EUR 24.905

USD 22.108

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.905

USD 22.108

Text: Monika Lukešová

17. 02. 2015

Jak najít díru v rodinném rozpočtu?

 


 

Pomocníkem všech šetřivých a praktických lidí jsou excelovské tabulky, kde si můžete jednoduše vést přehled příjmů a výdajů. Můžete plánovat výdaje, vést domácí náklady nebo si dělat nákupní seznamy. Pro někoho to je ale moc práce. Některé banky přišly s tím, že si v podstatě takový přehled utrácení můžete vést ve svém internetovém bankovnictví. V době, kdy většina transakcí je virtuálních, jde o celkem dobrého pomocníka.

Podle různých průzkumů má finanční problémy před výplatou celá třetina domácností. Nečekané výdaje pak přiškrtí rodinné rozpočty u každé druhé domácnosti.

Když je někde díra, musí se ucpat

Stejně tak jako když teče do domu, musí se najít díra a střechu opravit. Jestliže často před výplatou saháte na kontokorent nebo si kupujete k jídlu jen rohlíky, abyste ušetřili, tak byste měli najít jiné řešení.

„Finanční plánování je základním nástrojem jak pro ekonomické subjekty, tak pro rodiny. Při domácím plánování více než jinde platí prostá logika – utrácet můžete jen tolik, kolik vyděláte a určitá rezerva je nutná pro překlenutí neočekávaných výdajů,“ říká Radim Kovács, tiskový mluvčí Sberbank.

Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát a ani to nebolí. Potřebujete jen tužku, papír a dobrou paměť. Sepište si podle předchozích 2 až 3 let všechny náklady, které domácnost v průběhu roku čekají. Nezapomeňte započítat náklady na bydlení a energie, pojistky, spoření, dovolenou, daně, náklady na dopravu, náklady na opravu auta, telefon, školku, jídelnu, kroužky dětí, vaši volnočasovou činnost či domácí mazlíčky. Pokuste se odhadnout náklady na běžné nákupy potravin, drogerie, oblečení, apod. Nenechte se unést na křídlech optimismu, ale spíš některé plánované náklady navyšte. Třeba na rekonstrukci nebo na opravu auta. Když pak všechny výdaje rozpočítáte do jednotlivých měsíců, zjistíte, kde je díra a kam peníze mizí.

REKLAMA

Pozor na drobné výdaje

 Jestli si do seznamu výdajů budete psát jen velké položky. Nikdy se nedopočítáte. Pokud chcete opravdu zjistit, za co utrácíte nejvíc, nesmíte si každý den zapomenout zapsat výdaje i za kávu z automatu nebo za odpolední koblihu. Největším nepřítelem rodinného rozpočtu jsou totiž drobné výdaje.

Stejně tak, když plánujete například koupi nemovitosti, nepočítejte se všemi penězi, které dáte měsíčně dohromady. Nejlepší je splácet hypotéku a spořit zároveň. Ponechejte si rezervu, kterou můžete spořit na horší časy. Ať už se bude jednat o rozbitou pračku, nebo o zvýšení úrokových sazeb při refinancování za pět let.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Letos proběhne velká vlna refixací „koronavirových“ hypoték

Psal se rok 2020 a Česko zažívalo první rok pandemie nemoci covid-19. A ruku v ruce s tím šel hypoteční boom. Češi využívali výhodných hypotečních sazeb pod 2,5 % a kupovali nemovitosti ve velkém. Na 40 000 nových hypoték mělo sazbu fixovanou na pět let. Letos nás čeká velká vlna refixací. A to za situace, kdy jsou sazby […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2025

Starší domy v Plzní zdražily meziročně o 17 procent, nejdražší jsou v Praze

Cena starších domů dále roste. Potvrzuje to jak meziroční vývoj, kdy domy zdražily od 2 procent v Olomouci do 17 procent v Plzni, tak vývoj kvartální. Ceny za metr čtvereční se mezi jednotlivými městy výrazně liší. Praha v tomto ohledu s průměrnou cenou 100 133 korun za metr čtvereční očekávaně vede nad ostatní městy, což odráží její atraktivitu a omezenou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2025