EUR 24.700

USD 23.043

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.700

USD 23.043

Text: Monika Lukešová

17. 03. 2014

8 komentářů

Bojíte se exekuce? Exekutor vám nemůže zabavit vše

 


 

Počet lidí, kteří nezvládají splácet své finanční závazky, stále roste. Půjčit si peníze v dnešní době není nic složitého. Ale s půjčkou přicházejí i závazky. Pokud své dluhy nezvládáte, může dojít k exekuci. Než vám ale zaklepe na dveře exekutor a sebere vám například elektroniku, nejprve vám zablokuje účet a pravděpodobně vám i zabrání v nakládání s vaší nemovitostí. Nebudete ji moci například prodat.

Pokud není věřitel uspokojen postiženými finančními prostředky z bankovních účtů dlužníka, postupuje dál exekutor s náležitou přiměřeností podle odpovídající výše dluhu. V mnoha případech lze vymožení dlužné částky vyřešit exekucí na plat nebo prostřednictvím splátkového kalendáře, je-li ale dlužník dlouhodobě nezaměstnaný nebo v případě vysokého dluhu, je nutné přistoupit k pověření majetkových poměrů dlužníka,“ vysvětluje Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.

I obestavení účtu může provázet různé nejasnosti a komplikace. Jako se to stalo našemu čtenáři, o jehož příběhu jsme nedávno psali.

Po obestavení účtu dochází k exekuci. Ale exekutor nemusí navštívit jen místo trvalého pobytu dlužníka, ale také například byt, kde se opravdu zdržuje a přebývá. Stačí předpoklad, že v místě bude mít svoje movité věci, bez ohledu na to, kdy má nahlášený svůj trvalý pobyt. K tomu aby se v takovém bytě exekutor poohlédl po movitých věcech dlužníka, stačí svědectví pošťáka, souseda nebo někoho z rodiny.

Některé věci jsou před exekutory v bezpečí

Neznalost veřejnosti, co exekutor smí a nesmí zajistit, může také vést k celé řadě nepříjemných situací. V místě reálného pobytu dlužníka se rozhodně zabavovat nemohou zdravotní pomůcky, předměty osobní potřeby jako oblečení (výjimkou mohou být např. drahé kožichy apod.) či postel. Dlužníkovi by měl být ponechán také snubní prsten,“ vyjmenovává Tomáš Vrána.

REKLAMA

Co se hotovosti týče, musí být dlužníkovi ponechána suma, která minimálně odpovídá dvojnásobku životního minima, což je aktuálně 6 820 korun (nevztahuje se na zahraniční měnu).

Vrána také říká, že podle novely občanského soudního řádu nemůže exekutor zabavovat ani domácí mazlíčky. Zabaveny nesmí být ani předměty obživy, aby dlužníkovi nebylo bráněno v možnosti vydělávat si. Lze je zabavit pouze tehdy, pokud nejsou k dispozici jiné věci a živnost může být vykonávána alespoň omezeně s jinými prostředky, které povinnému zůstanou.

Neznamená to, že exekutor zabaví dlužníkovi úplně všechny movité věci. Například buď zabaví vícero menších a méně hodnotnějších věcí, nebo jedno auto. Zabavenými věcmi se musí umořit dluh, takže exekutor musí dodržet přiměřenost hodnoty zabavených věcí.

Hodnotu cenných movitých předmětů, jakými jsou například umělecká díla, stejně jako nemovitostí, odhaduje soudní znalec, který na tuto činnost disponuje adekvátní certifikací. Co se týče ceny běžného a nadstandardního vybavení domácnosti, za které se například považuje sportovní vybavení, elektronika nebo domácí nářadí, zde cenu stanovuje vyškolený vykonavatel soudního exekutora. Pokud dojde k dražbě takto zabaveného majetku, vyvolávací cena odpovídá 1/3 odhadní ceny. U nemovitostí pak dražba začíná na 2/3 odhadní ceny,“ uzavírá Tomáš Vrána.

 

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

milostivé léto

Milostivé léto začíná. Jak na něj?

Dlužníci v exekuci pro dluh vůči veřejnoprávnímu subjektu mohou od 28. října do 28. ledna využít institutu milostivého léta. Zaplatí-li věřiteli plnou částku jistiny (a jednorázovou odměnu exekutora), bude jim odpuštěno příslušenství pohledávky.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

26. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Octopus

  17 března, 2014

  Takový xindl kdyby překročil práh mého domu, tak má kulku v hlavě.

  Odpovědět

 • Pavel

  17 března, 2014

  Autor článku nebo exekutor? To byste měl k dluhům na krku i vraždu, zajímavý plán.

 • Pavel Krejsa

  17 března, 2014

  Dobrý den, kvalita článků v poslední době hodně klesá. Informační hodnota téměř nula. Opakující se slova za sebou. Četl to auto vůbec po sobě? Někdy se tu objeví přínosné články, ale speciálně tento neříká vůbec nic a jenom obecně fabuluje nad obecnými příklady.

  Odpovědět

 • Dana

  10 listopadu, 2014

  Docela by me zajimalo,jestli pan Vrana vi jak pracuji jeho lide,me osobne polepili pracku tak 5 let starou,mikrovlnku 12let starou a lednici 10let starou,k smichu byl i detsky dalekohled ktery asi pred 15 lety stal 350kc,no hlavne jsou to veci ktere by zabavit nemeli,a ani mi neodecetli 1500kc splatku kterou jsem poslala,dolozila kopii platby a oni tvrdili,ze nic nedostali tak snad si za to koupili neco pekneho do kancelare,okradli me o dost penez tak 1500 kc me fakt nevytrhne doufam,ze si je pan Vrana a spol.uzili!!!

  Odpovědět

 • Lukáš Karaba

  20 února, 2015

  Mohou mi zabavit např. Dres fotbalového klubu,voňavky nebo postovni známky ?

  Odpovědět

 • Martin Navratil

  31 března, 2015

  Dobry den. Chtel bych se zeptat, jestli muze k dnesnimu dni Exekutor zabavit auto? Predem dekuji za odpovedi.

  Odpovědět

 • petrak petr

  21 března, 2016

  Vrána je dobytek už na něj došlo

  Odpovědět

 • marcela

  14 září, 2016

  kdyz podnikam jako taxikar muzou mi exekutori zabavit auto

  Odpovědět