EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

ČNB má v rukou klíč k dostupnějšímu bydlení

 

Je to jen o něco déle než rok od chvíle, kdy začala platit nařízení ČNB, která v kombinaci s prudce rostoucími úrokovými sazbami od hypoték odřízla značnou část potenciálních zájemců o nové bydlení. Zatímco dříve tzv. hypotékáři tvořili přes polovinu kupujících nových bytů v Praze, od dubna loňského roku, kdy nařízení vešla v platnost, jsou to spíše jen jednotky procent. Ukazatelé DTI a DSTI se rychle změnily v noční můru nejednoho žadatele o hypotéku, především pak ten druhý jmenovaný.

Loading



 

Pohled do praxe: průměrná hrubá mzda v Praze je aktuálně podle ČSÚ lehce pod 49 tisíci, což znamená necelých 39 tisíc čistého. S tímto příjmem by si podle ukazatele DTI průměrný Pražan starší 36 let mohl půjčit kolem 3,95 milionů korun. Ukazatel DSTI, tedy poměr výše splátky dluhu k příjmům, mu ale umožní na hypotéku vynaložit měsíčně maximálně kolem 17,5 tisíce korun, což při současných úrokových sazbách znamená při 30leté splatnosti hypotéky jen kolem 2,8 milionů korun. Tedy o více než milion korun méně než DTI. Cesta k novému bydlení tak končí dříve, než začala.

Z vyjádření zástupců ČNB vyplývá, že úrokové sazby se minimálně ještě po nějakou dobu snižovat nejspíš nebudou, už na zítřejším zasedání bankovní rady ČNB by se ale mělo jednat právě o ukazatelích DTI a DSTI. Bankovní sektor je ve velmi dobré kondici a také delikvence splácení hypoték je stále velmi nízká. Zrušení, či alespoň zmírnění těchto požadavků, je přesně tím řešením, které trh s novým bydlením potřebuje.

O pořízení nového bytu v Praze v následujících pěti letech uvažuje až půl milionu lidí, jak ukázal nedávný průzkum Central Group. Ti by tak při výhodnějších úrokových sazbách a zmírnění ukazatelů DTI a DSTI mohli přestat odkládat svá kupní rozhodnutí – nové bydlení by se stalo dostupnějším pro mnohem širší skupinu obyvatel, bankovní sektor by neutrpěl žádnou újmu a stát by navíc získal peníze z DPH.

Autorka: Michaela Tomášková, výkonná ředitelka, CENTRAL GROUP

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *