EUR 25.015

USD 22.963

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.015

USD 22.963

29. 05. 2018

Svoji finanční situaci vnímáme lépe, i když pořád žijeme od výplaty k výplatě

 

Dobrou zprávu přinesl nejnovější průzkum Poštovní spořitelny. Čtyři pětiny Čechů jsou spokojeny s finanční situací své rodiny, přičemž loni to byla jen polovina. Stále ovšem platí, že každý desátý člověk vystačí se svým příjmem do další výplaty jen s obtížemi. Navíc každý dvacátý respondent už neví, kde by ušetřil. A i když ve financích evidentně tápeme, ochota poradit se s odborníky je zatím nízká. Více než čtvrtina dotázaných si nenechá v oblasti financí poradit vůbec od nikoho.

Loading



 


Spokojenost s životní úrovní vždy neodráží realitu

  • 4/5 Čechů považují finanční situaci své domácnosti za spíše dobrou až velmi dobrou. Meziročně se vnímání finanční situace českých domácností výrazně zlepšilo. Loni na podobnou otázku odpovědělo kladně jen 51 % respondentů.
  • Lidé se neradi označují za bohaté. Téměř 40 % lidí uvádí, že jejich domácnost je spíše chudá či velmi chudá. 13,5 % respondentů váhá, do které kategorie se mají zařadit.
  • Ženy hodnotí svou finanční situaci mnohem negativněji než muži.
  • Vnímání životní úrovně nemusí ale vždy odpovídat realitě: v Karlovarském kraji podle svých slov vychází s příjmem spíše dobře nebo velmi dobře 93,5 % respondentů, odpověď „velmi špatně nezvolil vůbec nikdo“. Podíl obyvatel v exekuci přitom v kraji dosahuje hrozivých 17,45 % (Mapaexekuci.cz)

Od výplaty k výplatě…

  • Každý desátý Čech má pravidelně potíže vystačit se svým příjmem do další výplaty. V meziročním srovnání se prakticky nic nezměnilo.
  • Češi by uměli ušetřit v podstatě jen na jídle (44 %). 24 % si myslí, že za jídlo vydává moc. Stejně tak za cigarety (15 %).
  • Každý dvacátý respondent „jede na doraza nemá kde šetřit. Podle svých slov ovšem nijak nerozhazují.
  • Více než 1000 Kč za večeři pro dva je příliš pro 6 z 10 dotázaných. Čtvrtina považuje zimní dovolenou za zbytečný luxus.

Ženy by mnohdy nepůjčily ani partnerovi

  • Češi se neradi radí o financích. O financích se často baví v rodině, mnohem méně často si ale nechají poradit. Více než čtvrtina dotázaných si nenechá poradit vůbec
  • Muži se se svými partnerkami radí více než naopak. S finančním poradcem nebo bankéřem se radí jen čtvrtina lidí. Často si pak berou nevýhodné úvěry.
  • Čtvrtina žadatelů o spotřebitelský úvěr porovnává výhodnost různých nabídek, až když si půjčují více než 50 000 korun.
  • Češi si neradi půjčují, žádost o úvěr přirovnávají i k výslechu na policii (14 %). Pětina dotázaných cítí stud (v Jihočeském kraji dokonce 34 %).
  • Značná část respondentů úvěry zcela odmítá. Hypotéku by si nikdy nevzalo 27 procent dotázaných, krátkodobou půjčku 45 dotázaných. Čím nižší příjem, tím spíše lidé úvěry odmítají.
  • Ženy jsou na peníze obzvláště opatrné – zdráhají se půjčit tchánovi, kolegům a někdy i partnerovi.

Národ opatrných investorů

  • Lidé mají nedostatečné úspory, v investicích jsou patrní. Každý čtvrtý Čech nemá prakticky žádné úspory. Polovina má rezervu alespoň ve výši svého čtvrtletního příjmu.
  • Češi si s financemi nenechají poradit od rodiny ani od bankéře. Přestože přiznávají, že investicím nerozumí.
  • Češi zůstávají národem konzervativních investorů, jednoznačně nejdůležitější je pro ně garance zachování vkladu.

64 % respondentů má penzijní spoření, 49 % využívá spořicí účet. Do akcií a podílových fondů investuje jen 20 % respondentů.
O průzkumu
Průzkum realizovala v roce 2018 pro Poštovní spořitelnu agentura STEM/MARK. Výzkum byl realizován online na vzorku 1509 respondentů na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku 15+. Cílem výzkumu bylo zjistit postoje a zkušenosti české veřejnosti v oblasti osobních financí.

REKLAMA

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ceny bytů loni vzrostly o silných sedm procent na nový rekord

Ceny všech kategorií nemovitostí v roce 2024 výrazně rostly. Na nový rekord se vyhouply byty, které v posledním loňském čtvrtletí zdražily mezikvartálně o dalších 3,4 procenta, a dokonce tak překonaly předchozí cenové maximum z třetího kvartálu 2022. Za celý loňský rok stouply ceny bytů o celých sedm procent, vyplývá z dat ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2025

Komentář: Bytový deficit v Praze se nadále prohlubuje

Podle aktuálních dat ČSÚ bylo loni v Praze povoleno celkem 8191 bytů, z toho 6967 v bytových domech. Meziročně jde o výrazný nárůst (+ 43 %), to je však dáno nízkou srovnávací základnou roku 2023. Podstatnější ale je, že se ani loni nepodařilo prolomit 10tisícovou hranici, udávající minimální počet bytů, které hlavní město pro svůj […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2025

Cena starších domů loni vzrostla nejčastěji o 10 procent

Cena starších domků dále roste. Meziroční vývoj založený na datech za 4. kvartál potvrdil jasný rostoucí trend, kdy zdražení dosahovalo nejčastěji hodnot kolem deseti procent. V některých ze zkoumaných měst sice ceny koncem roku dočasně zpomalily v růstu, v průběhu letoška však lze očekávat návrat k růstu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 02. 2025