EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Text: Milan Vodička

Foto: s

22. 09. 2022

0 komentářů

Analýza: Byty jsou novým tahounem stavebnictví

 

Stavby povolené v České republice v uplynulém pololetí mají potenciál přinést do ekonomiky více než 823 miliard. Zatímco dříve měly největší přínos inženýrské stavby, nově se tahounem stavebnictví stala bytová výstavba.

Loading 

Ta by do české ekonomiky mohla podle výsledků povolování jen za 1. pololetí letošního roku nalít 308 miliard Kč. Na celkovém přínosu se tak podílí z více než 37 %. Ukazuje to aktuální Barometr stavebnictví, který je novou analýzou společností Central Group a KPMG Česká republika.

Oproti předchozímu pololetí, které bylo s potenciálním přínosem 916 miliard zcela rekordní, poklesla aktuální hodnota Barometru stavebnictví o zhruba 10 %. Jde však stále o druhou nejvyšší hodnotu za sledované období. Za poklesem stojí inženýrské stavby, především pak dopravní, u kterých se hodnota stavebních povolení snížila o více než polovinu.

 

Podle údajů za 1. pololetí 2022 by nejvíce peněz do české ekonomiky mohly přinést bytové budovy (308 mld. Kč), následovány budovami nebytovými (269 mld. Kč) a inženýrskými stavbami (246 mld., z toho 129 mld. Kč dopravní stavby). Zatímco loni byly tahounem stavebnictví právě inženýrské stavby, nyní se jím staly jednoznačně budovy bytové.

REKLAMA

Bytové stavby jsou novým tahounem stavebnictví

Potenciální přínos bytových budov oproti předchozímu pololetí vzrostl o cca 2 %, meziročně ale o rekordních 32 % na celkových 308 miliard korun.

Bytová výstavba bývá často podceňovaná. Na celkové hodnotě Barometru stavebnictví se přitom aktuálně podílí téměř 2/5, dlouhodobě zhruba jednou třetinou a její potenciální přínos pro ekonomiku je ze všech segmentů stavebnictví největší. Největší podíl na Barometru bytové výstavby zaujímají bytové stavby povolené ve Středočeském kraji (18 %), následuje Praha (15 %) a Jihomoravský kraj (14 %).

Barometr bytové výstavby ukazuje, že bytové stavby povolené v předchozím pololetí mají potenciál přinést do české ekonomiky přes 308 miliard korun
Zdroj: Analýza Central Group a KPMG Česká republika

Ve stavebnictví a na trhu bydlení panuje obrovská nejistota

Stavebnictví je jedním z klíčových odvětví s velkým multiplikačním efektem. Nadále v něm ale panuje obrovská nejistota kvůli bezprecedentnímu nárůstu cen stavebních materiálů, nedostatku pracovníků a v poslední době raketově rostoucím cenám energií. To pak dále umocňují velmi drahé úvěry (základní úroková sazba ČNB se během jednoho roku zvýšila z 0,25 % na současných 7 %), které zásadně komplikují financování pro většinu firem i využívání hypoték. Ceny staveb výrazně rostou a často se i prodlužuje termín jejich realizace. Řada veřejných i soukromých staveb se nyní pozastavuje nebo odkládá.

REKLAMA

Na jedné straně náklady bytové výstavby rostou, na straně druhé se ale zároveň zpomalují prodeje a zpomaluje růst cen. Důvodem je zejména odklad nákupů bytů ze strany zájemců o hypotéky kvůli zhruba třikrát vyšším úrokům oproti loňskému roku.

 

Barometr stavebnictví vyjadřuje potenciální přínos staveb povolených za poslední pololetí pro českou ekonomiku. Vychází z orientačních hodnot stavebních povolení vydávaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) a multiplikátorů stavebnictví a je členěn podle metodiky ČSÚ na segmenty bytové budovy, nebytové budovy a inženýrské stavby.

Barometr bytové výstavby je pak část Barometru stavebnictví vyjadřující segment bytových staveb. Autory obou těchto nových analýz jsou společnosti CENTRAL GROUP a KPMG Česká republika a tyto analýzy budou pravidelně zveřejňovány vždy v březnu (za období červenec–prosinec) a září (za období leden–červen).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *