EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Čas na státní podporu se přiblížil

 

Vánoční shon je v plném proudu a konec roku se neúprosně blíží. Pro získání státní podpory stavebního spoření je nutné zaslat peníze včas. Kolik a kdy nejpozději vložit na účet a dosáhnout na maximální podporu?

Loading 


Stavební spoření je státem podporováno od svého vzniku v roce 1993. Státní podpora ale již není, co bývala. Postupně klesala z původních 4 500 korun na 3 000 korun až na současných 2 000 korun.
Přes pokles státní podpory je stavební spoření stále populárním produktem. Stavební spoření si zakládají lidé v různých etapách života. „Ukazuje se, že stavební spoření klienty provází celý život – od dětského spoření přes úspory na první vlastní bydlení až po zajištění na stáří,“ uvedl místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Manfred Koller.
Průzkum ČMSS ukázal, že mladí do 35 let si pořizují stavební spoření především pro možnost vytvoření prvních úspor na bydlení nebo kvůli jeho rekonstrukci. Důvodem bývá také vyšší zhodnocení než na běžných účtech. Pro střední generaci od 35 do 55 let je v popředí zájmu rekonstrukce a modernizace bydlení. Střední generace začíná ale také myslet na své děti a ve stavebním spoření vidí vhodný nástroj pro úspory dětem. Starší generace vnímá stavební spoření jako vhodný produkt pro zajištění na stáří.

Úvěry předhání spoření

V posledních letech se pozornost přesunula od spoření spíše k úvěrům. Stavební spořitelny si nad zisky, které v loňském roce přineslo navýšení úvěrových obchodů o 22 procent, mnou ruce. Letošní rok zatím tak slavný nebyl. Na úvěrovém poli se stavebním spořitelnám dařilo především na začátku roku, pak ale přišel útlum. V listopadu objem poskytnutých úvěrů ale opět vzrostl, a to meziročně o téměř pět procent.
Ke svému životu a udržení finanční stability potřebují stavební spořitelny i nové smlouvy. Přestože objem nových smluv vzrostl letos ke konci listopadu o 10 procent, celkový objem naspořených prostředků na účtech stavebních spořitelen dlouhodobě klesá.

Jednorázově či průběžně?

Stát přispívá na stavební spoření 10 procent z vložených prostředků, maximálně však 2 000 korun ročně. Výpočet státní podpory je založen na výši naspořené částky od 1. ledna do 31. prosince. Pro získání nejvyšší možné podpory je nutné v příslušném kalendářním roce vložit na účet stavebního spoření 20 000 korun.
„Výši příspěvku můžete ovlivnit jednorázovým vkladem. Není totiž rozhodující, zda peníze vkládáte průběžně během jednotlivých měsíců či zda učiníte jednorázový vklad,“ uvádí Andrea Kleinová, daňová poradkně ze společnosti Baker Tilly.
Podporu v plné výši můžete získat i v případě, že do konce roku stihnete uzavřít novou smlouvu a vložit vklad na účet v dostatečné výši. Nezapomínejte ale, že jde o závazek na několik let, proto je potřeba si takový krok řádně rozmyslet a uzavření smlouvy kvůli státnímu příspěvku neuspěchat.

Stavební spořitelny v omezeném provozu

Konec roku letos připadá na sobotu. Bezhotovostní platbu je proto potřeba zadat nejpozději do 29. prosince, aby peníze dorazily na účet do pátku 30. prosince. Dejte si ovšem pozor na omezený provoz některých bank na konci roku.
Pokud dáváte přednost platbě poštovní poukázkou, doručení peněz může trvat i několik dní, proto si raději na poštu zajděte s předstihem.
Další možností je vklad v hotovosti. Většina stavebních spořitelen má otevřeno naposledy v letošním roce 30. prosince. Otvírací doba poboček ČMSS končí v pátek úderem 16 hodiny, u Raiffeisen stavební spořitelny ve 14 hodin, u Modré pyramidy dokonce ve 12:30. Do centrály Wüstenrot stavební spořitelny můžete přijít do 14:30. Úspory na účet u Wüstenrot je ale také možné vložit na pobočkách Expobank, Oberbank a Moneta Money Bank.
Stavební spořitelna České spořitelny díky některým pobočkám České spořitelny umožňuje vkládat peníze i poslední den v roce v sobotu dopoledne a prostřednictvím vkladomatů až do jedenácti hodin večer. Běžné pobočky ale zavřou své dveře v pátek v 16 hodin. Pro jistotu vklady nenechávejte na poslední chvíli a do banky jděte s předstihem.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023

Za rok se objem poskytnutých hypoték snížil o 82 %

Propad hypoteční aktivity nebere konce. Banky a stavební spořitelny poskytly v září domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,16 miliardy Kč, což je o 2,9 miliardy Kč méně než v srpnu. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Objemy jsou menší o 82 %. Vyplývá to za aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *