Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Aktuální ceny bytů mladé děsí. O tom, kolik stojí nemovitost, nemají ani páru

František Veselý

Kdo má kde bydlet, tak jen zpovzdálí sleduje, jak se vyvíjejí ceny nemovitostí. Možná ani to ne. Jenže pro velkou část mladých lidí jsou rostoucí ceny nemovitostí i zvyšující se nájmy překážkou v plánování jejich budoucnosti.

Podle průzkumu agentury MindBridge společnosti Partners lidé bydlící v nájmu zaplatí za bydlení o 1 800 korun měsíčně víc než ti, kteří bydlí ve vlastním. Takže ani nájemní bydlení není zrovna levná záležitost. Ale k nájemnímu bydlení člověk nepotřebuje mít našetřeno tolik peněz.

Každopádně mladí lidé se v bytové problematice moc neorientují. Problém je, že mladí lidé nemají o cenách bytů moc velký přehled, což ukázal průzkum Raiffeisen stavební spořitelny.

Ačkoli růst cen nemovitostí přibrzdil, zlevňovat se nebude. Jestliže tedy mladí lidé uvažují o koupi bytu, měli by se raději už začít po nějakém poohlížet. Momentálně nemá cenu váhat, obzvlášť pokud někdo našel byt, který mu vyhovuje jak dispozičně, tak lokalitou.

Ceny bytů pomalu ubírají na svém tempu, ale klesat pravděpodobně nebudou. Na trhu s byty totiž není prostor pro zlevňování, a to kvůli enormnímu nárůstu cen pozemků, stavebních prací a materiálu. Praze by ale v rámci bytové výstavby mohla pomoci dostatečná nabídka nemovitostí. Tím by se dostupnost bydlení průběhu několika mohla zlepšit,“ doplnila Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Deficit z let minulých

Praha trpí nedostatkem bytů již delší dobu. A jak roste počet obyvatel, pochopitelně narůstá i zájemců o bydlení. Momentálně se po vhodných nemovitostech nejčastěji k pronájmu pídí studenti.

V Praze stále přetrvává a dokonce narůstá obrovský deficit bytů z minulých let. Pokud se ve stavebním zákoně nic nezmění a bytů se bude nadále stavět málo jako dosud, bude v roce 2030 v naší metropoli chybět 100 tisíc bytových jednotek, tedy bydlení pro 200 tisíc lidí,“ dodala Tomášková.

Snít nestačí

Lidé, kteří nemají dostatek financí, aby si pořídili vlastní bydlení, jdou do podnájmu. Ale i nájem je může přijít velmi draho, obzvlášť ve velkých městech. Mladí lidé většinou bydlí u rodičů, dokud to jde. Jenže v dnešní době by měli spořit na bydlení co nejdříve. Ne každý má rodiče, který ho k 18. narozeninám obdaruje klíčky od hezkého 2+kk.

Mladí od 18 do 36 let touží po vlastní novostavbě, či rodinném domě. Přání je jedna věc, ale realita druhá. Druhou stranou mince jsou ceny nemovitostí. Jen během roku 2018 ceny bytů poskočily v průměru o 19 procent a od té doby nadále rostou. I když se růst mírně zpomalil.

Bohužel pro mladou generaci platí, že pokud si chtějí splnit sen o vlastním bydlení, musí začít šetřit včas. Za ideální totiž považují byt o dispozici 3+kk o výměře 70-90 metrů čtverečních.

Problém je, že mileniálové neholdují panelákům. Mladí se podle průzkumu RSTS nespokojí s bytem v paneláku jako starší generace.

Oproti svým rodičům a prarodičům jsou dnešní dvacátníci a třicátníci trochu náročnější především ohledně stáří nemovitosti, šest z deseti by preferovalo novostavbu. Jinak ale nemají nijak přehnané požadavky,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Čím déle mladí zůstávají u rodičů, tím větší jsou pak jejich nároky na „startovací“ bydlení. Později narozeným pak nezbývá nic jiného, než být u rodičů co nejdéle a pak si rovnou pořídit byt nebo dům vhodný pro rodinné bydlení.

Z praxe mohu potvrdit, že dvacátníci a třicátníci by si rádi pořídili rovnou byt vhodný pro rodinné bydlení. Bohužel jim na to často nestačí prostředky, a tak začínají s nákupem garsonky nebo dvoupokojového bytu. Ale rovnou při nákupu se zajímají o to, za jakých podmínek ho později budou moci prodat a refinancovat hypotéku, aby si mohli pořídit větší bydlení,“ dodává realitní makléř firmy Re/Max Alfa Martin Březina.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Aktuální ceny bytů mladé děsí. O tom, kolik stojí nemovitost, nemají ani páru”

  1. Jarda napsal:

    Jsme na vrcholu nemovitostní bubliny?
    Výkonná ředitelka Central Group jinými slovy říká: kupujte (naše) drahé byty v novostabách, protože zítra už na ně nebudete mít. Podobné věty jsem už kdysi slyšel, bylo v letech 2007 a 2008. Škoda, že k tomu nedodala: kupujte byty, ale ujistěte se, že je budete schopni v následujích letech splácet. Vypadá to, že trend ekonomiky se obrací. Německá ekonmika a ekonomika Velké Británie v posledním čtvrtletí poprvné po mnoha letech meziročně klesla. Myslite si i vy, že jsme se právě ocitli na vrcholu nemovitostní bubliny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *