EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

17. 08. 2022

0 komentářů

Stavební práce i materiál nadále zdražují, dostupnost vlastního bydlení zůstává špatná

 

Špatně dostupné stavební materiály a nedostatek vhodných pracovníků ženou ceny ve stavebnictví neustále vzhůru. To je špatná zpráva nejen pro veřejné investory financující potřebnou infrastrukturu, ale také pro všechny zájemce o vlastní bydlení. Výrazně si totiž připlatí. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v červenci meziročně o 21,7 procenta. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 13 procent.

Loading



 

Situace ve stavebnictví je nyní velmi nepředvídatelná. Ceny rostou tak rychle, že co platilo ještě před týdnem, dnes už platit nemusí. Týká se to hlavně cen, které stavební firmy nejsou schopné držet déle než několik týdnů. Nedostatek volných kapacit ale vede k tomu, že firmy nabízí volné termíny až za mnoho měsíců. V takovém případě ale nikdo nedokáže říct, kde se v té době budou ceny pohybovat. Pro investora je tak jakékoliv uzavření smlouvy nyní spíše sázkou do loterie.

Jistotu nemají ani ti, kteří smlouvy už uzavřeli, a to včetně velkých veřejných investorů. Firmy, které v minulosti vyhrály výběrové řízení s cenou hodně na hraně, raději zaplatí smluvní pokutu za vypovězení smlouvy, než by riskovaly ještě větší ztrátu realizací zakázky za nyní nereálnou cenu. Některým firmám ani tento trik nepomůže a zkrachují. První vlaštovka se už objevila v minulých dnech, kdy soud zahájil insolvenční řízení s poměrně významnou stavební firmou z Lovosic.

Velký problém mají i lidé, kteří chtěli letos zahájit stavbu vlastního bydlení. Každé zdržení zásadně prodražuje výstavbu, u rodinného domu to může být i o stovky tisíc korun měsíčně. Zatímco ještě loni by stavba menšího rodinného domu (bez pozemku) vyšla investora na pět milionů korun, letos za stejný rozsah prací a použití stejných materiálů zaplatí o milion korun více. A to už je poměrně zásadní problém, který mnohým rodinám překazí naplnění snů o vlastním bydlení.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *