EUR 25.145

USD 23.453

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.145

USD 23.453

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 10. 2023

1 komentář

Odpovědnost pronajímatele za dluhy nájemce vůči dodavatelům energií

 

Život může přinést nelehké životní situace. Jednou z nich může být i případ, kdy nájemce v průběhu nájemního vztahu přestane platit zálohy na dodávky energie, čímž může způsobit řadu problémů i svému pronajímateli. Kdo a za jakých podmínek je vlastně za tyto dluhy odpovědný? Jakým nástrahám je pronajímatel vystaven?

Loading



 

Kdo odpovídá za dluhy?

Kdo je přímo odpovědný za dluh nájemce vůči dodavateli energie, záleží na tom, která osoba je s ním přímo ve smluvním vztahu. Existuje možnost, že pronajímatel přepíše smlouvu o dodávkách energie na nájemce, nebo nechá nájemce uzavřít na pronajímanou nemovitost novou smlouvu o dodávkách energie. V takové situaci je smluvní stranou smlouvy o dodávkách energie přímo nájemce, a proto není možné, aby byl za jeho případný dluh odpovědný pronajímatel. Dluhy vznikají nájemci vůči dodavateli energie.

Ve druhém případě smlouvu o dodávkách energie uzavírá pronajímatel a nájemce platí zálohy přímo jemu. „V této situaci je ve smluvním vztahu s dodavatelem energie pronajímatel. Pokud nájemce neuhradí zálohy, pronajímatel není zbaven povinnosti zaplatit dodavateli energie nasmlouvané zálohy mezi jimi dvěma. V tomto případě se dá zjednodušeně říci, že nese za dluhy svého nájemce odpovědnost,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Energie přepsané na nájemce

Když tedy pronajímatel nechá přepsat smlouvu o dodávkách energie na nájemce, vyhýbá se riziku, že mu vůči dodavateli energií vznikají dluhy. Zároveň si nemusí lámat hlavu s každoročním vyúčtováním, ani ho netíží zvyšování cen energií. Znamená to ale, že zde na pronajímatele nečekají žádné nástrahy?

Tak to bohužel není. Tím, že není jednou ze smluvních stran, nevidí, co se uvnitř tohoto smluvního vztahu odehrává. Nemůže tedy ani tušit, zda nájemce platí svoje zálohy řádně a včas.

REKLAMA

„V případě, že nájemce dlouhodobě neplatí zálohy za energie, může dojít k odmontování měřidel v pronajímatelově nemovitosti, a tím i přerušení dodávky energie do tohoto odběrného místa. Pronajímateli tak mohou vzniknout náklady na opětovné namontování měřidel a obnovení dodávky energie,“ upřesňuje Eduarda Hekšová a dodává: „Úhradu těchto nákladů však může pronajímatel následně po nájemci požadovat.“

Energie na pronajímatele

To, že pronajímatel v této situaci odpovídá za dluhy nájemce, je nepříjemnou pravdou. Navíc v rámci nájemních vztahů neexistují žádné dozorové orgány, u kterých by bylo možné spor řešit mimosoudně. Pokud tedy nájemce odmítne svůj dluh uhradit, nezbyde pronajímateli nic jiného, než spor řešit podáním žaloby soudní cestou.

Nicméně, i zvolení energie napsané na pronajímatele, může být v určitých situacích výhodné. Tento způsob mohou volit především pronajímatelé, kteří nemovitost pronajímají pouze krátkodobě, nebo vědí, že se jim nájemci často střídají. V tom případě nemusí docházet k neustálému přepisování ze starého nájemce na pronajímatele a z něj na nového nájemce.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    13 října, 2023

    Bylo by fajn zmínit co to přesně znamená „náklady na opětovné namontování měřidel a obnovení dodávky energie“, protože např. v případě elektrické energie to rozhodně není jen poplatek distributorovi za montáž elektroměru, který je v řádu jednotek tisíc Kč. Ale podle doby, po kterou nebyl elektroměr nainstalován může distributor dále chtít i úhradu částky za opětovnou rezervaci příkonu, což už může být i přes deset tisíc Kč. Navíc v každém případě bude distributor chtít vidět aktuální revizní zprávu, za jejíž vypracování si revizní technik taky naúčtuje pár tisíc Kč.
    Pokud ale budete řešit opětovné připojení elektroměru např. ve starém panelákovém bytě, kde ještě neproběhla rekonstrukce elektro rozvodů, takže jsou původní rozvody stále v hliníku a místo mědi, tak tu revizní zprávu stejně nedostanete, dokud elektroinstalaci nepřizpůsobíte aktuálním normám. Tzn. další desetitisíce navíc.

    Odpovědět