Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Se splácením má problémy 15 % Čechů a třetina Slováků. Mohou za to i Vánoce

Monika Lukešová

Půjčit si je hrozně jednoduché. Ale pak dluhy splácet už je větší problém. S ukočírováním dluhů nemají ale problém jen Češi. Takové starosti trápí i například Slováky a Maďary. Nejlepší platební morálku, co se týče splácení úvěrů, mají Poláci. Ti podle společnosti Profi Credit žádají o odložení splátek jen ve 4 procentech případů. 

I když půjčky na vánoční dárky nebo na dovolenou u nás už žádný velký boom nezažívají, pořád je dost lidí, kteří před Vánoci navštíví banky nebo nebankovní poskytovatele finančních služeb. Půjčku následuje splácení a ne všichni si správně spočítají, zda na splátky budou mít dostatek financí. Sice je teprve konec září, ale e-shopům už začíná sezóna.

Může se také stát, že dárek, na který jste si půjčili, se obdarovanému nelíbí, štědrovečerní večeře na splátky rychle zmizí ze stolů a vám zůstane jen mínusová položka na účtu. Když splácíte auto nebo dům, takřka každý den máte na očích, proč jste si půjčili. Ale vzpomínky na Vánoce nebo na luxusní dovolenou vyblednou a zpětně se takové věci splácí mnohem hůře. Také už jste produkt v podstatě vyčerpali, takže je jednodušší přestat splácet spotřebitelský úvěr než třeba hypoteční. Málo kdo vědomě ohrozí svou střechu nad hlavou.

Pokud se dostanete do finančních problémů, kontaktujte banku. Zdá se to jako banální rada, ale finanční dům, u kterého máte půjčku, by o vaší situaci měl vědět. Můžete si pak zažádat o odklad splátek nebo o úpravu splátkového kalendáře.

Vánoce: Svátky půjček

„Letos si nejvíce klientů požádalo odklad splátek v lednu, a to 18 %.  Je to dáno především tím, že si lidé berou úvěry v předvánočním období, od října do prosince. Nakoupí dárky a v lednu či v únoru zjistí, že Ježíšek byl štědřejší, než být měl,“ říká marketingový ředitel společnosti PROFI CREDIT  Ondřej Šmakal. Na Slovensku jde předvánoční šílenství ještě do většího extrému. V lednu žádá společnost PROFI CREDIT o odklad splátek téměř polovina klientů (43 %). I v Polsku, kde tolik lidí problémy se splácením nemá, je to oproti celoročnímu v průměru dvakrát tolik lidí (6 %).

Nenechte si pomoct jen tak od někoho

Problémy se splácením se dají řešit další půjčkou, což není zrovna dobrý nápad, utažením opasků nebo například oddlužením. „Zoufalým lidem ve finanční tísni nabízejí pomoc nepoctiví podnikatelé, kteří jim naslibují pomoc s osobním bankrotem. Často se tváří jako finanční poradny. Ale na rozdíl od neziskových organizací, které pomáhají zdarma, si tyto firmy účtují nemalé poplatky,“ vysvětluje ředitel právního oddělení Provident Financial Martin Šváb.  „Dlužníci zaplatí v naději, že budou mít klid a zbaví se dluhů. Tito „zprostředkovatelé“ ale nabízejí za poplatek pomoc s osobním bankrotem i lidem, u nichž vědí, že nemají dostatečný příjem, a nikdy nemohou splnit podmínky pro oddlužení. K insolvenci je přemlouvají, protože od každého dlužníka vyberou poplatek v rozmezí od 8 do 20 tisíc korun. Až 40% žádostí o osobní bankrot je ale zamítnuto a lidé o tyto poplatky přijdou,“ dodává.

Problémy se splácením nemusí být jen způsobeny tím, že si klient špatně spočítal splátky. Mezi nejčastější důvody, kvůli kterým se lidé v Česku dostanou do problémů se splácením, jsou nečekaně vysoké výdaje, ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. Na Slovensku je to hlavně dlouhodobá nemoc (14 %).

Úvěr jen na potřebné věci

Půjčku by měl každý dopředu pečlivě zvážit a nepůjčovat si například na již zmíněné vánoční dárky nebo na dovolenou. Samozřejmě jsou věci, na které si běžní smrtelníci půjčit musí. Patří sem například bydlení nebo nové auto. Pochopitelná je i půjčka na rozbitý domácí spotřebič.

„Velmi vážné je, že o odklad splátek žádají lidé už po třech měsících splácení, a to z důvodu napjatého rodinného rozpočtu,“ varuje Ondřej Šmakal a dodává: „ Lidé by si měli brát spotřebitelský úvěr na věci, které skutečně potřebují – například pokud se jim rozbije pračka. Vůbec nejhorší je řešit problémy se splácením další půjčkou a vytloukat tak klín klínem.“ Pokud mají klienti problémy se splácením, radí společnost PROFI CREDIT, aby na nic nečekali a okamžitě kontaktovali úvěrového poradce. Ten jim rád vyjde vstříc například tím, že jim rozloží splátkový kalendář. 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *