EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Jak najít díru v rodinném rozpočtu?

 


 

Pomocníkem všech šetřivých a praktických lidí jsou excelovské tabulky, kde si můžete jednoduše vést přehled příjmů a výdajů. Můžete plánovat výdaje, vést domácí náklady nebo si dělat nákupní seznamy. Pro někoho to je ale moc práce. Některé banky přišly s tím, že si v podstatě takový přehled utrácení můžete vést ve svém internetovém bankovnictví. V době, kdy většina transakcí je virtuálních, jde o celkem dobrého pomocníka.

Podle různých průzkumů má finanční problémy před výplatou celá třetina domácností. Nečekané výdaje pak přiškrtí rodinné rozpočty u každé druhé domácnosti.

Když je někde díra, musí se ucpat

Stejně tak jako když teče do domu, musí se najít díra a střechu opravit. Jestliže často před výplatou saháte na kontokorent nebo si kupujete k jídlu jen rohlíky, abyste ušetřili, tak byste měli najít jiné řešení.

„Finanční plánování je základním nástrojem jak pro ekonomické subjekty, tak pro rodiny. Při domácím plánování více než jinde platí prostá logika – utrácet můžete jen tolik, kolik vyděláte a určitá rezerva je nutná pro překlenutí neočekávaných výdajů,“ říká Radim Kovács, tiskový mluvčí Sberbank.

Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát a ani to nebolí. Potřebujete jen tužku, papír a dobrou paměť. Sepište si podle předchozích 2 až 3 let všechny náklady, které domácnost v průběhu roku čekají. Nezapomeňte započítat náklady na bydlení a energie, pojistky, spoření, dovolenou, daně, náklady na dopravu, náklady na opravu auta, telefon, školku, jídelnu, kroužky dětí, vaši volnočasovou činnost či domácí mazlíčky. Pokuste se odhadnout náklady na běžné nákupy potravin, drogerie, oblečení, apod. Nenechte se unést na křídlech optimismu, ale spíš některé plánované náklady navyšte. Třeba na rekonstrukci nebo na opravu auta. Když pak všechny výdaje rozpočítáte do jednotlivých měsíců, zjistíte, kde je díra a kam peníze mizí.

REKLAMA

Pozor na drobné výdaje

 Jestli si do seznamu výdajů budete psát jen velké položky. Nikdy se nedopočítáte. Pokud chcete opravdu zjistit, za co utrácíte nejvíc, nesmíte si každý den zapomenout zapsat výdaje i za kávu z automatu nebo za odpolední koblihu. Největším nepřítelem rodinného rozpočtu jsou totiž drobné výdaje.

Stejně tak, když plánujete například koupi nemovitosti, nepočítejte se všemi penězi, které dáte měsíčně dohromady. Nejlepší je splácet hypotéku a spořit zároveň. Ponechejte si rezervu, kterou můžete spořit na horší časy. Ať už se bude jednat o rozbitou pračku, nebo o zvýšení úrokových sazeb při refinancování za pět let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *