EUR 24.710

USD 23.709

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.710

USD 23.709

Text: Monika Lukešová

01. 03. 2018

1 komentář

Vyšší úrokové sazby přejí úvěrům ze stavebního spoření. Zájem o smlouvy klesá

 

Za celý rok 2017 bylo podle údajů ministerstva financí uzavřeno 371 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Meziročně tedy počet nových smluv poklesl o osm procent. Klienty lákaly spíše úvěry ze stavebního spoření, kterým se nad míru dařilo. Údaje vyplývají z dat ministerstva financí. 


Stavební spořitelny v loňském roce uzavřely smlouvy v celkové hodnotě cílové částky 147 miliard korun. Průměrná cílová částka u smluv, které uzavřely fyzické osoby, dosáhla výše 397 tisíc korun. Ve srovnání s rokem 2016, kdy počet nově uzavřených smluv dosáhl počtu 403 tisíc a průměrná cílová částka u smluv dosáhla výše 384 tisíc korun, bylo v roce 2017 uzavřeno fyzickými osobami o 33 tisíc smluv méně.
Zájem o nové smlouvy ze stavebního spoření permanentně klesá již od roku 2003. Ve stejném znamení byl i loňský rok, kdy bylo uzavřeno celkem 3,2 milionu smluv, což je skoro o 100 tisíc méně, než tomu bylo ke konci roku 2016.

Úvěrům se daří

Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 59,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 18 procent a tím pádem jde o nejlepší výsledek za posledních osm let.
Právě zvýšená orientace na úvěry vedla k tomu, že zájem o nové smlouvy loni klesl. Už ve druhém pololetí jsme ale viděli výrazný nárůst zájmu o spoření a ten bude pokračovat i letos. Počítáme proto s tím, že stavební spořitelny letos uzavřou minimálně o 15 procent více nových smluv než loni – především díky tomu, že stavební spoření je mezi bezpečnými produkty i nadále spoření s nejvyšším výnosem a jediným, které poráží inflaci. Toto očekávání potvrzují i prodeje za první dva měsíce roku,“ uvedl Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí ČMSS, která uzavřela zhruba o 50 procent více spořicích smluv než na začátku loňského roku.
Vyšší úrokové sazby stavebnímu spoření prospívají. „V období nízkých úrokových sazeb atraktivita spoření spíš klesá, čímž se snižuje naspořená částka. Zároveň ale stavební spořitelny poskytují více úvěrů, takže roste efektivita systému z hlediska schopnosti půjčovat,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Dofinancování hypoték už nebude možné

Stavební spořitelny mohly ještě donedávna těžit z toho, že banky kvůli doporučení České národní banky přestaly poskytovat stoprocentní hypoteční úvěry. I tak se dala nemovitost pořídit bez úspor, a to právě například dofinancováním úvěrem ze stavebního spoření. Jenže na takové obcházení si ČNB také hodlá posvítit a banky přestaly takové dofinancování tolerovat.
Přísnější postoj zaujaly banky od letošního ledna. „Komerční banka neakceptuje žádné formy dofinancování investice z cizích zdrojů nad rámec doporučených hraničních hodnot LTV,“ sdělil mluvčí banky Pavel Zúbek. A podobně se k dofinancování staví i Moneta Money Bank. „Účelem tohoto doporučení je omezit poskytování hypotečních úvěrů klientům bez úspor,“ uvedl Jakub Švestka z Monety.

Jak to bude dál?

Jiří Šedivý se již dříve nechal slyšet, že co se týče smluv o stavením spoření, nastalo v posledním čtvrtletí loňského roku výrazné zlepšení. Letos by počet nově uzavřených smluv klesat neměl.
Zájem o úvěry i letos dále poroste tempem do 10 procent, mělo by tak dojít k překonání hranice 60 %. Loni nerostl jen objem nových úvěrů, ale poprvé po sedmi letech vzrostlo i celkové úvěrové portfolio, stavebním spořitelnám se tedy v úvěrové oblasti daří a dobrý rok se dá očekávat i letos. Za letošním růstem budou především příznivé úrokové sazby, úvěry od stavebních spořitelen jsou totiž poprvé po zhruba 10 letech levnější než hypotéky,“ dodává Kofroň.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022

Stavební spoření a zádrhel v podobě inflace

Chcete spořit? Máme řešení. Potřebujete úvěr k řešení bytových potřeb? Není problém. Pro úvěrově bonitní zařídíme. Stavební spoření, často označované jako „stavebko“ se stalo oblíbeným produktem, nejen na poli spoření. Bezpečné spoření? Ano, i to tento bankovní produkt z pohledu zákonného pojištění vkladů umožňuje. O reálných výnosech šestiletého spoření ovšem v realitě rozhoduje budoucí inflace.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

21. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.