EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Jana Zámečníková

23. 09. 2015

Bojíme se ohně a dostihne nás voda

 


 

Všechny pojišťovny shodně pokrývají v pojištění nemovitosti požár, úder blesku, výbuch a pád letadla (dohromady názývány FLEXA), a také vichřici a krupobití. Další rizika bývají součástí vyšších variant pojištění, případně je možné některá rizika připojistit a jiná rizika jsou zase nepojistitelná.

Největším rizikem jsou živly

Průzkum České asociace pojišťoven (ČAP) ukázal, že téměř 80 procent Čechů se s pojistnou událostí způsobenou přírodními živly setkalo zprostředkovaně, přímou zkušenost se živelnou škodou mělo 14 procent lidí. Lidé se nejvíce obávají požáru, blesku, vichřice a krupobití. A i přestože se z velké části v letošním roce České republice vyhýbaly, patří povodně a záplavy k nejčastěstější pojistné události.

Pojištění proti povodním a záplavám nabírá na významu zejména v oblastech se zvýšeným rizikem povodní. Proti povodním a záplavám vás pojistí v základní variantě pouze Kooperativa, Pojišťovna VZP a Uniqa. Ve vyšších variantách jsou povodně zahrnuty u Allianz, České pojišťovny a Genrali. Připojistit se pak musíte u všech ostatních pojišťoven.

Některé pojišťovny určují pojistitelnost nemovitosti proti povodním pomocí povodňových map, které má na svých webových stránkách ČAP. Jiné pojišťovny zase stanovují nemovitosti spadající do rizikových skupin na základě počtu povodní a záplav z let minulých.

REKLAMA

Nahlédnout do povodňových map může každý, stačí zadat adresu a nechat si na email zaslat  povodňovou zprávu o vaší nemovitosti. Spadáte-li do zóny 4, tedy do pásma s vysokým nebezpečím výskytu povodní a záplav, nemovitosti jsou většinou nepojistitelné. Některé pojišťovny ale hodnotí takové případy individuálně a umožňují na základě osobní prohlídky přeřazení do nižšího rizikového pásma, pokud má nemovitost například individuální zabezpečení proti povodním. V zóně 3 pak pojišťovny zpravidla navyšují pojištění o rizikový příplatek nebo snižují limity pojistného plnění, případně zvyšují spoluúčast.

Povodní naštěstí v letošním roce zatím příliš nebylo, zato počet škod způsobených vichřicí a krupobití se letos zdvojnásobil a výrazně se zvýšily také škody z tíhy sněhu. Většina pojišťoven pojišťuje proti tíze sněhu a námraze společně s rizikem pádu stromů, stožárů či jiných předmětů v základní variantě pojištění. Výjimkou je Allianz a Česká podnikatelská pojišťovny (ČPP), u kterých je potřeba sjednat si vyšší, případně rozšířenou variantu pojištění nemovitosti.

Pozor si dejte na pojištění mrazu na topném systému a vodovodním zařízení. Toto nebezpečí spadá do vyšší varianty nejen u Allianz a ČPP, ale také u České pojišťovny a Slavia pojišťovny. Uniqa pojišťovna jako jediná mráz na topném a vodním zařízení nepojišťuje.

Pojištění dalších živelných nebezpečí jako je například zemětřesení, sesuv půdy a lavin, zřícení skal a zemin jsou ve většině případů součástí základního pojištění. ČPP má tyto živly zahrnuty v rozšířené variantě a Allianz a Genrali ve vyšších variantách pojištění.

REKLAMA

Živelní nebezpečí jsou největším rizikem, které může nemovitost postihnout. Některé evropské státy mají dokonce zákonem stanovenou povinnost pojistit se proti živelným pohromám. V České republice tato povinnost není a více než třetina domů není proti živlům pojištěna. Nic na tom nemění ani fakt, že majetkové pojištění je v Česku ve srovnání s jinými státy podstatně levnější.

„Statistiky dlouhodobě ukazují na nízkou penetraci majetkového pojištění v České republice. Bohužel, i přes velké živelní škody, které zasáhly naši republiku a přinesly spoustu alarmujících zkušeností, stále chybí impulzy, jež by motivovaly občany k dostatečné úrovni zabezpečení a větší odpovědnosti za svůj majetek,“ uvedla vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

Krádež, vloupání, vandalismus

Vloupání jako součást základního pojištění nemovitosti nabízí pojišťovna Axa, Genrali, Maxima a Wüstenrot. Ostatní pojišťovny umožňují loupež připojistit nebo si pořídit vyšší variantu pojištění, která vloupání obsahuje.  

V základním pojištění nemovitosti bývá také velmi často sprejerství. Proti sprejerství se nepojistíte u Generali a Wüstenrot, Česká pojišťovna ho pojistí u pojištění Exclusive Max a u pojišťovny Uniqa se můžete případně připojistit. Jinak je vandalismus pojistitelný u všech pojišťoven.

Pořiďte si akvárko, ale bez vody

Určitá nebezpečí pojišťovny pojišťovat nechtějí. Většina pojišťoven se shoduje a nepojišťuje škodu způsobenou vodou z akvárka. Pokud tedy máte rybičky, můžete se obrátit na pojišťovnu Axa a Slavia pojišťovnu, kde je akvárium součástí vyšších variant pojištění. ČSOB vám akvárium pojistí, má-li obsah minimálně 60 litrů.

Některé pojišťovny zase nepojistí například podpětí, aerodynamický třesk, škody na poškozených potrubích či vystoupnutí vody z odpadního potrubí.

Pohromy přicházejí a odcházejí. Nikdy předem nelze odhadnout, co vás může potkat. Je proto potřeba vědět, proti čemu vás vaše pojištění chrání nebo ochránit může. Důležitá není jenom cena pojištění, ale také jaká rizika daná cena pokrývá. Před podpisem smlouvy si důkladně prostudujte pojistné podmínky, podmínky jednotlivých pojišťoven se totiž značně liší.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.