EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

27. 02. 2023

0 komentářů

Společnost SAS pomáhá snižovat dopady konfliktů prostřednictvím nového analytického nástroje

 

Během posledních let došlo celosvětově kvůli různým konfliktům a násilí k vysídlení více než 100 milionů lidí a více než 300 milionů aktuálně potřebuje humanitární pomoc a ochranu. Zásadním úkolem dnešní doby je proto najít řešení, která pomohou snížit rizika násilných konfliktů a nestabilitu zemí. Společnost SAS ve spolupráci s nadací The Fund for Peace (FFP) vytvořila nový analytický nástroj – Crisis Sensitivity Simulator. Ten umožní politikům rychle identifikovat potenciální rizika a příležitosti, aby mohli účinně snížit intenzitu dopadů krizí a rychleji se zotavit.

Loading



 

 Nový analytický nástroj je výsledkem spolupráce nadace The Fund for Peace (FFP), americké neziskové, nevládní, výzkumné a vzdělávací instituce, která od roku 1957 usiluje o prevenci násilných konfliktů a podporuje udržitelnou bezpečnost, a společnosti SAS Institute, která je předním světovým dodavatelem řešení pro analýzu dat a jejíž nástroje užívá více než 83 000 firem a institucí ve 147 zemích.

„Analytický nástroj Crisis Sensitivity Simulator, který jsme vyvinuli, pomůže vládám včas identifikovat aktuální hrozby a simulovat různé podmínky jejich vývoje tak, aby bylo možné najít optimální opatření a aby státy byly vůči krizím odolnější,“ říká ředitel české pobočky SAS Institute Petr Šlajchrt.

Nadace FFP od roku 2006 vydává Index zranitelnosti států (FSI) na základě vyhodnocení rizik pro 179 zemí světa. Index pomáhá ostatním státům a organizacím identifikovat a kvantifikovat potřebnou pomoc těm nejvíce ohroženým. Nově zpracovává také Index odolnosti států (SRI), který měří schopnost zemí předvídat a zvládat krize a zotavovat se z nich s ohledem jednak na závažnost situace, jednak na zavedené systémy a opatření. S pomocí krizového simulátoru může FFP analyzovat citlivost jednotlivých zemí na šoky různé intenzity na základě jejich připravenosti (SRI) a citlivosti (FSI).

SAS a FFP spolupracovaly na přípravě simulátoru s partnery po celém světě, aby nalezly konsenzus ohledně rizikových faktorů, jejich společenského dopadu a priorit řešení. Jedná se mimo jiné o klimatická rizika, násilný extremismus nebo politickou nestabilitu.

REKLAMA

„Každá, i dobře připravená, země někdy zažije krizi, ale díky novým poznatkům lze předvídat různé situace v dlouhodobějším horizontu. To znamená lépe se na ně připravit a pohotověji reagovat a tím zmírnit jejich důsledky a dosáhnout rychlejšího zotavení,“ vysvětluje Nate Haken, viceprezident pro výzkum a inovace nadace FFP.

Odolnost země stojí na celé řadě pilířů, včetně inkluze, sociální soudržnosti, kapacity státních složek, schopností jednotlivců, ekonomických faktorů, rozvinutosti občanské sféry nebo ochrany životního prostředí. Pozitivním zaměřením na odolnost mohou politici i veřejnost lépe pochopit, jak by měla jak národní protikrizová opatření, tak mezinárodní pomoc, vypadat v praxi a proč by měla mít vysokou prioritu v příslušných programech a politikách.

Česká republika je v rámci Indexu zranitelnosti států (FSI) na 151. pozici (ze 179 zemí), u Indexu odolnosti států (SRI) na 152. místě.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *