EUR 25.410

USD 21.683

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.410

USD 21.683

Text: Monika Lukešová

30. 10. 2018

Boj stavebních spořitelen. Je zákonné dokládat účel stavebního spoření fotografií?

Některé stavební spořitelny chtějí zjednodušit svým klientům dokládání účelovosti úvěrů ze stavebního spoření. Tři z pěti stavebních spořitelen nově akceptují dokládání účelu pomocí fotografie. Vzbuzuje to ale vlnu kritiky a mnozí se pozastavují nad tím, zda to není protizákonné.   


Pro dokládání účelu úvěru ze stavebního spoření se rozhodla Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna. Týká se to však jen úvěrů ze stavebního spoření, které nejsou zajištěny nemovitostí. Pokud klient chce, může nadále dokládat účel pomocí faktur.
Wuestenrot-stavební spořitelna Českomoravská stavební spořitelna zatím tuto formu dokládání účelu neakceptují.
Čerpání probíhá zálohově na účet klienta, který má poté rok na doložení účelového využití úvěru. Postačí kopie faktury a daňových dokladů na celou výši úvěru,“ popisuje běžnou praxi Jiří Janeček z Wüstenrot-stavební spořitelny.  
Modrá pyramida, Buřinka a Raiffeisen stavební spořitelna aktuálně tedy nabízejí další možnost, jak účel dokládat. Pro někoho je jednodušší dokládat pomocí faktur, jiný uvítá možnost využít jinou variantu.
Nově nám stačí fotografie před a po skončení rekonstrukce či výstavby a soupis prací. U zajištěných úvěrů je možné dokládat účelovost i aktualizací znaleckého posudku,“ říká Jana Hrušková ředitelka produktů a marketingu v Buřince.

Může být dokládání pomocí fotodokumentace v rozporu se zákonem?

Jenže otázkou je, zda se takové dokládání nedá jednoduše obejít. Stáhnout fotografii z internetu, nebo využít sousedovu panelákovou koupelnu, které bývají často stejné. Právě z těchto důvodů někomu toto dokládání účelu může připadat nezákonné. Proti se staví například ČMSS.
Zákon uvádí, že klient musí písemně dokládat účelové užití finančních prostředků – z fotek dle našeho názoru nemůžeme prokazatelně určit, jak velké byly jeho výdaje na rekonstrukci a zda všechny přidělené peníze použil právě na rekonstrukci nemovitosti,“ komentuje situaci Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí ČMSS.
Ostatní stavební spořitelny však svou novinku brání a poukazují na to, že klient podepisuje i čestné prohlášení o využití úvěru ze stavebního spoření.
V Modré pyramidě spolu s fotodokumentací dává klient zároveň Čestné prohlášení, ve kterém deklaruje, že finanční prostředky z úvěru využil na danou bytovou potřebu – rekonstrukci.  Fotodokumentace je dokonce prokazatelnější i bezpečnější než faktury a účty, navíc si vyhrazujeme právo ověřit si využití prostředků například namátkovou kontrolou, dohlídkou na místě, případně využitím soudního znalce,“ vysvětluje Hana Vaněčková z Modré pyramidy a dodává, že ani faktura není zárukou toho, že prostředky byly využity na deklarovaný účel. Stejně tak jako může jít o fotografii staženou z internetu, může si klient sehnat cizí fakturu a účel falešně doložit.

Stavební spořitelny si na podvodníky dohlédnou

Stavební spořitelny tedy nepředpokládají, že by s touto novinkou bylo spojeno více podvodů, než je obvyklé. Navíc při podezření na podvod spořitelny klienty kontrolují.
Řídíme se heslem důvěřuj, ale prověřuj, a proto v některých případech realizujeme namátkové kontroly prostor, na jejichž rekonstrukci mají být vynaloženy prostředky ze stavebního spoření. U fotografií, kterými klienti dokladují účel, pak také vyžadujeme, aby na nich bylo jasně uvedeno číslo popisné dané nemovitosti,“ vysvětluje Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny a Buřinky.
U nezajištěných úvěrů dodá klient fotografie před rekonstrukcí a pak po rekonstrukci, případně po výstavbě. Navíc je potřeba odložit soupis provedených stavebních prací. U zajištěných úvěrů je možné dokládat účelovost pomocí faktur nebo případně aktualizací znaleckého posudku.

Jak to vidí ministerstvo financí?

Ministerstvo financí, které vykonává dozor nad dodržováním podmínek pro poskytování státní podpory v dokládání účelu pomocí fotodokumentace problém nevidí.
Způsob dokládání účelového využití úvěru ze stavebního spoření, tj. poskytnutí a použití úvěru ze stavebního spoření na financování bytových potřeb, není specifikován ani zákonem o stavebním spoření, ani jiným právním předpisem,“  sdělila pro Hypoindex.cz Šárka Šmolíková z ministerstva financí a dodala, že: „v případech, kdy je v rámci výkonu dozoru posuzováno dodržení podmínek pro poskytování státní podpory v rámci poskytnutého úvěru ze stavebního spoření, je způsob doložení účelovosti posuzován v kontextu jednotlivého konkrétního případu.“ Podle ní pak může pak nastat situace, kdy jedním z podpůrných dokladů prokazujících účelové využití úvěru ze stavebního spoření je rovněž fotodokumentace.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Budou přibývat rekonstrukce a opravy nemovitostí

Foto: Shutterstock Hlad po investicích do vlastního bydlení na jedné straně a hledání bezpečného přístavu pro úspory na straně druhé – to jsou důvody růstu zájmu o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen. A objevuje se i další výrazný fenomén – rekonstrukce.

Text: Milan Vodička

01. 06. 2021

Úvěry od stavebních spořitelen na historickém rekordu

Foto: Shutterstock Boom v oblasti úvěrů na bydlení nezažívají jen bankovní hypotéky, ale také úvěry od stavebních spořitelen. Jen za letošní březen poskytly podle statistik České národní banky (ČNB) úvěry zajištěné nemovitostí za více než tři miliardy korun. Pokořily tím svůj historický rekord. Úroková sazba přitom byla podle dat ČNB nižší než u bankovních hypoték. Hypoteční banky […]

Text: Milan Vodička

11. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.