EUR 24.635

USD 25.534

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.635

USD 25.534

Text: Monika Lukešová

12. 06. 2019

0 komentářů

Běžné výdaje domácností jsou čím dál vyšší. Rostou ceny potravin i energií

 

Inflace nadále roste. Podle Českého statistického úřadu inflace v květnu vzrostla na 2,9 procenta. Vzhůru ji táhnou nejen ceny potravin, ale také zdražující energie a nájemní bydlení. Tím pádem jsou běžné výdaje na domácnost čím dál vyšší.   


Inflaci tlačí vzhůru také mzdy, které rostou napříč ekonomikou. Petr Sklenář z J&T banky poukazuje na to, že téměř polovinu meziroční inflace tvoří položka bydlení (energie plus nájem), čtvrtina připadá na potraviny, ale k růstu cenové hladiny přispívají i další části spotřebního koše. Proto nadále očekáváme, že inflace do konce roku zůstane v pásmu 2,5-3,0 %. Za celý rok průměrnou inflaci pak Sklenář očekává 2,7 procenta.
Elektřina zdražuje meziročně o 12,5 procenta. Je jednoznačně nejvýrazněji rostoucí položkou v segmentu energií. Letošní růst cen elektřiny by již neměl být tak citelný, avšak domácnosti se musí připravit na zdražování i v příštích letech – v průměru kolem deseti procent ročně. Důvodem je přechod na environmentálně šetrnější, ale také dražší, zdroje energie, který pod taktovkou EU probíhá zejména v Německu, s nímž je český energetický trh silně propojený,“ řekl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Život zdražuje všem

Běžné výdaje za chod domácnosti jako je voda a elektřina zdražuje všem domácnostem. Praha navíc v příštích dvou letech plánuje zvýšit vodné a stočné, a to o dvě procenta. Výnosy chce pak metropole použít na obnovu a rozšiřování vodárenské sítě.  Záměr vyplynul z plánu rozvoje vodohospodářské infrastruktury mezi lety 2020 a 2024, který pražští radní už schválili. Obyvatelé Prahy letos platí 89,66 koruny za metr krychlový.
Rostoucí náklady na bydlení se pak dotýkají úplně všech. Pokud by měly ceny potravin a energií růst dál vysokým tempem, může to být pro řadu lidí existenční problém. Předpokládám ale, že vlna zdražování v dalších měsících opadne a druhá polovina roku už bude klidnější,“ doplnila Jana Mücková, ekonomka Bondster.

Nájemné meziročně vzrostlo o více jak tři procenta

Ceny bytů jsou stále na vysoké úrovni, takže mnoho lidí využívá nájemní bydlení. Jenže nájmy také rostou. Spolu s cenami energií a vzrůstajícím nájemným mohou být pro některé rostoucí náklady na živobytí fatální.
„V oddíle bydlení si můžeme všimnout meziročního růstu cen u nájemného o 3,3 procenta. To v kombinaci s růstem cen za vodu, elektřinu a potraviny prodražuje položky základních životních potřeb. V důsledku tohoto vývoje musí lidé vynakládat více finančních prostředků na uspokojování základních potřeb, což může způsobovat problémy lidem, kterým v poslední době dostatečně nevzrostly příjmy,“ uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.

Ceny za některé potraviny jsou čím dál vyšší

Domácnostem mohou přidělat vrásky nejen rostoucí náklady na bydlení, ale i vyšší ceny některých potravin. Například brambory meziročně zdražily o 88 procent.
Spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 %. Zvýšily se hlavně ceny potravin. Brambor o 11,1 %, ovoce o 7 % a masa o 2,4 %, z toho vepřového o 4,4 %. Meziročně se spotřebitelské ceny zvýšily o 2,9 %,“ komentuje aktuální výsledky Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.