EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

19. 07. 2021

0 komentářů

Z věcného záměru zákona o vyvlastnění vzejde jen neambiciózní novela, která stavební řízení v ČR neposune

 

Efektivní proces vyvlastnění, který je klíčovou součástí stavebního řízení v ČR, připravovaný návrh zákona nepřinese. Ve svých připomínkách k věcnému záměru zákona o vyvlastnění z dílny ministerstva pro místní rozvoj to uvedla Hospodářská komora. Pokud chtějí zákonodárci přinést účinný právní předpis, musí jeho věcný záměr přinést nové a efektivní koncepty či právní instituty k urychlení procesu vyvlastnění. Ty musí být předvídatelné, vyvážené a férové. Předložený věcný záměr, který dnes projedná vláda, nicméně v mnoha aspektech situaci spíše komplikuje.

Loading



 


Hlavnímu cíli, tedy zrychlení procesu vyvlastnění, se věcný záměr věnuje podle Komory pouze okrajově. Vágní a široké vymezení, které tento materiál obsahuje, není zárukou jednoznačné ochrany vlastnických práv a nastavení žádoucí předvídatelnosti vyvlastňovacích titulů a postupů. Není zde žádný výrazný posun proti současnému stavu. To samo o sobě podle Hospodářské komory nestačí k zahájení jiných legislativních kroků než formou novelizací.
„Materiál považujeme za promarněnou šanci, a pokud nebudou nástroje opravdového urychlení celého procesu vyvlastnění do nového zákona zapracovány, pak dost možná také za promarněné státní prostředky na zpracování tohoto věcného záměru. V některých kapitolách ani není zřejmé, k jakému řešení vyvlastnění se předkladatel přiklání, a tedy jakým směrem se bude ubírat při tvorbě paragrafového znění zákona. Nechává si tak až příliš otevřené dveře,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora proto požaduje jasné zákonné zakotvení řízení o vyvlastnění, a to společně se stavebním řízením. Nikoliv odděleně, jak předpokládá věcný záměr. Ten v současné verzi naopak umožňuje rozsáhlé obstrukční praktiky dotčených subjektů a snížení pružnosti celého řízení o přípravě zejména infrastrukturních staveb v ČR.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *