EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

31. 03. 2023

0 komentářů

Vysněné bydlení je pro Čechy na vesnici a na jihu republiky. Klid k životu nepotřebují, zahradu ovšem ano

 

Pokud by si Češi mohli vybrat, s velikým předstihem u nich vítězí bydlení v domě oproti bytu. Stejně tak 46 % preferuje bydlení na vesnici oproti 42 % procentům těch, kteří by raději žili ve městě. Obecně mají Češi tendence zůstat ve stejné obci, kde současně bydlí. Pokud by na stěhování došlo, napříč populací je jasná preference jihu republiky nad severem. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Loading 

Vysněné bydlení představuje pro každého z nás jiný obrázek. Někteří preferují klid, jiným zase vyhovuje rušnost velkých měst. Obecným trendem v Česku je jasná převaha samostatného domu nad životem v bytě, 80 % by si v případě volby zvolilo první možnost. Nejčastěji by ti, kteří už nyní bydlí v obci pod tisíc obyvatel, chtěli bydlet právě v domě, stejně jako Češi s většími příjmy a ti ve věku 25 až 44 let.

Více než polovina dotazovaných (54 %) by ráda zůstala v tom městě, kde žijí současně. Pětina by se ráda odstěhovala a těm zbylým je to jedno. Popularitu mají především malé vesnice, kdy by 72 % obyvatel nejmenších obcí (ty mají do 999 obyvatel) v nich chtěla žít i nadále. Naopak ti, kteří žijí ve velkoměstě nad 100 tisíc obyvatel, by zde chtěli zůstat v 56 % případů.

„Obecně se v Česku těší zhruba stejné oblibě vesnice i město, kdy lidé chtějí využít výhod města a vesnice zároveň — pokud chtějí žít ve městě, tak na okraji a pokud chtějí žít v menší obci, tak blízko za městem. Zbytek obyvatel by si život představoval na předměstí nebo v příměstské oblasti. Bydlení mimo město také častěji preferují lidé se základním vzděláním a ženy. Nejoblíbenější variantou života na vesnici je však pořád relativní blízkost většího města, to je klíčové pro 30 % Čechů,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Pokud by si mohli vybrat, 32 % Čechů ve věku 18 až 24 let by se přestěhovala jinam. Oproti tomu ti, kterým je mezi 55 a 64 lety, preferují ze 72 % místo bydliště tam, kde aktuálně žijí.

„V posledních letech pozorujeme mezi klienty velký zájem o rekonstrukci a modernizaci jejich aktuálního bydlení, případně jeho rozšíření. A v loňském roce se zvýšil zájem o investice do energetických úspor, jako je zateplení, nová okna nebo střechy. Očekáváme také stále větší zájem o nákup tepelných čerpadel a fotovoltaiky. Díky nízkým splátkám, které dokáží poskytnout stavební spořitelny, jsou tyto investice dostupné právě i pro obyvatele menších měst a vesnic,“ říká místopředsedkyně představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Yvona Tošnerová

REKLAMA

Když je ale řeč o stěhování, obecně převládá touha přemístit se ze severu na jih. Nejmenší oblibu pro hypotetický život mají kraje Moravskoslezský, Zlínský, Vysočina, Ústecký, Karlovarský a Pardubický.

Jestliže by vysněné bydlení měl dovést k dokonalosti nějaký doplněk, nejčastěji by to byla zahrada, tu by chtěla třetina Čechů. Bazén nebo přírodu okolo by uvítal 1 z 10 Čechů, naopak ale balkon nebo okolní klid vyžadují jen 4 % dotazovaných.

O průzkumu

Průzkum provedla agentura NMS Market Research v červnu 2022 online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1007 respondentů ve věku 18-65 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření čekají změny, zezelená

Stavební spoření formované v 90. letech se mělo opírat o model financování nepřehlédnutelným způsobem dotovaný státem. Masa klientů měla i díky motivaci v podobě vcelku slušné státní podpory spoření realizovat své úložky. Z nashromážděného množství peněz mělo být možné úvěrovat účastníky schématu a financovat jejich bytovou potřebu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 06. 2023

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

Nižší ceny nemovitostí přitáhly silnou poptávku

Migrace Pražanů do Středočeského kraje v míře, jaká tu ještě nebyla. Pokračující zlevňování v Brně a na jižní Moravě, kde ceny bytů odmazaly skoro dva roky posledního vývoje a nepřestaly hledat dno své aktuální cenové Macochy. Ale také obtížně prodejné nekvalitní nemovitosti a tvrdý propad cen kdysi drahých druhých domovů v rekreačních oblastech. Tak by se ve zkratce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

04. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *