Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Stavebnictví nabírá dech

06.11.2014 09:11 Tisková zpráva:

Optimismus nad tak vysokým růstem trochu bledne při pohledu na předchozí měsíce nebo na loňské výrazně nízké srovnávací základy. I tak je však vidět, že se toto odvětví od svého dna odlepilo.

Výsledky stavebnictví táhne vzhůru především inženýrské stavitelství, které získává nové zakázky z veřejného sektoru. Pozemní stavitelství se až tak dobrými čísly pochlubit nemůže, nicméně i zde je možné konečně hovořit o pozitivním trendu. Zvláště pak, když se firmám vrací chuť investovat do rozšiřování výrobních a skladovacích prostor.

Pozitivní výsledky přineslo září i v případě bytové výstavby, která v posledním půlroce nabrala příznivý směr. Roste počet nově stavěných bytů, což nepochybně souvisí i se zvýšenou poptávkou na realitním trhu. Nízké úrokové sazby u hypoték spolu s příznivou náladou spotřebitelů vrací chuť investovat do vlastního bydlení. 

Zakázek pozvolna přibývá, a tak bychom se i u toho odvětví mohli dočkat dalších příznivých čísel. Výsledky stavebnictví v závěru roku budou silně pod vlivem klimatických podmínek. Stačí si vzpomenout na loňskou mírnou zimu, která čísla ze stavebnictví posunula výrazně vzhůru.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *