EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Text: Monika Lukešová

01. 03. 2018

1 komentář

Vyšší úrokové sazby přejí úvěrům ze stavebního spoření. Zájem o smlouvy klesá

 

Za celý rok 2017 bylo podle údajů ministerstva financí uzavřeno 371 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Meziročně tedy počet nových smluv poklesl o osm procent. Klienty lákaly spíše úvěry ze stavebního spoření, kterým se nad míru dařilo. Údaje vyplývají z dat ministerstva financí.

Loading 


Stavební spořitelny v loňském roce uzavřely smlouvy v celkové hodnotě cílové částky 147 miliard korun. Průměrná cílová částka u smluv, které uzavřely fyzické osoby, dosáhla výše 397 tisíc korun. Ve srovnání s rokem 2016, kdy počet nově uzavřených smluv dosáhl počtu 403 tisíc a průměrná cílová částka u smluv dosáhla výše 384 tisíc korun, bylo v roce 2017 uzavřeno fyzickými osobami o 33 tisíc smluv méně.
Zájem o nové smlouvy ze stavebního spoření permanentně klesá již od roku 2003. Ve stejném znamení byl i loňský rok, kdy bylo uzavřeno celkem 3,2 milionu smluv, což je skoro o 100 tisíc méně, než tomu bylo ke konci roku 2016.

Úvěrům se daří

Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 59,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 18 procent a tím pádem jde o nejlepší výsledek za posledních osm let.
Právě zvýšená orientace na úvěry vedla k tomu, že zájem o nové smlouvy loni klesl. Už ve druhém pololetí jsme ale viděli výrazný nárůst zájmu o spoření a ten bude pokračovat i letos. Počítáme proto s tím, že stavební spořitelny letos uzavřou minimálně o 15 procent více nových smluv než loni – především díky tomu, že stavební spoření je mezi bezpečnými produkty i nadále spoření s nejvyšším výnosem a jediným, které poráží inflaci. Toto očekávání potvrzují i prodeje za první dva měsíce roku,“ uvedl Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí ČMSS, která uzavřela zhruba o 50 procent více spořicích smluv než na začátku loňského roku.
Vyšší úrokové sazby stavebnímu spoření prospívají. „V období nízkých úrokových sazeb atraktivita spoření spíš klesá, čímž se snižuje naspořená částka. Zároveň ale stavební spořitelny poskytují více úvěrů, takže roste efektivita systému z hlediska schopnosti půjčovat,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Dofinancování hypoték už nebude možné

Stavební spořitelny mohly ještě donedávna těžit z toho, že banky kvůli doporučení České národní banky přestaly poskytovat stoprocentní hypoteční úvěry. I tak se dala nemovitost pořídit bez úspor, a to právě například dofinancováním úvěrem ze stavebního spoření. Jenže na takové obcházení si ČNB také hodlá posvítit a banky přestaly takové dofinancování tolerovat.
Přísnější postoj zaujaly banky od letošního ledna. „Komerční banka neakceptuje žádné formy dofinancování investice z cizích zdrojů nad rámec doporučených hraničních hodnot LTV,“ sdělil mluvčí banky Pavel Zúbek. A podobně se k dofinancování staví i Moneta Money Bank. „Účelem tohoto doporučení je omezit poskytování hypotečních úvěrů klientům bez úspor,“ uvedl Jakub Švestka z Monety.

Jak to bude dál?

Jiří Šedivý se již dříve nechal slyšet, že co se týče smluv o stavením spoření, nastalo v posledním čtvrtletí loňského roku výrazné zlepšení. Letos by počet nově uzavřených smluv klesat neměl.
Zájem o úvěry i letos dále poroste tempem do 10 procent, mělo by tak dojít k překonání hranice 60 %. Loni nerostl jen objem nových úvěrů, ale poprvé po sedmi letech vzrostlo i celkové úvěrové portfolio, stavebním spořitelnám se tedy v úvěrové oblasti daří a dobrý rok se dá očekávat i letos. Za letošním růstem budou především příznivé úrokové sazby, úvěry od stavebních spořitelen jsou totiž poprvé po zhruba 10 letech levnější než hypotéky,“ dodává Kofroň.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *