EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Stavebko v letošním roce potvrzuje sílu a stabilitu

 

Stavební spoření v letošním roce ukazuje svou sílu a stabilitu. Přes nepříznivý ekonomický vývoj a řadu nejistot roste se zvyšuje prodej úvěrů, zájem o stavební spoření je stabilní.

Loading 


Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) poskytla v letošním roce úvěry a meziúvěry ze stavebního spoření v objemu 17,2 miliardy korun, meziročně to je o 15 procent více. „Letošní rok naplno ukázal, že stavební spoření a jeho úvěry mají na trhu pevné místo a nejlépe se jejich síla a stabilita ukazuje právě v době nejistoty a výkyvů trhů,“ komentoval výsledky místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.
„Češi chtějí bydlet lépe a úvěr od stavební spořitelny jim pomůže jak s drobnou rekonstrukcí za několik desítek tisíc, tak i s koupí nemovitosti v řádu desítek milionů,“ dodal. Přestože ve zbytku roku může dojít ke krátkodobému poklesu poptávky, dlouhodobý výhled je pro úvěry od stavebních spořitelen pozitivní. „Vše bude záviset na tom, jak dlouho bude současná situace trvat a zda může dojít k dalšímu zastavení ekonomiky. Nicméně už letošní rok ukázal, že dopad na stavební spoření by byl pouze dočasný a nijak zásadní,“ dodal.
Stavební spoření je dlouhodobě mezi zabezpečenými produkty nejoblíbenější cestou ke zhodnocení úspor. Jako jeden z mála bezpečných způsobů spoření pravidelně poráží inflaci, jeho aktuální výnos se pohybuje mezi třemi a čtyřmi procenty. Stabilní proto letos zůstávái zájem o spoření. ČMSS do září uzavřela 119.178 spořicích smluv, tj. o 5 % méně než v loňském velmi silném roce. Průměrná výše cílové částky přitom vzrostla o 7 % na 370 tisíc korun.
„Lidé si uvědomují, že je dobré mít rezervu na horší časy a nečekané situace. A v dobách nejistého vývoje akciových či finančních trhů chtějí své úspory především ochránit. Proto se i v letošním roce ve velkém obracejí ke stavebku,“ vysvětlil Jochen Maier. ČMSS, známá také jako Liška, je největší stavební spořitelnou v ČR, aktuálně má 1,3 milionu klientů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *