EUR 25.420

USD 22.418

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.418

Text: Jana Zámečníková

18. 03. 2019

Praha se zmítá v bytové krizi. Pomůžou nová opatření vedení města?

 

Lednová mrazy dopadly i na stavebnictví. Stavební výroba se propadla nejvýrazněji od března 2013. V celé republice se sice staví více bytů než před rokem, situace v Praze ale zůstává kritická. Vedení hlavního města proto zavedlo nová opatření, kterými chce bytovou výstavbu rozhýbat. 


Stavební výroba se v lednu meziročně propadla o 13,2 %, což je nejvýraznější pokles od března 2013. Důvodem je především vysoká srovnávací základna z ledna loňského roku, kdy stavební výroba díky teplému počasí vzrostla téměř o třetinu. Ve srovnání s prosincem ale stavebnictví posílilo o 2,9 %. Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Problémem stavebnictví jsou dlouhá léta jeho útlumu, která následovala po roce 2008. Tehdy propukla světová finanční krize, jejíž důsledky postupně a dlouhodobě doléhaly právě na české stavebnictví. To se z jejích dopadů vzpamatovalo jako poslední klíčový sektor české ekonomiky, avšak nikdy už ne na úroveň vrcholného roku 2008. Během desetiletí, které od roku 2008 uplynulo, se postupně snižovala potenciální kapacita stavebnictví, mizely stavební firmy a pracovníci ve stavebnictví,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
„Velkou otázkou však zůstává stabilizace trhu s byty, kde v posledních letech pod tlakem nedostatku vzrostly ceny nových bytů na historická maxima. Nová cenová úroveň spolu s restrikcemi v oblasti poskytování hypoték a vyššími úrokovými sazbami může s trhem – a nakonec i s cenami – citelně zahýbat už v letošním roce,“ míní Petr Dufek z ČSOB.

Česko staví, situace v Praze je ale kritická

Meziročně bylo zahájeno i dokončeno v celé České republice více bytů než před rokem. Počet zahájených bytů vzrostl o 15,3 % bytů na 2 797 bytů. V rodinných domech počet bytů poklesl o 5,5 % a v bytových domech vzrostl o 67,1 %. Dokončeno bylo v lednu o 28,2 % bytů více, celkem 2 753 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech se zvýšil o 29,1 % a v bytových domech 34,5 %.
„To, že se dokončuje více bytů, než se zahajuje, podle mě ukazuje otočení sentimentu developerů od dobrého k horšímu. Na druhou stranu to, že stále roste počet zahájených bytů dvouciferným tempem, ukazuje, že jsou stále na trhu optimisté. Jejich počet sice klesá, ale stále zde jsou. Jinými slovy, mám sice jisté obavy o stavebnictví, ale zatím jen malé, žádná apokalypsa na obzoru není,“ uvedl Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.
Graf 1: Počty zahájených a dokončených bytů v bytových domech v Praze

Zdroj: Central Group
Situace v hlavním městě ale zůstává kritická. V lednu bylo v Praze dokončeno 304 nových bytů v bytových domech a 61 v rodinných domech. Pražské stavební úřady v prvním měsíci letošního roku vydaly povolení na pouhých 98 bytů v bytových domech a 15 v rodinných domech.
„Necelá stovka zahájených bytů je mizerné číslo, které jen prohloubí nedostatečnou nabídku dostupných bytů. Prahu v tomto ukazateli v prvním měsíci letošního roku předběhly netradičně Liberecký kraj (390 zahájených bytů v bytových domech) a Jihočeský kraj (129 zahájených bytů v bytových domech). Zde statistiku ovlivnilo několik větších rezidenčních projektů,“ uvedl Evžen Korec, předseda představenstva a generální ředitel Ekospolu.
Praha při současném přírůstku obyvatel, zastaralosti bytového fondu a kvůli snížení narůstajícího deficitu bytů potřebuje povolovat a dokončovat osm až deset tisíc bytů každý rok.
„V posledních letech se v Praze povoluje výrazně méně bytů, než by bylo třeba a než by bylo s ohledem na ekonomický cyklus běžné. Příprava staveb a jejich výstavba je dlouhodobá záležitost. Běžný bytový dům se připravuje a povoluje asi osm let a staví rok a půl nebo dva. Kriticky nízké počty zahajovaných staveb z posledních let se tak začínají odrážet v počtech těch dokončovaných, které již třetím rokem klesají,“ uvedla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Stěhování za hranice Prahy pokračuje

Statistika ČSÚ i nadále ukazuje, že kritická situace v Praze vyhání lidi za hranice hlavního města. Ve středních Čechách byla sice zahájena výstavba pouze devíti bytů v bytových domech, v rodinných domech to ovšem bylo hned 395 nových bytů. Stěhování mimo Prahu se ale také začíná prodražovat a přináší i další problémy.
„Nedostatek bytů na pražském trhu a jejich rostoucí ceny vedou k tomu, že lidé začínají preferovat pořízení rodinného domku daleko za hranicemi hlavního města. Cenově je to už bohužel často vyjde velmi podobně jako byt v hlavním městě. Tato demografická migrace však s sebou nese spoustu problémů včetně vyšší zátěže na infrastrukturu středočeských obcí či zhoršení dopravní situace na příjezdových trasách do Prahy,“ vysvětluje Evžen Korec

Naděje na lepší časy umírá poslední

Praze ale pozvolna svítá naděje na lepší časy, vyhráno přesto zdaleka nemá. Vedení hlavního města minulý týden oznámilo, že hodlá bojovat se zdlouhavým povolovacím procesem zefektivněním stavebního řízení pomocí měření jeho délky.
Sledování efektivity úřadu a procesu schvalování je podle Asociace developerů ČR dobrým opatřením, které by ovšem nemělo zůstat osamocené. „Měly by mu ale předcházet další opatření – tedy podpora samotných úřadů, aby byly schopny žádosti zvládat. Jedná se o personální posílení úřadů, které dnes nemají úřadníky na vyřizování žádostí, dále odborná pomoc úřadům, včetně metodického sjednocení, a v neposlední řadě podpora technického vybavení úřadů, která se mnohdy zasekla v roce 2000,“ upozorňuje ředitel asociace Tomáš Kadeřábek.
Problém zablokované výstavby řeší i ministerstvo pro místní rozvoj, které kromě již rok platného společného územního a stavebního řízení připravuje i novelu stavebního zákona. Bytový trh by se již brzy mohl dočkat tzv. fikce souhlasu závazného stanoviska či nové soustavy stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem.
„Doufám, že analýza povede k tomu, že se práce stavebních úřadů výrazně urychlí a odblokuje zaseknutý povolovací proces. Pokud na tento krok naváže také zřízení centrálního stavebního úřadu pro velké a složité stavby a zrušení dlouholetých stavebních uzávěr na velkých rozvojových územích, mohl by se pražský rezidenční trh po vleklé krizi vrátit zase do normálních kolejí. To by uvítali nejen developeři, ale všichni lidé uvažující o vlastním bydlení,“ dodal Evžen Korec.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

mobilní dům stavební povolení

Mobilní dům: Potřebujete stavební povolení?

Mobilní domy se stávají čím dál oblíbenější alternativou ke klasickým zděným stavbám. Nezřídka je využíváme jako rekreační objekty, anebo rodinné domky k trvalému bydlení. Kam lze mobilní dům umístit a bez jakého povolení ze strany stavebního úřadu se neobejdete?  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

09. 11. 2021

byty - dům - novostavba

Nové byty jsou téměř vyprodané, zdražování opět zrychluje

Developeři nemají téměř co prodávat. Nabídka nových bytů v Praze se propadla na historické minimum. Zdražování bytů opět zrychlilo. Nové byty s cenou pod 100 000 korun za metr čtvereční navíc již téměř vymizely. Vyplývá to z analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

27. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Zbyněk

    20 března, 2019

    Já to říkám všude – jsem moc rád, že jsem si hypotéku vzal před několika lety u Equa bank. Nejen, že jsem ji dostal za velmi dobrých podmínek, ale i sazby byly úplně někde jinde.

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.