EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

3 tipy, na co si dát pozor při koupi nového domu

 

Pod slovem „domov“ si mnozí z nás představí útulný domek se zahrádkou a muškáty za okny. Možná jste zatím v procesu hledání, nebo už jste vaši vysněnou nemovitost objevili. Než se však vrhnete do podpisu kupní smlouvy, zjistěte si několik nezbytných informací. S koupí domu se však pojí i určité nástrahy, na které by si budoucí kupec měl dát pozor. Co tedy prověřit při koupi nemovitosti?

Loading 


Bydlení v rodinných domech v Česku vede. Statistiky ukazují, že hypotéku na rodinný dům si bere 50 % Čechů, zatímco na byt 40 %. Není divu – dům nabízí více prostoru, soukromí a nezřídka k němu náleží i zahradní pozemek. I v současné situaci, kdy má mnoho lidí obavy z ekonomické situace, se Češi nebojí kupovat nemovitosti.  Na co si ale při koupi rodinného domu dát pozor?

Územní plán

Zatímco bytové domy se většinou nacházejí v hustě zastavěných oblastech, ve kterých už příliš prostoru na další stavby není, rodinné domy jsou mnohdy situovány na vesnicích, na okrajích měst nebo v méně frekventovaných částech města. Vyplatí se nahlédnout do územních plánů a zjistit, jaké jsou územní plány v této oblasti v budoucnu, tzn. zda vám nedlouho po nastěhování nevyroste za plotem dálnice, výrobní hala nebo jiný rušivý prvek.

Technický stav budovy

Při prohlídce se zaměřte nejen na to, zda se v daném domě cítíte dobře, ale i na technické parametry. Všímejte si určitých vodítek, které vám napoví, v jaké kondici je daná nemovitost. Zjistěte, zda ve stěnách nejsou trhliny. Ty jsou u novostaveb běžnou známkou toho, že budova sedá do země, a jedná se o normální stav. Ovšem u starších staveb jsou signálem, že má budova problémy se statikou.
Ukazatelem zdraví domu je hlavně sklep a půda. Ve sklepě zjistíte, zda dům netrápí vlhkost. Na půdě si zase můžete ověřit, v jakém stavu jsou trámy a střešní tašky.

Právní aspekty koupě domu

„Důležité je zjistit, zda daná nemovitost není právně zatížena, tzn. zda se na ni nevztahují věcná břemena a zástavní práva. Věcná břemena dodavatelů energií nejsou pro kupce závadou, horší situace nastává u věcného břemena dožití třetí osoby. U takové nemovitosti má třetí osoba právo v nemovitosti bydlet až do své smrti. Navíc si na takovou nemovitost nemůžete vzít hypotéku, protože banka bude mít problém vzít ji do zástavy. Informace o věcných břemenech dohledáte v katastru nemovitostí. Před koupí je vhodné s prodávajícím dohodnout odstranění tohoto typu břemen,“ říká hypoteční specialistka Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.

Při koupi si rovněž ověřte totožnost prodávajícího prostřednictvím výpisu z listu vlastnictví. Pokud na pozemku stojí i vedlejší stavby (například garáže, přístavky, přístřešky, atd.), je třeba prověřit, zda jsou v katastru správně zapsané a zakreslené. Pokud by se jednalo o „černé stavby,“ narazili byste na problém u banky, pro kterou je tento nesoulad neakceptovatelný.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nájemní vs. vlastní bydlení

Nájemní vs. vlastní bydlení: Jak se bydlí v Evropské unii?

Rostoucí ceny nemovitostí a stále dražší hypoteční trh nabízí zájemcům o bydlení jednoduché řešení. Hlavně mladší generaci nejspíš nic jiného nezbude a místo vlastního bydlení bude zůstávat v pronájmu. Není to ale až tak neobvyklé, téměř všechny západoevropské země mají vybudovanou spíše tradici nájemního bydlení. A nutnost svůj domov vlastnit je spíše specifikem východu Evropy.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 12. 2021

pasport

Co je to pasport stavby a kdy ho potřebujete?

Pasport stavby neboli zjednodušenou dokumentaci skutečného provedení budete potřebovat tehdy, pokud se původní projektová dokumentace k objektu nedochovala. Co pasport obsahuje a kdo jej může zpracovat? 

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

16. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *