EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

06. 04. 2022

0 komentářů

Studie SAS: Maloobchodní podvody jsou na vzestupu

 

Podvody v maloobchodních prodejnách jsou stále větším problémem nejen pro velké, ale i pro střední a malé firmy. Ke zneužívání dochází jak ze strany zákazníků, tak zaměstnanců. Podle studie SAS přišlo 7 z 10 maloobchodníků o více než 1,6 % zisku kvůli nekalým praktikám. Využití analytických nástrojů pro komplexní sledování interních i externích procesů může výrazně snížit míru vzniklých ztrát.

Loading 

„Podvody v maloobchodě se stávají znepokojivým trendem. Maloobchodníci hlásí stále rafinovanější formy podvodné činnosti, včetně vrácení zakoupeného zboží, zneužívání věrnostních programů a zaměstnaneckých benefitů nebo přepisování cen. Existují dokonce situace, kdy podvodníci vytvářejí rozsáhlé zločinecké sítě, jejichž součástí jsou přímo zaměstnanci,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Podvodníci používají mnoho metod a technik. Nejčastější formou je vrácení poškozeného, nechtěného nebo dokonce odcizeného zboží. Existují také nové metody, jak využít mezer souvisejících s fungováním dárkových nebo věrnostních karet a samoobslužných pokladen. Je však třeba mít na paměti, že ztráty mohou být způsobeny také lidskou chybou. V mnoha společnostech dochází k situacím, kdy jsou faktury zadávány do systému dvakrát, a jsou tedy zaplaceny dvakrát. Ještě horším scénářem je situace, kdy došlo k platbě za zboží nebo služby, které společnosti nikdy nebyly dodány. Jde o ztráty, které mohou vzniknout jak z nekalých úmyslů, tak z nedbalosti.

S cílem předejít zneužívání, ale i chybám vyplývajícím z nedbalosti zaměstnanců, je klíčová implementace analytické platformy. Nejen, že společnostem umožní automatizovat procesy a omezit manuální práci, ale bude také proaktivně identifikovat problematické události. Zavedením takového systému může společnost identifikovat mezery v prodejních procesech, navrhnout trvalé kontrolní mechanismy a minimalizovat rozsah podvodných záměrů.

„Díky systému SAS Continuous Monitoring for Retail Loss Prevention dokážeme shromažďovat všechna data a zpracovávat je automatizovaným způsobem. Nezáleží na tom, o jakém množství dat mluvíme, může to být sbírka jednoho milionu, 100 milionů nebo dokonce miliardy záznamů. Taková analýza nám umožňuje vydávat speciální výstrahy, které informují o zjištěné nesrovnalosti. První účinky lze pozorovat po několika týdnech, což přináší společnosti první úspory,“ doplnil Petr Šlajchrt.

REKLAMA

 Více informací naleznete na Fraud Prevention in Retail.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023

Růst nájmů v řadě evropských metropolí zrychlil s negativním dopadem na mladé lidi

Nájmy v Evropě jako by se na řadě míst “utrhly ze řetězu”. Kombinace vysokých cen nemovitostí, vyšších úrokových sazeb a padajících reálných příjmů v hlavních evropských metropolích vedla ke stejnému efektu – výrazně se oživil zájem o nájemní bydlení. Problémem je, že nabídka častokrát nedrží s výrazným nárůstem poptávky po nájemním bydlení (podpořeným oživením trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *