EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

19. 04. 2021

0 komentářů

Úroky z hypoték se dle očekávání dostaly v březnu na hranici 2 %. Potvrzuje se tak trend mírného růstu, který bude pokračovat i v dalších měsících

 

Úrokové sazby úvěrů na bydlení v březnu mírně vzrostly z únorových 1,98 % na 2 %. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů se tak od začátku roku začíná pozvolna projevovat trend očekávaného zvyšování sazeb až o 0,3procentního bodu. Průměrná výše hypotéky činila v březnu 2 918 730 korun.    


Březnová data Indexu dávají za pravdu předchozím očekáváním z měsíce února. Průměrná úroková sazba hypotéky už sice dosáhla 2% hranice, ale o dramatickém růstu určitě hovořit nelze. „Důvodem je fakt, že se aktuálně stále zpracovávají a podepisují hypoteční úvěry z předchozích měsíců. Výraznější zvyšování úrokových sazeb, k němuž přistoupila většina bank navzdory tomu, že ČNB ponechala sazby beze změny, se v Indexu projeví s určitým zpožděním,“ vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. 
Zatímco v březnu loňského roku činila průměrná výše hypotéky 2 421 227 korun, letos v březnu už to byla částka 2 918 730 korun. I když hypotéky začínají zdražovat, zájem Čechů o ně rozhodně neupadá. Nahrává jim jednak snížení daní způsobené zrušením superhrubé mzdy, a jednak fakt, že v době koronavirových omezení neutrácejí za cestování, kulturu, sport a další koníčky. Současně se zvýšil jejich zájem o chaty a chalupy, k jejichž nákupu také využívají hypoteční úvěr.
„Vzhledem k enormnímu zájmu o hypotéky jsou téměř všechny bankovní ústavy nuceny prodloužit dobu na zpracování hypotečních úvěrů. Situaci při zpracování samozřejmě také komplikuje epidemická situace v zemi, respektive hygienická opatření a postupy bank k zamezení případné nákazy na pracovišti. Další komplikací je samozřejmě uzavření školek a škol a distanční výuka, která ztěžuje práci mnoha zaměstnancům bank, kteří zpracovávají žádosti o hypotéku. U některých bank tak dochází ke zdržení v rámci několika dní, u jiných se čekání na schválení hypotéky může protáhnout výrazně více,“ popisuje aktuální situaci Martin Novák.
Podle něj by žadatelé o hypotéku měli průběžně sledovat, jak si jednotlivé banky vedou s ohledem na délku zpracování žádosti. Je velmi důležité komunikovat nejen s bankou, ale také se všemi účastníky realitní transakce, zejména v případě nákupu nemovitosti. Žadatelé by měli být nanejvýš obezřetní, pokud jde o lhůty v kupní smlouvě a nastavení případných pokut. Jakékoli zdržení při schvalování hypotéky je samozřejmě nutné co nejdříve oznámit prodávajícímu.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.