do smluv opět vrací.
„Jakkoliv to může vypadat, že novela zákona opět posílila stranu pronajímatelů, smluvní pokuty jsou i v zájmu poctivých nájemníků. Slouží totiž především jako ochrana pronajímatelů proti nepoctivým nájemcům, kteří porušují pravidla a dohody, čímž nájemní bydlení svým způsobem zdražují pro všechny. Bez možnosti smluvní pokuty měli pronajímatelé v ruce jen jedinou pojistku, a to takzvanou jistotu. Tu ale museli nájemníci složit naráz a předem, což pro ně mnohdy představovalo poměrně velkou finanční zátěž,“ vysvětluje Štěpán Smoleja, vedoucí právního oddělení společnosti UlovDomov.cz, která provozuje stejnojmenný realitní inzertní portál a také službu Ideální nájemce, jenž spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě přes 6 miliard korun.
Smluvní pokutu navíc novela občanského zákoníku limituje, a to právě ve spojitosti s výší jistoty. Tyto dvě položky nesmějí dohromady činit více, než kolik činí trojnásobek měsíčního nájemného. Navíc se přihlíží i k tomu, zda je smluvní pokuta v případě jejího uplatnění přiměřená prohřešku. „Smluvní pokuta se nejčastěji uděluje za pozdní či žádnou úhradu nájemného nebo zálohových plateb, porušování domovního řádu, rušení nočního klidu, znečišťování společných prostor, a za poškozování bytu či zpoždění s jeho odevzdáním zpět pronajímateli. Pokud se ale nájemník proti pokutě ohradí, bude nutné v konkrétních případech posoudit, zda je přípustná a v přiměřené výši,“ říká Štěpán Smoleja.
Na smluvní pokutě se obě strany rovněž musejí dohodnout v nájemní smlouvě. Pokud by se navíc smluvní pokuta vázala k prohřešku, kterého se nájemník dopustil do 30. června tohoto roku, tedy před účinností novely, není jeho povinností pokutu zaplatit.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025

Kvůli vysokým nájmům se lide sestěhovávají spíše z nutnosti než z lásky

Mnoho párů zvažuje společné bydlení nikoli z romantických pohnutek, ale kvůli ekonomickému tlaku. Nájmy jsou po celém Česku na nových rekordech a páry hledají cestu, jak snížit podíl nákladů na bydlení v rámci celkového rozpočtu domácnosti. Více se tak prosazuje také spolubydlení nebo skupinový pronájem rodinných domů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 02. 2025

Ceny nájmů stále rostou, v Praze loni asi o desetinu

V meziročním srovnání dle dispozic narostly ceny u nájemních bytů od 1 do 21 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Byt velikosti 2+kk si lze v Praze pronajmout za cenu kolem 21 410 korun. To je o 1100 korun více, než tomu bylo před rokem, pokud srovnáme byty stejné dispozice. Na růst cen nájmů stále tlačí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2025