EUR 25.345

USD 22.982

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.345

USD 22.982

12. 10. 2022

0 komentářů

Úvěr na bydlení pod 4 %? U stavebních spořitelen nic neobvyklého

 

Průměrné úrokové sazby nově poskytnutých hypoték rostou už několik měsíců v řadě a od června se pohybují nad hranicí 5 %. Přesto stále existují úvěry na bydlení, které lze získat za méně než 4 %. Průměrná sazba úvěrů ze stavebního spoření se totiž podle dat České národní banky dlouhodobě pohybuje pod touto hranicí a v srpnu dosáhla hodnoty 3,71 %. Oproti červenci dokonce klesla o 0,18 procentního bodu. 

Loading



 

Úrokové sazby hypotečních úvěrů již více než rok rostou. Podle ČBA Hypomonitoru nabízely banky v srpnu nové hypotéky za průměrnou sazbu 5,8 %. Každé zvýšení sazby přitom nutně znamená i vyšší měsíční splátku, podle výše úvěru třeba až o několik tisíc korun.

Vhodnou alternativou přitom může být úvěr ze stavebního spoření. Jeho úroková sazba totiž smí být ze zákona nejvýše o tři procentní body vyšší než úroková sazba z vkladů. „V době nízkých úrokových sazeb nabízely stavební spořitelny, stejně jako banky, nízké sazby na spořicích produktech. To, co se tehdy zdálo nevýhodou, je dnes naopak pro zájemce o půjčku na bydlení velkým benefitem. Pokud jsou totiž vklady klientů úročeny na základě dříve uzavřených smluv jedním procentem, nesmí úroková sazba úvěru ze stavebního spoření překročit čtyři procenta. A to ani v době, kdy sazby hypoték již téměř atakují šestiprocentní hranici,“ vysvětlil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Zároveň doplnil, že na tyto podmínky dnes dosáhnou přibližně 2 miliony lidí. „Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření jsou sjednávány v okamžiku uzavření smlouvy o stavebním spoření a jsou neměnné. Stavební spořitelny mají přitom uzavřeno přes tři miliony takových smluv a u větší části z nich již mají klienti na řádný úvěr nárok.“

Tyto výhodné úrokové sazby přitom platí jak pro úvěry od stavebních spořitelen zajištěné nemovitostí (hypotéky), tak i pro úvěry poskytované bez zajištění. Podmínkou je, že musí být použity na financování bytových potřeb, tedy například na výstavbu nebo koupi domu či bytu, ale i na jeho rekonstrukci, přestavbu nebo v poslední době i na oblíbenou modernizaci za účelem snížení energetické náročnosti bydlení. Maximální výše úvěru je dána rozdílem mezi cílovou a naspořenou částkou a může se pohybovat od desítek tisíc až po miliony korun. To je rozdíl oproti hypotékám, které musí být vždy zajištěny nemovitostí, a maximální částka, kterou lze poskytnout, je dána cenou nemovitosti, maximálně však 80–90 % její hodnoty. Detailní podmínky poskytnutí úvěru je třeba si ověřit u příslušné stavební spořitelny.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *