EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: František Veselý

20. 09. 2019

1 komentář

Aktuální ceny bytů mladé děsí. O tom, kolik stojí nemovitost, nemají ani páru

 

Kdo má kde bydlet, tak jen zpovzdálí sleduje, jak se vyvíjejí ceny nemovitostí. Možná ani to ne. Jenže pro velkou část mladých lidí jsou rostoucí ceny nemovitostí i zvyšující se nájmy překážkou v plánování jejich budoucnosti.

Loading 


Podle průzkumu agentury MindBridge společnosti Partners lidé bydlící v nájmu zaplatí za bydlení o 1 800 korun měsíčně víc než ti, kteří bydlí ve vlastním. Takže ani nájemní bydlení není zrovna levná záležitost. Ale k nájemnímu bydlení člověk nepotřebuje mít našetřeno tolik peněz.
Každopádně mladí lidé se v bytové problematice moc neorientují. Problém je, že mladí lidé nemají o cenách bytů moc velký přehled, což ukázal průzkum Raiffeisen stavební spořitelny.
Ačkoli růst cen nemovitostí přibrzdil, zlevňovat se nebude. Jestliže tedy mladí lidé uvažují o koupi bytu, měli by se raději už začít po nějakém poohlížet. Momentálně nemá cenu váhat, obzvlášť pokud někdo našel byt, který mu vyhovuje jak dispozičně, tak lokalitou.
Ceny bytů pomalu ubírají na svém tempu, ale klesat pravděpodobně nebudou. Na trhu s byty totiž není prostor pro zlevňování, a to kvůli enormnímu nárůstu cen pozemků, stavebních prací a materiálu. Praze by ale v rámci bytové výstavby mohla pomoci dostatečná nabídka nemovitostí. Tím by se dostupnost bydlení průběhu několika mohla zlepšit,“ doplnila Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Deficit z let minulých

Praha trpí nedostatkem bytů již delší dobu. A jak roste počet obyvatel, pochopitelně narůstá i zájemců o bydlení. Momentálně se po vhodných nemovitostech nejčastěji k pronájmu pídí studenti.
V Praze stále přetrvává a dokonce narůstá obrovský deficit bytů z minulých let. Pokud se ve stavebním zákoně nic nezmění a bytů se bude nadále stavět málo jako dosud, bude v roce 2030 v naší metropoli chybět 100 tisíc bytových jednotek, tedy bydlení pro 200 tisíc lidí,“ dodala Tomášková.

Snít nestačí

Lidé, kteří nemají dostatek financí, aby si pořídili vlastní bydlení, jdou do podnájmu. Ale i nájem je může přijít velmi draho, obzvlášť ve velkých městech. Mladí lidé většinou bydlí u rodičů, dokud to jde. Jenže v dnešní době by měli spořit na bydlení co nejdříve. Ne každý má rodiče, který ho k 18. narozeninám obdaruje klíčky od hezkého 2+kk.
Mladí od 18 do 36 let touží po vlastní novostavbě, či rodinném domě. Přání je jedna věc, ale realita druhá. Druhou stranou mince jsou ceny nemovitostí. Jen během roku 2018 ceny bytů poskočily v průměru o 19 procent a od té doby nadále rostou. I když se růst mírně zpomalil.
Bohužel pro mladou generaci platí, že pokud si chtějí splnit sen o vlastním bydlení, musí začít šetřit včas. Za ideální totiž považují byt o dispozici 3+kk o výměře 70-90 metrů čtverečních.
Problém je, že mileniálové neholdují panelákům. Mladí se podle průzkumu RSTS nespokojí s bytem v paneláku jako starší generace.
Oproti svým rodičům a prarodičům jsou dnešní dvacátníci a třicátníci trochu náročnější především ohledně stáří nemovitosti, šest z deseti by preferovalo novostavbu. Jinak ale nemají nijak přehnané požadavky,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Čím déle mladí zůstávají u rodičů, tím větší jsou pak jejich nároky na „startovací“ bydlení. Později narozeným pak nezbývá nic jiného, než být u rodičů co nejdéle a pak si rovnou pořídit byt nebo dům vhodný pro rodinné bydlení.
Z praxe mohu potvrdit, že dvacátníci a třicátníci by si rádi pořídili rovnou byt vhodný pro rodinné bydlení. Bohužel jim na to často nestačí prostředky, a tak začínají s nákupem garsonky nebo dvoupokojového bytu. Ale rovnou při nákupu se zajímají o to, za jakých podmínek ho později budou moci prodat a refinancovat hypotéku, aby si mohli pořídit větší bydlení,“ dodává realitní makléř firmy Re/Max Alfa Martin Březina.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jarda

    22 září, 2019

    Výkonná ředitelka Central Group jinými slovy říká: kupujte (naše) drahé byty v novostabách, protože zítra už na ně nebudete mít. Podobné věty jsem už kdysi slyšel, bylo v letech 2007 a 2008. Škoda, že k tomu nedodala: kupujte byty, ale ujistěte se, že je budete schopni v následujích letech splácet. Vypadá to, že trend ekonomiky se obrací. Německá ekonmika a ekonomika Velké Británie v posledním čtvrtletí poprvné po mnoha letech meziročně klesla. Myslite si i vy, že jsme se právě ocitli na vrcholu nemovitostní bubliny?

    Odpovědět