EUR 24.925

USD 22.279

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.70 %

EUR 24.925

USD 22.279

Text: František Veselý

20. 04. 2022

Lidé chtějí fixovat hypotéky dopředu, největší zájem je stále o pětileté fixace

 

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a ještě určitě porostou. Těm, kterým letos končí fixace a měli by své hypotéky refinancovat, se vyplatí začít řešit změnu fixace nebo i banky co nejdříve. Podle bank je u klientů stále nejoblíbenější pětiletá fixace, ale šlapou ji na patu i nabídky na fixování hypotéky na sedm a 10 let.

Loading



 

Mezi klienty je dlouhodobě nejoblíbenější fixace úrokové sazby na 5 let. Ze strany našich klientů vnímáme zvýšený zájem o novou fixaci i několik měsíců před koncem původní fixace, nevedeme si ale přesnou statistiku. Zároveň je stále preferované především pětileté období s očekáváním, že úrokové sazby během této doby opět klesnou. Klientům, kterým se blíží výročí jejich fixace úrokové sazby, posíláme 100 dní předem novou nabídku fixace. Sazbu, kterou jim v danou chvíli nabízíme, zároveň těmto klientům podržíme po celou tuto dobu. Díky tomu mají jistotu, že se jim sazba na poslední chvíli před koncem fixace už nezvýší,“ vysvětluje Jana Pokorná, tisková mluvčí AirBank.

Ti, kdo refixují nebo refinancují své hypotéky čeká většinou šok. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex za pět let vzrostly sazby z 2,01 procenta na 4,88 procenta. Navíc před pěti lety jsme byli svědky růstu úrokových sazeb. V březnu roku 2017 byla průměrná úroková sazba dokonce 1,95 procenta. Je tedy jasné, že lidé, kterým letos končí fixace si na měsíčních splátkách připlatí i několik tisíc korun.

Klienti pochopili význam dlouhodobosti sazeb a jejich garance právě v této chvíli, když „refixují“ a jejich splátka se posunula významně nahoru. Je zde vidět dlouhodobý záměr ČS doporučovat i delší sazby než 5 let. Nyní vidíme posun z deseti a osmi letých sazeb zpravidla směrem k pětiletým, což v tomto prostředí sazeb považuji za rozumné,“ uvedl Filip Belant, šéf tribu ČSAS.

Preference sazeb samozřejmě záleží na aktuálním vývoji na hypotečním trhu. Když byly sazby nízko, vyplatilo se fixovat na co nejdelší dobu, ale v popředí zájmu jsou nejčastěji pětileté fixace. Jde o takový střednědobý horizont a sazby jsou většinou nejvýhodnější.

REKLAMA

Pětileté fixace vedou

Největší zájem je o pětileté fixace, které například u nás tvoří více než polovinu nových úvěrů. Hypoteční trh bezpochyby v porovnání s loňským rekordním rokem výrazně poklesne, otázkou je tak spíše jak moc. Na začátku roku se predikce poklesu pohybovaly okolo 30 %, pokud budou ovšem sazby dále výrazně růst, můžeme se dočkat i většího poklesu. K tomu je ovšem potřeba dodat, že loňský rok byl skutečně rekordní, a tak se nyní spíše vracíme k jakémusi normálu,“ říká Ondřej Šuchman, manažer hypoték v Komerční bance.

Hypoteční úvěr je běh na dlouhou trať a fixace představují určité mezníky. Pokud si někdo pořídil hypotéku s úrokovou sazbou dvě procenta, pak refinancuje za 4,5 procenta, za dalších pět let se může dočkat naopak příjemného snížení.

Z našich dat vyplývá, že 56 % zájemců o nemovitosti jsou lidé, kteří na pořízení potřebují čerpat hypoteční úvěr. Zbytek jsou zájemci s hotovostí, ve valné většině investoři. Můžeme tedy hovořit o dalším poklesu čerpání hypotečních úvěrů v řádu 25-30 % od začátku dubna. Během dubna a května ještě budou dojíždět hypoteční úvěry, které byly procesovány před tímto datem. Opravdový pokles můžeme čekat v prázdninových měsících,“ predikuje Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.

 

 

 

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Letos proběhne velká vlna refixací „koronavirových“ hypoték

Psal se rok 2020 a Česko zažívalo první rok pandemie nemoci covid-19. A ruku v ruce s tím šel hypoteční boom. Češi využívali výhodných hypotečních sazeb pod 2,5 % a kupovali nemovitosti ve velkém. Na 40 000 nových hypoték mělo sazbu fixovanou na pět let. Letos nás čeká velká vlna refixací. A to za situace, kdy jsou sazby […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2025

Starší domy v Plzní zdražily meziročně o 17 procent, nejdražší jsou v Praze

Cena starších domů dále roste. Potvrzuje to jak meziroční vývoj, kdy domy zdražily od 2 procent v Olomouci do 17 procent v Plzni, tak vývoj kvartální. Ceny za metr čtvereční se mezi jednotlivými městy výrazně liší. Praha v tomto ohledu s průměrnou cenou 100 133 korun za metr čtvereční očekávaně vede nad ostatní městy, což odráží její atraktivitu a omezenou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2025