EUR 25.230

USD 24.558

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.230

USD 24.558

31. 03. 2023

0 komentářů

Vysněné bydlení je pro Čechy na vesnici a na jihu republiky. Klid k životu nepotřebují, zahradu ovšem ano

 

Pokud by si Češi mohli vybrat, s velikým předstihem u nich vítězí bydlení v domě oproti bytu. Stejně tak 46 % preferuje bydlení na vesnici oproti 42 % procentům těch, kteří by raději žili ve městě. Obecně mají Češi tendence zůstat ve stejné obci, kde současně bydlí. Pokud by na stěhování došlo, napříč populací je jasná preference jihu republiky nad severem. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Loading



 

Vysněné bydlení představuje pro každého z nás jiný obrázek. Někteří preferují klid, jiným zase vyhovuje rušnost velkých měst. Obecným trendem v Česku je jasná převaha samostatného domu nad životem v bytě, 80 % by si v případě volby zvolilo první možnost. Nejčastěji by ti, kteří už nyní bydlí v obci pod tisíc obyvatel, chtěli bydlet právě v domě, stejně jako Češi s většími příjmy a ti ve věku 25 až 44 let.

Více než polovina dotazovaných (54 %) by ráda zůstala v tom městě, kde žijí současně. Pětina by se ráda odstěhovala a těm zbylým je to jedno. Popularitu mají především malé vesnice, kdy by 72 % obyvatel nejmenších obcí (ty mají do 999 obyvatel) v nich chtěla žít i nadále. Naopak ti, kteří žijí ve velkoměstě nad 100 tisíc obyvatel, by zde chtěli zůstat v 56 % případů.

„Obecně se v Česku těší zhruba stejné oblibě vesnice i město, kdy lidé chtějí využít výhod města a vesnice zároveň — pokud chtějí žít ve městě, tak na okraji a pokud chtějí žít v menší obci, tak blízko za městem. Zbytek obyvatel by si život představoval na předměstí nebo v příměstské oblasti. Bydlení mimo město také častěji preferují lidé se základním vzděláním a ženy. Nejoblíbenější variantou života na vesnici je však pořád relativní blízkost většího města, to je klíčové pro 30 % Čechů,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Pokud by si mohli vybrat, 32 % Čechů ve věku 18 až 24 let by se přestěhovala jinam. Oproti tomu ti, kterým je mezi 55 a 64 lety, preferují ze 72 % místo bydliště tam, kde aktuálně žijí.

REKLAMA

„V posledních letech pozorujeme mezi klienty velký zájem o rekonstrukci a modernizaci jejich aktuálního bydlení, případně jeho rozšíření. A v loňském roce se zvýšil zájem o investice do energetických úspor, jako je zateplení, nová okna nebo střechy. Očekáváme také stále větší zájem o nákup tepelných čerpadel a fotovoltaiky. Díky nízkým splátkám, které dokáží poskytnout stavební spořitelny, jsou tyto investice dostupné právě i pro obyvatele menších měst a vesnic,“ říká místopředsedkyně představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Yvona Tošnerová

Když je ale řeč o stěhování, obecně převládá touha přemístit se ze severu na jih. Nejmenší oblibu pro hypotetický život mají kraje Moravskoslezský, Zlínský, Vysočina, Ústecký, Karlovarský a Pardubický.

Jestliže by vysněné bydlení měl dovést k dokonalosti nějaký doplněk, nejčastěji by to byla zahrada, tu by chtěla třetina Čechů. Bazén nebo přírodu okolo by uvítal 1 z 10 Čechů, naopak ale balkon nebo okolní klid vyžadují jen 4 % dotazovaných.

O průzkumu

Průzkum provedla agentura NMS Market Research v červnu 2022 online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1007 respondentů ve věku 18-65 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *